PŚ Rasnov: Stoch podparł skok, jeden Polak odpadł z kwalifikacji [WYNIKI 20.02]

2020-02-20 13:29 MSo, JWa
Kamil Stoch
Autor: AP Kamil Stoch

Za nami historyczne, pierwsze skoki Pucharu Świata na skoczni w Rumunii, w Rasnovie. Kwalifikacje przed inauguracyjnym, piątkowym konkursem wygrał Marius Lindvik. Polacy poradzili sobie bardzo dobrze - tylko Paweł Wąsek nie awansował do pierwszej serii. Kamil Stoch, mimo podparcia skoku na 99 metrów, zajął siódme miejsce. Najwyżej z podopiecznych Michala Doleżala skończył Dawid Kubacki, który był na szóstym miejscu.

Pierwsze skoki o stawkę w Rasnovie za nami! Przed inauguracyjnym, piątkowym konkursem w Rumunii, odbyły się kwalifikacje. Te wielkich emocji nie przyniosły. Rekord skoczni od teraz należy do Markusa Eisenbichlera - Niemiec pofrunął na 101 metrów, które pozwoliło mu zająć trzecie miejsce. Podopieczny Stefana Horngachera miał jednak dużo więcej punktów odjętych od Mariusa Lindvika i Stefana Krafta.

Kwalifikacje wygrał Norweg, który wyprzedził lidera Pucharu Świata o... 0,1 punktu! Najdalej z Polaków poleciał Kamil Stoch, jednak po skoku na 99 metrów nie udało mu się utrzymać równowagi. Przy lądowaniu uderzył dłonią o zeskok, przez co sędziowie automatycznie odjęli mu punkty. Noty wyniosły po około 15 oczek. Gdyby nie to, najprawdopodobniej udałoby mu się wygrać zmagania w Rumunii.

Stoch ostatecznie skończył kwalifikacje na siódmym miejscu. Tuż przed nim jest Dawid Kubacki. Jedenastą pozycję zajął Piotr Żyła, a w trzydziestce znaleźli się jeszcze Jakub Wolny (22.) i Klemens Murańka (38.). Do konkursu załapał się jeszcze Aleksander Zniszczoł (38.). Jedyny z Polaków, który nie wystąpi w piątkowym konkursie jest Paweł Wąsek, który miał bardzo dużo pecha. Zajął 51. miejsce - do konkursu zabrakło mu 0,1 punktu.

Wyniki kwalifikacji PŚ Rasnov:
1. Marius Lindvik
2. Stefan Kraft
3. Markus Eisenbichler
6. Dawid Kubacki
7. Kamil Stoch
11. Piotr Żyła
22. Jakub Wolny
30. Klemens Murańka
38. Aleksander Zniszczoł
51. Paweł Wąsek

Na żywo

PŚ Rasnov kwalifikacje 20.02

Witamy w relacji na żywo z kwalifikacji do konkursu głównego PŚ w Rasnovie. Początek już w czwartek 20.02 o godzinie 12:00. Relacja na żywo na sport.se.pl! Zapraszamy!

Trwa druga seria treningowa. Niestety, wiele może zależeć od warunków wietrznych. 

Świetny występ Polaków podczas drugiego treningu! Kamil Stoch wygrał, a trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki!

Rywale nie potraktowali tego zbyt poważnie. Nie przyjechał m.in. Japończyk, Ryoyu Kobayashi.

Najdalej podczas treningu pofrunął Constantin Schmid, który poszybował na 96 metrów! Miał jednak odjętych ponad 12 punktów za wiatr i skończył dopiero na ósmym miejscu.

Kwalifikacje rozpoczną się o godzinie 12:20 czasu polskiego!

Patrząc na skoki Kamila, można zauważyć że Kamil ma formę, bo jeśli warunki są sprawiedliwe to zawsze jest wysoko, staje na podium a nawet wygrywa. O czym to świadczy? Że w tym sezonie większość konkurs wygrał wiatr i kryształową kulę też powinien dostać wiatr:)#skijumpingfamily

— Katarzyna (@kasivkk1) February 20, 2020

Niestety, karty może rozdawać wiatr. Różnica między najgorszymi a najlepszymi warunkami wynosiła aż kilkanaście punktów!

W kwalifikacjach zobaczymy dziś siedmiu Polaków. Będą to Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Jakub Wolny, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Jako pierwszy skakał Shohei Tochimoto. 83 metry i 94,5 punktu. Do niego będziemy porównywali kolejne wyniki.

Pierwszy z Polaków za nami. 81 metrów Pawła Wąska, przeciętne noty za styl i jest drugi. 

Tylko 77,5 metra jedynego Rumuna w tym konkursie. Daniel Andrei Cacina skoczył 77,5 metra i jak na razie jest ostatni.

Pierwszy z zawodników uzyskał kwalifikację do konkursu. Po locie Federico Cecona na 81,5 metra, udało się to Shohei Tochimoto. Drugi w kolejce oczekujących Paweł Wąsek.

Halvor Egner Granerud deklasuje konkurencję. Miał odjęte dwanaście punktów za wiatr i poleciał na 97 metrów. To nowy rekord skoczni!

Danil Sadreev poleciał na 81 metrów, ale ma odjęte ponad sześć punktów za wiatr. Jest za Pawłem Wąskiem, który jest pierwszy w kolejce oczekujących do awansu. 88,5 metra Cestmira Koziska daje mu drugie miejsce.

Bardzo dobry powrót Severina Freunda do skakania po kontuzji!

Vitalyi Kalinichenko zagwarantował sobie awans do konkursu po locie na 86,5 metra. Cały czas czeka na kwalifikację Paweł Wąsek.

Za nami drugi i trzeci z Polaków. Aleksander Zniszczoł poszybował na 84,5 metra, choć wiało mu lekko w plecy. Jest siódmy. Pół metra dalej pofrunął Klemens Murańka. Awansował na drugie miejsce, za Graneruda.

Ładnie i daleko poszybował Siergiej Tkaczenko. 91,5 metra i awansował na drugie miejsce. Zepchnął Murańkę na trzecią pozycję.

Bez dyskwalifikacji może być ciężko o awans Pawła Wąska do konkursu. Polak cały czas jest pierwszym oczekującym, ale kolejni zawodnicy pokonują punkt K. 91 metrów Stefana Hubera.

Yuken Iwasa poleciał na 82 metry i miał lepsze warunki niż Paweł Wąsek. Wygrał z nim jednak notami za styl...

Zawalił swój skok Jurij Tepes. 82 metry, niskie noty, trzy punkty odjęte za wiatr. Słoweniec wygrał o 0,1 punktu z Pawłem Wąskiem...

Dobry skok Roka Justina. 90 metrów Słoweńca, który ma 7,5 punktu odjętego za wiatr. Trzecie miejsce.

92,5 metra Zigi Jelara. Niezłe noty za styl, mało punktów odjętych za wiatr i mamy nowego wicelidera.

Czwarty skoków Polaków za nami. 89 metrów Jakuba Wolnego daje mu czwartą pozycję i pewny awans do piątkowego konkursu.

Krótka przerwa podczas kwalifikacji, bo wieje zdecydowanie za mocno.

Ładny skok Jewgienija Klimowa. 89 metrów Rosjanina, który jest czwarty. Ładny stylowo lot, tylko dwa punkty odjęte za wiatr.

95 metrów Robina Pedersena. Norweg skorzystał ze świetnych warunków za wiatr, osiemnastki od sędziów i mamy nowego wicelidera. Dwóch zawodników z tego kraju na prowadzeniu.

Do czterech metrów na sekundę wieje wiatr na skoczni w Rasnovie. Kolejna przerwa w kwalifikacjach.

Znakomity skok Markusa Eisenbichlera, który pobił rekord skoczni! 101 metrów Niemca, piętnaście punktów odjętych. Nowy lider!

Przyzwoity skok Jana Hoerla. Austriak pofrunął na 89 metrów i jest szesnasty. Cały czas pierwszy w kolejce oczekujących do awansu do konkursu.

Bardzo dobry skok Gregora Schlierenzauera. 95 metrów, prawie trzynaście odjętych punktów i wskakuje na piąte miejsce.

Pius Paschke po skoku na 86 metrów spokojnie wchodzi do konkursu.

98 metrów Constantina Schmida. Kolejny znakomity skok Niemca w czwartek. 14,6 punktu odjęte i podopieczny Stefana Horngachera jest trzeci.

Za nami 47 z 57 skoczków. Przed ostatnią dziesiątką, czas na przedskoczka.

Spokojny awans Johanna Andre Forfanga po skoku na 89,5 metra. Dziesiąte miejsce Norwega!

95 metrów Piotra Żyły. Same osiemnastki dla Polaka od sędziów i zajmuje piąte miejsce.

Daniel Andre Tande szybuje na 94 metry i zajmuje dziewiąte miejsce ex aequo ze Stefanem Huberem. 

92,5 metra Petera Prevca. Słoweniec na ósmym miejscu, a liderem cały czas Markus Eisenbichler.

Stephan Leyhe frunie na 98 metrów. Trzy metry bliżej niż Markus Eisenbichler, Leyhe przegrał o 2,5 punktu ze swoim rodakiem.

98 metrów Mariusa Lindvika. Wiało mu dwa razy lżej niż Markusowi Eisenbichlerowi. Jest nowym liderem! 

99 metrów Kamila Stocha, ale miał problemy przy lądowaniu... Niestety, podparł skok i ma same piętnastki od sędziów. Mimo to, jest czwarty.

Dużo bliżej Dawid Kubacki. 95 metrów w wykonaniu trzeciego skoczka Pucharu Świata. Jest czwarty, spycha Stocha na piąte miejsce.

96,5 metra Karla Geigera! Ładnie wylądowany skok i Niemiec wskakuje na czwarte miejsce.

Bardzo daleki skok w bardzo dobrych warunkach Stefana Krafta. 98,5 metra, bardzo wysokie noty od sędziów i jest drugi. Przegrał o 0,1 punktu z Mariusem Lindvikiem!

Wyniki kwalifikacji PŚ Rasnov:
1. Marius Lindvik
2. Stefan Kraft
3. Markus Eisenbichler
6. Dawid Kubacki
7. Kamil Stoch
11. Piotr Żyła
22. Jakub Wolny
30. Klemens Murańka
38. Aleksander Zniszczoł
51. Paweł Wąsek

Najnowsze