Jelena Dokić

i

Autor: AP PHOTO/ED BETZ, FILE Jelena Dokić

Znana tenisistka była bliska popełnienia samobójstwa. Chciała ukrócić swój ból i cierpienie

2022-06-14 13:02

Jelena Dokic zdecydowała się na poruszające wyznanie. Znana tenisistka była bliska popełnienia samobójstwa. Teraz o wszystkim opowiedziała. Walka z depresją była dla niej bardzo trudna. - Chciałam ukrócić swój ból i cierpienie - powiedziała.

Była tenisistka z pierwszej dziesiątki rankingu WTA, Jelena Dokic, była bliska odebrania sobie życia w kwietniu podczas zmagań ze zdrowiem psychicznym - przyznała Australijka w mediach społecznościowych. Dokic, która rozegrała swój ostatni mecz zawodowy w 2014 roku, a później pracowała jako komentator w australijskiej telewizji oświadczyła, że zmagała się z „nieustannym uczuciem smutku i bólu”.

Wstrząsające wyznanie tenisistki. Jelena Dokic chciała odebrać sobie życie

„Takie błędne koło w mojej głowie. Rezultat - 28 kwietnia prawie zeskoczyłam z mojego balkonu na 26. piętrze. Chciałam tylko, żeby ból i cierpienie się skończyły. Wyciągnęłam się z krawędzi, nawet nie wiem, jak mi się to udało” – napisała 39-latka w poście. Dokic od jakiegoś czasu otwarcie mówiła o swoich walkach ze zdrowiem psychicznym co zresztą opisała w swojej książce „Unbreakable” ("Niezniszczalny") w 2017 roku. Nie ukrywała, że przez lata cierpiała z powodu fizycznego i emocjonalnego znęcania się ze strony ojca.

NIE PRZEGAP! Wydało się, co ze zdrowiem Igi Świątek. Trener nie zostawił wątpliwości, zupełnie tego nie ukrywał

Damir Dokic znany był z porywczości i grubiańskich zachowań, często pod wpływem alkoholu. To sprawiało, że wielokrotnie był karany przez organizatorów turniejów zakazem wstępu na korty. Zdarzało mu się zaatakować i pobić dziennikarzy czy fotoreporterów, za co trafiał do aresztu.

Ekspert o zwycięstwie Igi Świątek

Jelena największe sukcesy odnosiła jako nastolatka, gdy jeszcze jej karierę prowadził ojciec. To on doprowadził ją do czołowej dziesiątki rankingu, a także pięciu z sześciu triumfów w imprezach rangi WTA Tour: w Rzymie, Tokio i Moskwie (2001) oraz Sarasocie i Birmingham (2002). W 2011 roku Australijka pogodziła się z ojcem. Urodzona w byłej Jugosławii Dokic napisała na Instagramie, że ostatnie sześć miesięcy było trudne, ale szukanie profesjonalnej pomocy uratowało jej życie.

„Od ukrywania się w łazience w pracy, ocierania łez, by nikt ich nie widział, do nieustannego płaczu w domu, w moich czterech ścianach, było nie do zniesienia” – bez ogródek przyznała była tenisistka, która w światowym rankingu osiągnęła numer cztery. „Piszę to, ponieważ wiem, że nie tylko ja mam takie problemy. Po prostu wiedz, że nie jesteś sam” - napisała pod adresem osób przeżywających podobne dramaty.

NIE PRZEGAP! Daria Abramowicz skomentowała dramatyczny wpis tenisistki. Psycholog Igi Świątek wskazuje istotny szczegół

Fala wsparcia dla tenisistki

Jej post wywołał wspierające komentarze od wielu australijskich osobowości sportowych. „Twój ból uleczy. Znajdziesz spokój. Trzymaj się” – napisała była mistrzyni olimpijska w kolarstwie torowym Anna Meares. Zdrowie psychiczne jest w centrum uwagi w tenisie, odkąd była numer jeden na świecie, Naomi Osaka, wycofała się z zeszłorocznego French Open, oświadczając, że walczy z depresją.

Numer 2 na świecie wśród mężczyzn, Alexander Zverev, powiedział podczas ostatniego French Open o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym, mówiąc, że media społecznościowe przyczyniły się do tego, że obecni gracze są „o wiele bardziej nienawidzeni” niż ci, którzy występowali w przeszłości.

Sonda
Czy depresja to problem, z którym walczy się w Polsce w odpowiedni sposób?

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys bądź masz myśli samobójcze, zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów.

Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • Strona internetowa pokonackryzys.pl.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze