PŚ w Oberstdorfie: Dawid Kubacki na podium! Niewykorzystana szansa Stocha i Żyły

2019-02-01 18:06 DaO
Dawid Kubacki, skoki narciarskie
Autor: East News Dawid Kubacki

Pierwsze w tym sezonie loty narciarskie dostarczyły polskim kibicom mnóstwa emocji! Biało-czerwoni podczas konkursu Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Oberstdorfie spisali się bardzo dobrze, ale można mieć pewien niedosyt. Mimo że Kamil Stoch i Piotr Żyła prowadzili po pierwszej serii z dużą przewagą, nie zdołali stanąć na podium. Dokonał tego Dawid Kubacki, który przegrał jedynie z Timi Zajcem.

Loty narciarskie to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu Pucharu Świata. Kibice skoków narciarskich mogą wówczas obserwować, jak zawodnicy pokonują w powietrzu niekiedy ćwierć kilometra. Sami skoczkowie często przyznają, że dalekie loty są wynagrodzeniem wszystkich ciężkich treningów. Do pierwszy zawodów na mamucie doszło w Oberstdorfie.

W piątek odbyły się i kwalifikacje i konkurs. Awansu nie wywalczyli dwaj Polacy. Paweł Wąsek, dla którego był to debiut w lotach narciarskich oraz Stefan Hula. Były to jednak złe miłego początki. Pozostali biało-czerwoni, którzy wystąpili w piątkowych zawodach zaprezentowali się świetnie. Niespodzianką była postawa Jakuba Wolnego w pierwszej serii.

Po skoku na odległość 223 metrów długo był na prowadzeniu. Jednocześnie ustalił swój nowy rekord życiowy. Jeszcze lepiej zaprezentowali się jego starsi koledzy z kadry. Co prawda o półtora metra bliżej wylądował Dawid Kubacki, ale 28-latek skakał w gorszych warunkach i został sklasyfikowany wyżej od Wolnego.

W pierwszej serii dwa najdłuższe skoki oddali Kamil Stoch i Piotr Żyła. Zawodnik z Wisły pofrunął aż 236 metrów. Jury zdecydowało się wówczas na obniżenie rozbiegu. Ale zupełnie nie przeszkodziło to Stochowi, który wylądował trzy metry bliżej, ale miał więcej punktów dodanych właśnie za niższą belkę. Podium po pierwszej serii uzupełnił Stefan Kraft po skoku na odległość 222,5 metra.  

W drugiej serii już tak dobrze nie było. Na skoczni w Oberstdorfie panowały nieco gorsze warunki i zawodnicy musieli zmagać się z wiatrem wiejącym w plecy. Największy spadek zanotował Wolny, który w swojej drugiej próbie skoczył zaledwie 180,5 metra i zawody zakończył dopiero na 24. pozycji.

Swoich miejsc nie utrzymali także Stoch i Żyła. Trzykrotny mistrz olimpijski po skoku na odległość 197 metrów spadł na 5. miejsce. O jedno oczko wyżej był od niego skoczek z Wisły. Żyła w swojej drugiej próbie osiągnął 207,5 metra. Najlepszym z Polaków okazał się Kubacki. 28-latek skoczył 218 metrów i zajął drugie miejsce. Lepszy od niego okazał się jedynie Timi Zajc, który osiągnął 233,5 metra. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Markus Eisenbichler.

Na żywo

PŚ w Oberstdorfie 1.02.2019

15:50

Witamy w relacji na żywo z konkursu PŚ w Oberstdorfie. Po raz pierwszy w tym sezonie zawodnicy wystartują na mamuciej skoczni. Kto okaże się najlepszy? Początek zawodów o godzinie 16:00. Zapraszamy na relację NA ŻYWO!

Za nami kwalifikacje do konkursu i niestety, nie mamy dobrych wieści. Do czołowej czterdziestki, która będzie rywalizować w głównych zawodach weszło tylko czterech z sześciu zawodników. Ta sztuka nie udała się Pawłowi Wąskowi i Stefanowi Huli. 

Piąte miejsce zajął Dawid Kubacki. Siódmy był Kamil Stoch. Piotr Żyła skończył kwalifikacje na piętnastej lokacie, a ostatni Jakub Wolny był dwudziesty szósty.

Kwalifikacje wygrał Johan Andre Forfang, który skoczył na odległość 225,5 metra. Drugi był Timi Zajc (222,5 m.), a podium uzupełnił Robert Johansson (223,5 m.).

Zaczynamy konkurs!

I od razu mamy skok powyżej punktu K. 204 metry poszybował Tomas Vancura.

Daniel Andre Tande w treningach i kwalifikacjach spisał się dobrze. Podobnie rzecz się ma w konkursie. 201 metrów w wykonaniu Norwega, który obejmuje prowadzenie.

Niezła próba w wykonaniu Philippa Aschenwalda, który poszybował 202,5 metra. Ta odległość daje mu pierwsze miejsce.

Norwegowie udowadniają, że potrafią latać. Andres Fannemel pofrunął 205,5 metra, ale mimo tego jest na drugim miejscu.

Kapitalny lot Jakuba Wolnego! Fantastyczny skok Polaka! 223 metry, co jest jego nowym rekordem życiowym! Brawo!

Mocny doping niemieckich kibiców nie sprawił, że Richard Freitag odleciał. Niemiec osiągnął 203,5 metra i jest na czwartym miejscu.

Duże problemy w powietrzu miał Antti Aalto. Fin musiał dostać jakiś podmuch wiatru i spadł na 179 metr.

Kibice zgromadzeni pod skocznią w Oberstdorfie znów mocniej ściskali kciuki, bo w powietrzu był reprezentant gospodarzy. Andreas Wellinger wylądował na 209 metrze, co daje mu drugie miejsce. Przewaga Wolnego jest jednak potężna.

Bardzo dobra próba Daniela Hubera! Austriak osiągnął 221 metrów, ale przegrywa z Wolnym. Jest drugi.

W podobnych okolicach wylądował Halvor Egner Granerud. Norweg skoczył o metr bliżej od Hubera i jest trzeci.

Świetny skok Markusa Eisenbichlera! Rekordzista Niemiec osiągnął 224,5 metra. Wolny spadł na drugie miejsce.

Kolejny ładny lot w tym konkursie. Tym razem w wykonaniu Timiego Zajca. 220 metrów Słoweńca daje mu prowadzenie.

Jeszcze dalej poleciał Johann Andre Forfang, który osiągnął 22,5 metra. Norweg obejmuje prowadzenie.

Nie zachwycił natomiast Stephan Leyhe. Nie doleciał nawet do punktu K i osiągnął 198,5 metra. Daje mu to dopiero 16. pozycję.

Dobry skok Dawida Kubackiego! I to przy trudnych warunkach. 221,5 metra w wykonaniu polskiego skoczka, który jest na drugim miejscu.

Cóż tu zrobił Piotr Żyła?! KAPIALNY lot Polaka! 236 metrów Żyły. Jest na prowadzeniu!

NIESAMOWITE! Trzech Polaków w czołówce! Kamil Stoch skoczył 233 metry! I to z obniżonej belki! Stoch na prowadzeniu.

Stefan Kraft krócej od biało-czerwonych. 222,5 metra w wykonaniu Austriaka, który jest trzeci.

Krótko Ryoyu Kobayashi. Tylko 205,5 metra lidera klasyfikacji generalnej. Dopiero 12. miejsce Japończyka.

Zaczynamy drugą serię!

Domen Prevc leciał nisko nad zeskokiem, ale zdołał wyciągnąć lot. Ostatecznie osiągnął 213 metrów i obecnie jest pierwszy.

Duże problemy przy lądowaniu miał Anze Semenić. Słoweniec skoczył 221,5 metra, ale dostał niskie noty za styl. Mimo tego jest na pierwszym miejscu.

Stephan Leyhe może poprawić swoją pozycję. Niemiec skoczył 211 metrów i przy dobrych notach obejmuje prowadzenie.

Daniel Andre Tande najwyraźniej lubi skakać na obiekcie w Oberstdorfie. Norweg oddał najdłuższy skok w serii finałowej i wylądował na 223 metrze. Jest na prowadzeniu.

Philipp Aschenwald pod koniec lotu złapał jeszcze noszenie i zdołał wyciągnąć skok. 209 metrów Austriaka daje mu trzecie miejsce.

Wydawało się, że Karl Geiger zdoła odlecieć znacznie dalej, ale nagle spadł. Wylądował na 208 metrze i jest na czwartej pozycji.

Ryoyu Kobayashi nie będzie miło wspominał tego konkursu. Mimo, że w drugiej serii skoczył dalej, 210 metrów, nie będzie to rewelacyjny wynik. Obecnie czwarte miejsce dla Japończyka.

Fatalny drugi skok Jakuba Wolnego. Ciężko powiedzieć co się stało. Skoczył zaledwie 180,5 metra i zanotuje duży spadek w klasyfikacji.

Jak należy skakać pokazał Markus Eisenbichler. Niemiec powtórzył rezultat z pierwszej serii i osiągnął 222,5 metra. Jest oczywiście pierwszy.

Jeszcze dalej pofrunął Timi Zajc! 233,5 metra w wykonaniu słoweńskiego zawodnika. To jego nowy rekord życiowy. Zajc na prowadzeniu.

Nieco zabrakło odległości Dawidowi Kubackiemu. 218 metrów w jego wykonaniu daje mu drugie miejsce.

Krótko, zdecydowanie za krótko Johann Andre Forfang. Tylko 199,5 metra Norwega, który nie utrzyma swojej pozycji. Obecnie na czwartym miejscu.

Stefan Kraft nie zanotuje czwartego zwycięstwa z rzędu. Dużo słabiej niż w pierwszej serii. 202 metry powodują, że Austriaka nie będzie na podium.

Warunki pogorszyły się zdecydowanie, bo kolejny zawodnik nie zdołał odlecieć. 207,5 metra Piotra Żyły powoduje, że Polak jest na czwartym miejscu.

Niestety... Kamil Stoch nie zdołał oddać dobrego skoku. Tylko 197 metrów i jest dopiero piąty. Timi Zajc wygrywa dzisiejszy konkurs! A drugi jest Dawid Kubacki.

To wszystko z naszej strony. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kolejne relacje na sport.se.pl! Do zobaczenia.

Najnowsze