SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty siatkówka Łukasz Żygadło: Radostin Stojczew nie da sobie wejść na głowę

Łukasz Żygadło: Radostin Stojczew nie da sobie wejść na głowę

20.10.2016, godz. 07:25
Radostin Stojczew, Stoytchev_1pub
Radostin Stojczew foto: PRESSFOCUS

Wśród trenerów, którzy walczą o posadę selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy, a nie prowadzili wcześniej naszej kadry, Radostin Stojczew (47 l.) ma zdecydowanie największe osiągnięcia. - Pod jego ręką zawodnicy rozgrywali swoje najlepsze sezony - mówi "Super Expressowi" były rozgrywający drużyny narodowej Łukasz Żygadło (37 l.), który pracował z Bułgarem przez 5 lat.

Żygadło świętował największe klubowe sukcesy pod jego kierunkiem we włoskim Trentino Volley. Ekipa z Trydentu była wówczas najlepszym zespołem klubowym świata. Polski siatkarz trzy razy triumfował w Lidze Mistrzów, wywalczył mistrzostwo Włoch i trzykrotnie klubowe MŚ. Gdy Trentino w 2010 r. wygrało w Łodzi finałowy turniej Ligi Mistrzów, Polak został wybrany na najlepszego rozgrywającego.

- Sukcesy klubowe Stojczewa nie są przypadkowe - mówi "SE" Żygadło, grający obecnie w Sarmayeh Bank Teheran. - Zwraca dużą uwagę na szczegóły, a zawodnicy, którzy wyszli spod jego ręki, najlepsze sezony rozgrywali właśnie pod jego wodzą. Mimo że ta współpraca nie zawsze była łatwa i przyjemna... - przyznaje Polak.

To może mieć znaczenie. Nie brak bowiem opinii, że polskim siatkarzom przydałaby się twarda trenerska ręka. Jeśli tak, PZPS może nie szukać dalej.

- Nie jest trenerem, który pozwoli sobie wejść na głowę. To człowiek, z którym można zażartować, porozmawiać, ale mieć na niego wpływ jest już ciężko, chyba że pokaże się mocne argumenty - wyjaśnia Żygadło. - Najważniejszą cechą Stojczewa jest nieustanna chęć zwycięstwa. To powoduje, że jego zespół przed przystąpieniem do meczu musi być w 100 procentach przygotowany pod względem fizycznym i taktycznym. Z kolei mentalna siła wypracowywana jest podczas treningów, z reguły bardzo wyczerpujących - dodaje.

autor: Marek Żochowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: