Dawid Kubacki

i

Autor: AP PHOTO Dawid Kubacki

Fakty są takie

Serce zabiło nam mocniej po zobaczeniu tych wieści o Dawidzie Kubackim. Polski skoczek może dokonać przełomu na MŚ w Planicy

2023-02-20 10:14

Dawid Kubacki już za kilka dni stoczy walkę o medal mistrzostw świata na skoczni normalnej w Planicy. Polski skoczek imponował formą od wielu miesięcy, ale w ostatnim czasie wyraźnie ustępował Halvorowi Egnerowi Granerudowi. Okazuje się jednak, że na MŚ Kubacki może dokonać przełomu. Fakty są bezlitosne, aż serce zabiło nam mocniej po zobaczeniu tych wieści!

Jeszcze na początku roku oczy wszystkich rywali były skupione na Kubackim, ale podczas Turnieju Czterech Skoczni Granerud wskoczył na najwyższy poziom, z którego praktycznie nie schodził. Norweg błyskawicznie odrobił straty do Polaka i niemal zapewnił już sobie drugą Kryształową Kulę w karierze. Na 9 konkursów do końca sezonu ma aż 293 punkty przewagi, a pewną rezygnację z walki o triumf w Pucharze Świata dało się odczuć po decyzji Thomasa Thurnbichlera o odpuszczeniu ostatnich zawodów w Rasnovie. Wszystkie siły w polskiej drużynie zostały skupione na nadchodzących mistrzostwach świata, a doniesienia przed wyjazdem do Planicy są naprawdę optymistyczne. Austriacki trener przedwcześnie zakończył zgrupowanie w Zakopanem z uwagi na bardzo dobre skoki podopiecznych - Kubackiego, Piotra Żyły, Kamila Stocha, Pawła Wąska i Aleksandra Zniszczoła. To powoduje, że nadzieje kibiców z pewnością urosły, a zwłaszcza wicelider PŚ powinien liczyć się w walce o medale.

Znakomite wieści o Dawidzie Kubackim przed MŚ w Planicy. Bezlitosne fakty

Kubacki od dawna uchodzi za jednego ze specjalistów od skoczni normalnej, na której rozpocznie się rywalizacja skoczków podczas MŚ. Potwierdził to nawet w poprzednim, nieudanym sezonie, zdobywając brązowy medal olimpijski w Pekinie. Tym razem będzie jednym z głównych faworytów, choć najwyżej stoją oczywiście szanse Graneruda. Norweg od TCS jest niemal niepokonany, a lider Biało-Czerwonych wygrał z nim w tym okresie zaledwie trzy razy - w Innsbrucku, Sapporo i Lake Placid. Jednak w Planicy zdobywca Złotego Orła będzie musiał zmierzyć się z brutalną statystyką, która wygląda znacznie korzystniej dla Kubackiego.

Adam Bucholz ze Skijumping.pl przytoczył wymowną statystykę. Okazuje się, że od 10 lat żaden z liderów PŚ nie zdobył medalu mistrzostw świata! Ostatnim takim skoczkiem był Gregor Schlierenzauer, który w 2013 r. został wicemistrzem świata na skoczni normalnej w Val di Fiemme. Później nieudane próby mieli Peter Prevc, Kamil Stoch, Ryoyu Kobayashi i sam Granerud (przed dwoma laty). Każdy z nich w najlepszym występie zajmował 4. miejsce, a w trzech ostatnich odsłonach MŚ miało to miejsce właśnie na skoczni normalnej. Zdecydowanie lepiej prezentują się szanse Kubackiego, ponieważ w ostatnich 14 latach tylko raz wicelider PŚ wyjechał ze światowego czempionatu bez medalu! Był to Markus Eisenbichler przed dwoma laty, a tę cudowną serię rozpoczął w 2009 r. Simon Ammann w Libercu. Już wkrótce wyjaśni się, czy Granerud przełamie klątwę żółtego plastronu na MŚ, a Polak potwierdzi magię drugiej pozycji.

Sonda
Czy Dawid Kubacki zdobędzie medal na MŚ w Planicy?
Małysz czy Stoch. Kto jest lepszy? Kibice w Zakopanem zdecydowali!
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze