Piotr Żyła obronił mistrzostwo świata!

i

Autor: PAP/Grzegorz Momot Piotr Żyła obronił mistrzostwo świata!

Złota Planica!

Piotr Żyła zaatakował Thomasa Thurnbichlera. To była scena jak z filmu, Austriak tracił głos

2023-02-25 21:31

Piotr Żyła przeszedł do historii, broniąc w Planicy tytuł mistrza świata. Dwa lata temu Żyła sprawił niespodziankę, wygrywając w Oberstdorfie, teraz znów zadziwił, sięgając po złoto. Przecież po pierwszej serii był 13. Co działo się po konkursie? Szaleństwo, którego nikt się nie spodziewał. Małe kulisy pierwszej euforii w Planicy.

Żyła wskoczył na trenera Thomasa Thurnbichlera, jakby miał odgrywać taneczną scenę w filmie „Dirty Dancing”. Potem zrobił coś w rodzaju „cieszynki”, którą wykonują piłkarze po mokrej murawie. Zadarł nosa, lecąc wślizgiem w śnieg. Twarzą do przodu. Wykrzyczał „jeeeest” do wszystkich telewizji, które były na stadionie. Reporterzy z całej Europy byli pewni, że Żyła da im prawdziwe Show, widząc, co robił podczas dekoracji.

Pierwsze słowa Piotra Żyły po MŚ. Nerwy, bóle palców i adrenalina, "trochę pamiętam ten skok"

– Jutro jest mikst, chcemy, by skakał Kamil i Piotrek i Piotr da radę to zrobić – mówił ochrypniętym głosem trener Thurnbichler. Austriak niemalże stracił głos. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy go tak szczęśliwego po konkursie i tak naładowanego energią po drugim skoku Żyły (105 metrów). Ale co z mikstem? – Aj tam miskt! – śmiał się Żyła, który dzisiaj prędko nie położy się spać. – Po co on się tak drze do wszystkich – mówił z przymrużeniem oka Paweł Wąsek, który sam zanotował znakomity awans z 30. miejsca na 16.

Czy Piotr Żyła napisał taką samą romantyczną historię, jak Dawid Kubacki w Seefeld. Kubacki w 2019 roku awansował z 27 miejsca na 1. W niezwykle spektakularny sposób zdobył mistrzostwo świata. „Pieter” atakował z 13. pozycji. – Nie no, Piotrek jeszcze musi trochę poskakać. Dopiero jest w połowie drogi, żeby być taki jak ja – przekomarzał się Dawid Kubacki w rozmowie z dziennikarzami, wiedząc, że obok stoi Żyła, który udzielał wywiadów tak długo, że na skoczni zaczęły już gasnąć światła. Po oficjalnej konferencji prasowej pozwolił sobie na małe piwo. Pewnie w hotelu czeka na niego coś większego…  

PREMIA za mistrzostwo świata w skokach narciarskich. Ile zarobił Piotr Żyła za wygranie mistrzostwa świata?

W czwartek o godz. 17:30 odbędą się kwalifikacje na skoczni HS 138. Transmisja w Eurosporcie 1 i Eurosporcie Extra w Playerze.

Piotr Żyła i jego show przed kamerami: Gdy ledwo żyję, jestem najbardziej zadowolony
Sonda
Czy Piotr Żyła zdobędzie medal MŚ na skoczni dużej?
Najnowsze