Tylko dwie skoczkinie uzyskały stypendium na 12 miesięcy

2021-03-01 17:26 dch
Kamila Karpiel podczas mistrzostw świata w Seefeld
Autor: PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS Kamila Karpiel podczas mistrzostw świata w Seefeld

Anna Twardosz i Kamila Karpiel uzyskały prawdo do stypendium sportowego (kadrowego) na 12 najbliższych miesięcy. Niestety, stypendium nie zapewniły sobie pozostałe polskie skoczkinie występujące w MŚ narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie.

Twardosz i Karpiel zajęły szóste miejsce w konkursie drużyn mieszanych, wraz z Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim. Obaj oni dzień wcześniej zajęli wyższe lokaty w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej (pierwszą i piątą), co dało im prawo do jeszcze wyższych stypendiów. Ale dzięki ich dobrym skokom drużyna wylądowała na miejscu tzw. punktowanym.

Przepisy polskiego resortu sportu przewidują stypendium w wysokości 3320 zł brutto za 6. miejsce w mistrzostwach świata, w konkurencji olimpijskiej. I na tyle liczyć mogą obie zawodniczki od marca br. do lutego 2022 r. Takie samo stypendium otrzymywały Kamila Karpiel i Kinga Rajda od marca 2019 do lutego 2020, po tym jak w konkursie miksta MŚ 2019 wywalczyły 6. lokatę wraz z Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim.

Nie dostaną stypendium Kinga Rajda ani Joanna Szwab. Wprawdzie wraz z tamtymi dwiema koleżankami zajęły „punktowane” 7. miejsce w konkursie drużynowym kobiet, ale ta specjalność nie jest konkurencją olimpijską. A konkurencje nieolimpijskie dają prawo do stypendium sportowego jedynie po zajęciu w MŚ miejsca w czołowej trójce.

Jeszcze dalej od stypendium lądowały skoczkinie w konkursie indywidualnym na skoczni K-95. Rajda i Twardosz zajęły lokaty w czwartej dziesiątce.

Żyła i Kubacki uchronili koleżanki przed DRAMATEM. Brutalna rzeczywistość    https://sport.se.pl/sporty-zimowe/piotr-zyla-ms-oberstdorf-dawid-kubacki-stypendium-premie-aa-AM1K-gWZL-Zih2.html

* Ciekawostką jest, że trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch oraz Andrzej Stękała mają tej zimy prawo do stypendium w skromnej wysokości 1150 zł brutto, za brązowy medal w konkursie drużynowym MŚ w lotach (konkurencja nieolimpijska), wywalczony w grudniu w Planicy. Ale za kilka dni powinno się to zmienić.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze