Nadal wygrał Australian Open

2009-02-01 17:34

To był mecz godny mistrzów. Rafael Nadal w pięciu setach pokonał Rogera Federera i wygrał wielkoszlemowy Australian Open.

Podczas gdy finał turnieju kobiet trwał zaledwie pięćdziesiąt osiem minut, panowie o wielkoszlemowy skalp walczyli przez prawie cztery i pół godziny. Po pięciu długich setach ostatecznie ze zwycięstwa cieszył się Nadal. Hiszpan wygrał 7:5, 3:6, 7:6, 3:6, 6:2.

Nadal w finałowym meczu zaserwował 4 asy (przy jedenastu rywala). Miał mniej niewymuszonych błędów (41 do 64), ale Federer częściej ryzykował. Dzięki temu dopisał do statystyk 71 tzw. "piłek kończących", przy pięćdziesięciu Nadala.

Przegrywając, Szwajcar stracił szansę wyrównania należącego do Pete'a Samprasa rekordu wszechczasów. Amerykanin zdobył w swojej karierze 14 tytułów wielkoszlemowych. Federer póki co ma na swoim koncie 13 podobnych zwycięstw.

Było to dziewiętnaste starcie obu tenisistów. Nadal pokonał Federera już po raz trzynasty. Zdobył tym samym szósty wielkoszlemowy tytuł w karierze (wcześnie cztery razy wygrywał French Open i raz triumfował w Wimbledonie)

Najczęściej, bo aż sześć razy Australian Open wygrywał Australijczyk Roy Emerson. Nadal turniej w Melbourne wygrał po raz pierwszy. W jego tenisowym dorobku brakuje jeszcze zwycięstwa w tylko jednym turnieju wielkoszlemowym - US Open, który nieprzerwanie od 2004 roku wygrywa Federer.