Tenis, Aryna Sabalenka, Iga Świątek

i

Autor: AP Aryna Sabalenka, Iga Świątek

Ile medali w Paryżu?

Sabalenka pokona Świątek w finale igrzysk? Fachowcy stawiają olimpijskie prognozy medalowe, 11 krążków dla Polski

2024-03-01 10:15

Ile medali zdobędzie reprezentacja Polski w igrzyskach olimpijskich w Paryżu? „Super Express” otrzymał najnowszą prognozę z podziałem na poszczególne dyscypliny. Wnioski są niezwykle ciekawe, a z zestawienia wynika, że szczególnie zadowoleni powinni być kibice siatkówki, a nieco mniej – miłośnicy tenisa.

Typy olimpijskie analityków sportowych firmy Gracenote/Nielsen są aktualizowane co miesiąc, najnowsze pochodzą z 29 lutego. Według tej najświeższej prognozy, Polska ma zdobyć w Paryżu 11 medali – 4 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe. Ma to nam dać 21. miejsce w klasyfikacji medalowej. To wizja niespecjalnie wesoła. Byłaby to bowiem liczba wyraźnie mniejsza niż na poprzednich IO w Tokio w 2021 roku (14), choć z taką samą liczbą najwyższych miejsc na podium (w Tokio polski bilans brzmiał: 4–5–5).

Ile zarobił Jastrzębski Węgiel za awans do półfinału Ligi Mistrzów? Ta suma zaczyna robić wrażenie, ale siatkarze mogą zgarnąć więcej

Siatkarze wreszcie złoci

Analitycy sportowi niezmiennie typują reprezentację Polski siatkarzy do złota olimpijskiego w Paryżu. Tym sposobem miałaby się wreszcie skończyć blisko półwieczna polska posucha medalowa w męskiej olimpijskiej siatkówce. Reprezentacja Polski, która w ub. roku została mistrzem Europy i wygrała wszystkie kluczowe turnieje, ma wywalczyć oczekiwane od 1976 roku złoto IO.

Maciej Dowbor wsypał partnerkę Jerzego Janowicza. Marta Domachowska pokazała te zdjęcia i się zaczęło

Poza siatkarzami w głównych rolach w reprezentacji Polski w Paryżu mają występować: specjalistka od wspinaczki sportowej Aleksandra Mirosław, broniący olimpijskiego złota w rzucie młotem Wojciech Nowicki i kajakowa czwórka pań na 500 m. Oni wszyscy mają zostać mistrzami olimpijskimi.

Rozdrażniona Iga Świątek nie zwątpi w siebie! Joanna Sakowicz-Kostecka nie ma wątpliwości

Minimalnie spadły notowania olimpijskie tenisowej rakiety numer jeden na świecie Igi Świątek. Jeszcze niedawno raszynianka była typowana do zwycięstwa w olimpijskim turnieju singlistek. Teraz jednak – na co wpływ miał zapewne styczniowy turniej Australian Open – Nielsen wyżej stawia akcje głównej rywalki polskiej gwiazdy.

Anna Lewandowska w wyzywającym wydaniu. Tak pokazała się publicznie. Spodenki odsłaniają część pośladków

To Aryna Sabalenka miałaby zdobyć złoto w Paryżu, w finale pokonując Świątek. Białorusinka mogłaby wystartować w igrzyskach jako sportowiec neutralny, bez formalnego reprezentowania swojego kraju. Taką możliwość dopuścił MKOl wobec osób niepopierających otwarcie agresji na Ukrainę, a w tenisie, w przeciwieństwie do większości dyscyplin, generalnie pozwala się na występy zawodników z Rosji i Białorusi.

Typy się nieźle sprawdzają

Według prognozy klasyfikację medalową w Paryżu wygrają Stany Zjednoczone (121 krążków/37 złotych) przed Chinami (85/37) i W. Brytanią (65/16).

Ukrainka walnęła prosto z mostu o Idze Świątek. Nie owijała w bawełnę, powiedziała to wprost

Jak typuje się wyniki? Powstaje statystyczny model na podstawie rezultatów osiąganych przez dany kraj w imprezach mistrzowskich, w których rywalizuje się w konkurencjach olimpijskich. A jak z trafnością? Przykładowo tuż przed igrzyskami w Tokio w 2021 roku prognoza Gracenote/Nielsen przewidywała 15 medali dla Polski (2–4–9), a ostatecznie wywalczyliśmy 14 (4–5–5).

Polskie medale w IO Paryż 2024

(prognoza Gracenote/Nielsen z 29.02.2024)

Złote – 4

 • reprezentacja siatkarzy
 • Aleksandra Mirosław (wspinaczka)
 • czwórka kajakowa pań K4 500 m
 • Wojciech Nowicki (rzut młotem)

Srebrne – 5

 • Iga Świątek (tenis)
 • Paweł Fajdek (rzut młotem)
 • dwójka kajakowa pań K2 500 m
 • czwórka podwójna wioślarzy
 • Katarzyna Wasick (pływanie, 50 m)

Brązowe – 2

 • Natalia Kaczmarek (bieg na 400 m)
 • drużyna szpadzistek
Najnowsze