Piotr Żyła mistrzem świata

Autor: AP PHOTO Piotr Żyła mistrzem świata

Nokaut w drugiej serii

Piotr Żyła mistrzem świata! Polak obronił tytuł w Planicy, Kubacki i Stoch otarli się o medale [WYNIKI]

2023-02-25 19:15

MŚ Planica WYNIKI dzisiaj 25.02. Piotr Żyła jest niesamowity! Polski skoczek obronił tytuł mistrza świata w Planicy, choć po pierwszej serii był dopiero trzynasty! Jego strata nie była jednak duża, a w finale "Wiewiór" odpalił petardę i dokonał czegoś wspaniałego. Rekordowy skok na 105 m przyniósł mu drugie złoto MŚ z rzędu! Podium uzupełnili Niemcy - Andreas Wellinger i Karl Geiger, a tuż za czołową trójką uplasowali się piąty Dawid Kubacki i szósty Kamil Stoch. Ogromny awans w drugiej serii zanotował też 16. Paweł Wąsek, a 20. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł.

20. Zniszczoł 235,6 pkt (97,5 m/93 m)

Konkurs mistrzostw świata w Planicy na skoczni normalnej stał na niezwykle wysokim poziomie. Już po pierwszej serii było wiadomo, że finał może przynieść ogromne roszady, ponieważ różnice w czołowej siedemnastce były znikome. Okazało się, ze to trzynasty na półmetku Piotr Żyła odpalił prawdziwą petardę, która przyniosła mu złoty medal! Obrońca tytułu sprzed dwóch lat pobił rekord skoczni fenomenalnym skokiem na 105 m i pokonał wszystkich rywali. Już po znakomitym lądowaniu telemarkiem stało się jasne, że jest to atak na medal, ale żaden z pozostałych na górze dwunastu skoczków nie zdołał go pobić. Najbliżej tej sztuki byli Andreas Wellinger i Karl Geiger, którzy uzupełnili podium. Smakiem medalu musiał obejść się Stefan Kraft, który prowadził po pierwszej serii, a skończył na najgorszym miejscu dla sportowca. Brązowy medal przegrał z Geigerem o 0,4 pkt, z kolei minimalnie wyprzedził dwóch kolejnych Polaków.

Dawid Kubacki wygrał z bólem pleców i był niezwykle blisko medalu MŚ. W Planicy zajął 5. miejsce ze stratą 0,8 pkt do trzeciego Geigera, czyli przegrał z nim o mniej niż pół metra. Niewiele dalej od wymarzonego sukcesu był Kamil Stoch, który był szósty i stracił do medalu jedynie 1,4 pkt. Trzech reprezentantów Polski zmieściło się w czołowej szóstce konkursu MŚ na normalnej skoczni, a równie udany występ zaliczyli Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł. Pierwszy z nich awansował z 30. na 16. miejsce w swoim debiucie na imprezie tej rangi. Z kolei drugi zamknął drugą dziesiątkę. O wielkim rozczarowaniu mogą mówić Słoweńcy, którzy byli głównymi faworytami, ale najlepszy z nich - Anze Lanisek - zajął dopiero 9. pozycję. Jeszcze gorzej wypadł lider Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud, który skończył zawody na 11. miejscu. Poniżej nasza relacja na żywo z fantastycznego konkursu:

Czy Piotr Żyła zdobędzie medal MŚ na skoczni dużej?