Elina Switolina

i

Autor: Super Express Elina Switolina

Krytyka WTA i ATP

Elina Switolina skrytykowała tenisowe władze. Ukraińska gwiazda szczerze o spotkaniu z Rosjanką, nie miała wyjścia

2022-07-25 12:41

Wojna w Ukrainie trwa już pięć miesięcy, ale wciąż nie widać jej końca. Iga Świątek postanowiła wesprzeć atakowany kraj i zorganizowała wspaniałą charytatywną imprezę. Na wydarzeniu "Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy" pojawiły się światowe gwiazdy z Ukrainy, takie jak Andrij Szewczenko i Elina Switolina. Najlepsza ukraińska tenisistka skrytykowała tenisowe władze i opowiedziała o spotkaniu z Rosjanką.

Sobotnia impreza charytatywna zorganizowana przez Świątek zakończyła się ogromnym sukcesem. W TAURON Arenie Kraków głównymi bohaterami byli: sama liderka rankingu WTA i inicjatorka eventu, Agnieszka Radwańska, Serhij Stachowski i Martyn Pawelski. Znakomici tenisiści rozegrali pokazowe mecze, a ich wysiłek przełożył się na wsparcie dla Ukrainy. Cały dochód z imprezy, grubo ponad 2 miliony złotych, został przeznaczony na trzy fundacje - United 24, UNICEF Polska i fundację Svitoliny. Ukraińska tenisistka była sędzią meczów w Krakowie, a specjalnym gościem wydarzenia był Szewczenko. 27-latka prawdopodobnie wzięłaby czynny udział w imprezie, jednak ostatni mecz rozegrała pod koniec marca w Miami. W maju ogłosiła, że jest w ciąży z Gaelem Monfilsem! Tym samym w Krakowie pełniła rolę specjalnej sędzi i głośno mówiła o wojnie w ojczyźnie.

Wspaniałe chwile na meczu Igi Świątek dla Ukrainy. Te momenty przejdą do historii, coś cudownego

Czykier: chciałbym zagrać mecz z Igą Świątek

Switolina skrytykowała tenisowe władze. Ukraińska gwiazda szczerze o spotkaniu z Rosjanką

Ukrainka od momentu wybuchu wojny stanowczo sprzeciwiła się rosyjskiej agresji. Wywierała też presję na światowych władzach tenisa. Jej wysiłki zostały nagrodzone tylko w pewnym stopniu. Tenisiści z Rosji i Białorusi występują pod neutralnymi flagami, ale szefowie WTA i ATP stanęli po ich stronie m.in. przed Wimbledonem. Włodarze brytyjskiego szlema wykluczyli reprezentantów tych krajów z imprezy, a w "nagrodę" Wimbledon nie był punktowany do światowych rankingów, gdyż byłoby to niesprawiedliwe względem Rosjan i Białorusinów. M.in. ta postawa mocno irytuje Switolinę, która w Krakowie skrytykowała tenisowe władze.

Andrij Szewczenko nie mógł się powstrzymać w tej sytuacji! Skierował te słowa bezpośrednio do Polaków

Głównym punktem imprezy dla Ukrainy był mecz pomiędzy Świątek a Radwańską!

- Przekaz [wsparcia dla Ukrainy - przyp. red.] nieco wygasa i może być wymagający, zwłaszcza przy niepełnym wsparciu tenisowych związków. Opublikowane przez nie oświadczenia nie są tym, czego Ukraina chciała i potrzebowała w tamtym momencie. Zrobili to po swojemu, więc na pewno chcemy robić więcej. Jako Ukrainka chcę więcej. Żeby ludzie więcej mówili, pomagali, ale jest jak jest i staramy się to zaakceptować - wyznała niegdyś trzecia tenisistka świata. Jeszcze przed zajściem w ciążę stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Tuż po wybuchu wojny rozegrała mecz z Rosjanką podczas turnieju WTA w Monterrey.

Agnieszka Radwańska zaskoczona przez kibica. Wyznał jej miłość. Bezcenna reakcja Igi Świątek

QUIZ. Ile wiesz o Idze Świątek?

Pytanie 1 z 11
Gdzie urodziła się Iga Świątek?

To był jeden z najtrudniejszych meczów w mojej karierze. Było niesamowicie trudno psychicznie zebrać się do wyjścia na kort. Nie byłam w pełni gotowa mentalnie i fizycznie, ale chciałam zagrać to spotkanie i wygrać dla Ukrainy - stwierdziła Switolina. Zwycięstwo 6:2, 6:1 było jednym z jej najlepszych występów w tym roku.

To był dobry mecz. Nie powiedziałabym, że najlepszy, ale był dobry. Byłam naprawdę skupiona. Grałam dla mojego kraju, bo wiedziałam, że nie mam innego wyjścia niż wyjść na kort i wygrać to spotkanie - wspomniała zwycięstwo z 2 marca z Anastazją Potapową. Obecnie Switolina ma przerwę od tenisa, ale przyznała, że ma nadzieję wrócić do touru w przyszłym roku. Poniżej cała rozmowa z ukraińską tenisistką:

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Tekst sponsorowany