Daria Abramowicz zdradziła, jakie Iga Świątek płaci podatki! Gigantyczne kwoty, wielu się zdziwi!

i

Autor: Piotr Grzybowski, AP Daria Abramowicz zdradziła, jakie Iga Świątek płaci podatki! Gigantyczne kwoty, wielu się zdziwi!

Bezlitosny fiskus

Iga Świątek płaci gigantyczne podatki! Oddaje państwu miliony, Daria Abramowicz zdradza szczegóły

2023-11-27 13:39

Iga Świątek tylko w 2023 r. zarobiła na korcie 9,85 mln dolarów, ale to kwota brutto. Od wszystkich turniejowych premii tenisiści płacą duże podatki i Polka nie jest wyjątkiem. Zarobki Igi Świątek robią ogromne wrażenie, ale w trzeba też pamiętać o ogromnych kosztach, które ponoszą tenisowe gwiazdy. I oczywiście o fiskusie, a w każdym kraju system podatkowy jest inny. Daria Abramowicz, psycholog liderki rankingu WTA, zdradziła, jakie Iga Świątek płaci podatki. Dla wielu kibiców może być to duże zaskoczenie.

Iga Świątek w zakończonym sezonie znów rozbiła bank. Najlepsza tenisistka na świecie w samym tylko WTA Finals w Cancun zarobiła ponad 3 mln dolarów, a w całym roku uzbierała z turniejowych nagród aż 9,85 mln dolarów, najwięcej w całym kobiecym tourze. W całej karierze Iga Świątek zarobiła już na korcie 25,59 mln dolarów, co daje jej 14. miejsce na liście wszech czasów. To jednak kwoty brutto, o czym często się zapomina. Tenisiści od turniejowych premii płacą duże podatki, rozliczając się w kraju, w którym rozgrywane były dane zawody. Przypomniała o tym właśnie Daria Abramowicz w rozmowie na na kanale Biznes Klasa. Zarobki tenisistów są jawne, ale... Psycholog Igi Świątek zwróciła uwagę na ważną rzecz.

Iga Świątek płaci ogromne podatki! Daria Abramowicz zdradza szczegóły

- To jest pozorna jawność, bo ona opiera się o to, co piszą portale internetowe. Po każdej rundzie w turnieju jest informacja, że ktoś rozbił bank, tyle i tyle skasował za taką i taką rundę. Ale nie mówi się o tym, że od prize money (nagroda pieniężna, red.) płaci się podatki i że należy zapłacić podatek w kraju, a tenisiści chociażby sami utrzymują swoje zespoły, że ponoszą wszystkie koszty zakwaterowania i podróży - powiedziała Daria Abramowicz na kanale Biznes Klasa na YouTube. - Oczywiście to są bardzo dobre pieniądze. Praca psychologiczna w kontekście kapitału i majątku, którym zaczynają dysponować sportowcy, jest bardzo istotnym elementem na tym wysokim poziomie. Natomiast ta jawność dotyczy tego, co podaje na swojej stronie WTA albo turniej, a niekoniecznie tego, jakie są realia - dodała Abramowicz.

O tym, jakie Iga Świątek i inni tenisiści płacą podatki, mówił już w rozmowie z "Super Expressem" Tomasz Świątek, ojciec naszej gwiazdy. – Wszystkie premie, które zawodniczka dostaje, są w rzeczywistości pomniejszone o podatki. W Stanach Zjednoczonych to już 30 proc., a we Francji trzeba zapłacić nawet 45 proc. podatku – zdradził. Potwierdziła to teraz Daria Abramowicz.

Iga Świątek za wygranie Roland Garros 2023 zarobiła 2,3 mln euro. Podatki we Francji to blisko 50 proc., a to oznacza, że Polka francuskiemu urzędowi skarbowemu musiała oddać ponad 1 mln euro czyli ok. 4,3 mln złotych!

Iga Świątek o relacjach z Darią Abramowicz! Ostra reakcja na plotki i sugestie

- Od nagród pieniężnych płaci się podatek w miejscu rozgrywania turnieju. W każdym kraju stawki są inne. W związku z tym to jest ciekawy obszar edukacji - wyjaśnia psycholog z teamu Igi Świątek.-  Młoda osoba zaczyna uczyć się, jak te podatki funkcjonują w różnych krajach i jakie są systemy i stawki. Oczywiście tenisiści na najwyższym poziomie posiadają doradców finansowych i są firmy, które obsługują taką księgowość i te rozliczenia. Natomiast akurat zawodniczka, z którą ja mam przyjemność pracować, sama żywo jest zainteresowana tym tematem, więc to jest bardzo ciekawe.

Gdzie płaci się największe podatki? - Dla mnie takim systemem najbardziej dociskającym jest francuski - oceniła Daria Abramowicz. - Aż tak w tym nie tkwię, żebym uznała się za ekspertkę. WTA podaje jaka jest nagroda pieniężna za zwycięstwo w turnieju czy za kolejne rundy i to buduje jakieś wyobrażenie, te kwoty robią wrażenie. A potem jak przychodzi informacja z francuskiego urzędu podatku, że trzeba zapłacić 46 albo 50 procent podatku, to zaczyna boleć po prostu. Następuje nauka życia w praktyce - dodała Abramowicz, psycholog współpracujący z Igą Świątek.

QUIZ: Ile wiesz o Idze Świątek?

Pytanie 1 z 25
Ile lat skończyła w maju 2023 roku Iga Świątek?
Daria Abramowicz: Jestem dumna z Igi Świątek, w sporcie nie ma cyborgów
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze