Rewolucja w skokach narciarskich rozpoczęta! Wszystko przez zmiany klimatu

2020-01-23 18:59 MSo
Wielka Krokiew w Zakopanem
Autor: MAREK ZIELINSKI / SE Wielka Krokiew w Zakopanem

Zmiany klimatu są coraz bardziej odczuwalne zwłaszcza w sportach zimowych. Na skoczniach coraz częściej brakuje naturalnego śniegu, który musi być dorabiany sztucznie przez specjalne maszyny. Choć na obiektach jest biało, to dookoła widać oznaki wiosny. Pierwszy krok w stronę wielkiej rewolucji zrobili Norwegowie! Na czym polega?

Jeśli zmiany klimatu będą dalej postępowały, to pierwszym ze sportów, który może to odczuć najboleśniej zapewne będą skoki czy biegi narciarskie. Już w tym sezonie widać spore problemy z naśnieżaniem obiektów. Na wysoką cenę organizacji z tego powodu narzekano chociażby w Wiśle!

By jakkolwiek zacząć pozytywnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym, pierwszy krok w stronę ekologicznych postaw wykonali Norwegowie. Już podczas tegorocznej edycji Raw Air, zawodnicy będą przemieszczać się zupełnie inaczej niż do tej pory. Skoczkowie najczęściej między obiektami poruszają się autobusami.

Tym razem ma być jednak inaczej. Po Norwegii zawodnicy mają poruszać się pociągami, a także, gdy nie pozwoli na to czas, samolotami. - To krok w dobrą stronę. Trasa w przyszłości będzie jeszcze bardziej zrównoważona. Teraz oferujemy sportowcom wygodną opcję podróży - powiedziała cytowana przez portal Berkutschi.com Marita Hakestad Andresen z Norweskiego Związku Narciarskiego.

Raw Air 2020 odbędzie się w dniach od 6 do 15 marca. Zawody będą miały miejsce na czterech skoczniach - w Lillehammer, Trondheim, Oslo i Vikersund. W klasyfikacji generalnej sumowane są punkty ze wszystkich występów konkursowych i kwalifikacji.