SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty siatkówka Tomasz Wójtowicz ze złotej drużyny Huberta Wagnera: Nie wiedziałem, co to stres

Tomasz Wójtowicz ze złotej drużyny Huberta Wagnera: Nie wiedziałem, co to stres

05.08.2016, godz. 07:03
Tomasz Wójtowicz
Tomasz Wójtowicz foto: Super Express

Aut! Aut! Nie było bloku! Taki taniec, taki obrazek, to widzieliśmy w Meksyku. Nawet nie mają teraz sił się cieszyć. Ja już nic nie mówię. Popatrzcie: oto oni i Wagner, prawdziwy szarlatan, który powiedział: Interesuje mnie tylko złoto'. I jest złoto!" - tymi pamiętnymi słowami red. Wojciecha Zielińskiego kończyła się transmisja meczu finałowego siatkarzy Polska - ZSRR podczas igrzysk w Montrealu. 40 lat temu roku chłopcy Huberta Wagnera sięgnęli w Kanadzie po mistrzostwo olimpijskie.

Ach, jakże chcielibyśmy usłyszeć podobne zdania w relacji telewizyjnej 21 sierpnia, gdy będzie rozgrywany finał turnieju siatkarskiego w Rio. Polacy są jedną z drużyn mogących pokusić się o złoto i pójść w ślady starszych kolegów, którzy najpierw w 1974 zostali mistrzami świata, a dwa lata później wygrali igrzyska.

- Niech ekipa Antigi idzie naszym tropem, życzę jej tego serdecznie - przekonuje w rozmowie z "SE" Tomasz Wójtowicz (63 l.), podstawowy bombardier złotej drużyny z lat 70. To on wykonał kilka kluczowych ataków nad siatką, gdy Polacy bronili piłek meczowych w 4. secie finału w Montrealu. To od jego zagrywki rozpoczęła się ostatnia akcja, w której Rosjanie posłali piłkę w aut.

- Nie pamiętam dokładnie całego finału, ale najważniejsze chwile na pewno - wspomina Wójtowicz. - Kiedy rywale mieli meczbole, dostałem do zbicia piłki mogące zadecydować o naszej porażce. Czy się bałem? Młody byłem, jeszcze nie wiedziałem, że jest w ogóle coś takiego jak stres - śmieje się jeden z najsłynniejszych polskich siatkarzy w historii, który w czasie igrzysk w Montrealu miał niespełna 23 lata.

- Wagner zapowiedział złoto i trochę nam to ciążyło psychicznie, ale wygląda na to, że dobrze zrobił - uważa Wójtowicz. - W Rio liczę na wybuch formy naszych chłopaków, mam nadzieję, że trenerzy celują z dyspozycją drużyny w ćwierćfinał, który może być najważniejszym meczem turnieju. Niech chłopcy spokojnie szykują się do walki i niech ich nie rozkojarzy barwna atmosfera wioski olimpijskiej.

autor: Marek Żochowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: