Sofia Goggia

i

Autor: Marco Trovati/AP

Mistrzyni olimpijska o gejach-alpejczykach: „Nie ma takich, przecież trzeba przejechać zjazd w Kitzbühel”. Wybuchł skandal

2022-04-26 12:44

Środowisko sportowe wpadło w konsternację, gdy z ust znakomitej zawodniczki, utytułowanej narciarki alpejskiej, padły te słowa. Mistrzyni olimpijska w zjeździe z 2018 r. i wicemistrzyni w tej specjalności z 2022 r. Sofia Goggia wypowiedziała się na temat homoseksualnych zawodników i zawodniczek. I wybuchł skandal.

Włoska narciarka udzieliła wywiadu dziennikowi „Corriere Della Sera”. Została zapytana czy w grupie profesjonalnych alpejczyków są osoby orientacji homoseksualnej. – U kobiet tak – odparła Goggia i tu żadnych niejasności nie było. Choćby dlatego, że powszechnie znany jest fakt, iż na przykład Szwedka Anja Pärson, mistrzyni olimpijska z 2006 r. w slalomie nie ukrywa swoich związków ze środowiskiem LGBT. Co innego, kiedy Goggia komentowała kwestię obecności gejów w gronie narciarzy alpejskich. Gdy odpowiadała czy są takowi, wypaliła:

Uważam, że u panów ich nie ma. Przecież musisz się rzucić w dół przez Streif w Kitzbühel (słynna austriacka trasa najbardziej niebezpiecznego zjazdu na świecie – red.).

Powrót skoczków z Igrzysk

Taka wypowiedź Włoszki została zrozumiana jednoznacznie: jej wydźwięk był taki, że alpejczyk będący gejem nie może mieć tyle odwagi, by przejechać najtrudniejszy bieg zjazdowy, jaki istnieje.

Kuba Wojewódzki zdradził sekret Kamila Stocha. To dlatego nigdy u niego nie wystąpił, poszło o Boga

Na komentarz Goggii zareagowali błyskawicznie aktywiści LGBT, ostro krytykując te słowa i zarzucając włoskiej olimpijce, że dyskryminuje homoseksualnych narciarzy. Głos zabrał także wiceminister spraw wewnętrznych Włoch Ivan Scalfarotto. I od niego oberwało się sportsmence.

– Przeczytałem z przerażeniem, że według Sofii Goggii gejowski sportowiec nie byłby w stanie przejechać zjazdu – napisał członek włoskiego rządu na Twitterze. – Zanim powie się takie rzeczy, droga Sofio, lepiej się wstrzymać i zastanowić dwa razy: prędkość jest zaletą w wyścigu, ale słowa mogą stać się dużym problemem.

Mistrz olimpijski z Rosji pieni się w mediach. Nie może znieść wykluczenia swoich rodaków

Sama Sofia Goggia zrozumiała chyba niestosowność swojej wypowiedzi i przekazała przeprosiny osobom, które poczuły się urażone.

Justyna Żyła znajdzie sobie nową pracę? Zdjęcie mówi wszystko, na jej usługi trzeba będzie poczekać

Upadające drzewo powoduje więcej hałasu niż rosnący las” – napisała na Twitterze. „Przepraszam wszystkie osoby, które poczuły się urażone zdaniem z wywiadu dla Corriere. Zapewniam, że kiedy je wypowiadałam, nie miało ono w założeniu dyskryminującego charakteru”.

Sonda
Czy jeden medal na igrzyskach w Pekinie zdobyty przez Polaków to wg Ciebie słaby wynik?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany