Nicole Konderla, Kinga Rajda

i

Autor: Twitter / ZRZUT EKRANU Polskie multimedalistki: w środku Nicole Konderla, po prawej Kinga Rajda

Uniwersjada 2023. Siedemnaście medalowych mgnień zimy

2023-01-22 11:06

Siedemnaście medali to ostateczny dorobek polskiej reprezentacji w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid w USA. Dało to naszym sportowcom studentom miejsce w czołowej piątce klasyfikacji medalowej. Królową polowania została Nicole Konderla zdobywając wszystko, co można w narciarskich skokach kobiet.

21-letnia zawodniczka wygrała kolejno konkurs indywidualny. Konkurs duetów mieszanych i wreszcie konkurs duetów kobiecych (tutaj nazwany drużynowym).

W tym ostatnim Nicole Konderla stworzyła duet z Kinga Rajdą. Obie są najlepszymi skoczkiniami w Polsce i obie należą do klubu AZS AWF Katowice. W ubiegłym miesiącu rozeszły się wieści o ich wzajemnej niechęci i unikaniu siebie. Teraz wydaje się, że topór wojenny został zakopany. Wspólnie sięgnęły po uniwersjadowe zwycięstwo jako drużyna Polski I, z ogromną przewagą 41 pkt nad Polską II w składzie Anna Twardosz i Paulina Cieślar. Startowało pięć zespołów.

Co ciekawe – tym razem to Kinga Rajda uzyskała najwyższą notę konkursu i największą odległość – 88 m w drugiej kolejce.

– Bardzo się z tego cieszę. Wprawdzie nie byłam zadowolona ze swojego pierwszego skoku, ale drugi był już lepszy. Fajnie też, że Kinga dobrze skakała i możemy cieszyć się ze zwycięstwa. Wyjeżdżam z tej uniwersjady naprawdę zadowolona, bo to był dobry czas – powiedziała Konderla, która w Lake Placid skompletowała złote medale w skokach, a w dorobku ma też srebrny w sztafecie mieszanej w kombinacji norweskiej.

– Ja przyjechałam tutaj po to, żeby się cieszyć i tak było – dodała Rajda, która z Lake Placid wyjedzie ze złotym i dmoma brązowymi medalami.

Studencka reprezentacja Polski wywalczyła w Lake Placid 17 medali:

pięć złotych (Nicole Konderla w skokach narciarskich, mikst Nicole Konderla i Adam Niżnik w skokach narciarskich, drużyna Kinga Rajda i Nicole Konderla w skokach narciarskich, drużyna Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik i Olga Kaczmarek w łyżwiarstwie szybkim oraz Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie);

sześć srebrnych (Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim, Barbara Skrobiszewska i Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie, sztafeta Weronika Kaleta, Nicole Konderla i Andrzej Szczechowicz w kombinacji norweskiej oraz drużyna Paulina Cieślar i Anna Twardosz w skokach narciarskich);

sześć brązowych (Joanna Kil w kombinacji norweskiej, Kinga Rajda w skokach narciarskich ind., mikst Kinga Rajda i Szymon Jojko w skokach narciarskich, Marek Kania w łyżwiarstwie szybkim oraz Wojciech Janik i Barbara Skrobiszewska w biathlonie).

Najwięcej medali w Lake Placid zdobyła reprezentacja Japonii - aż 48 (21-17-10). Polska z 17 medalami uplasowała się na czwartym lub piątym miejscu (zależało to od wyniku kończącego uniwersjadę meczu hokeja na lodzie mężczyzn Kanada - USA).

Do rywalizacji nie dopuszczono sportowców Rosji i Białorusi.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze