Sport piłka nożna mundial 2018 Polska - Dania 3:2! Wielki Robert Lewandowski zaczarował tłumy na Narodowym

Polska - Dania 3:2! Wielki Robert Lewandowski zaczarował tłumy na Narodowym

08.10.2016, godz. 23:01
Robert Lewandowski, Kamil Grosicki

Robert Lewandowski rozstrzelał Duńczyków! Polska reprezentacja po heroicznym boju rozbiła na PGE Narodowym najgroźniejszego przeciwnika w walce o awans, a snajper Bayernu Monachium trzykrotnie pokonał Kaspera Schmeichela. Niestety, nasi piłkarze znowu przespali końcówkę i do ostatnich sekund musieli drżeć o wynik spotkania.

Cóż to był za mecz. Duńczycy przed meczem zapowiadali, że zagrają o zwycięstwo. Że znowu są mocni i potrafią zdominować rywala. Nasi pozostawali ostrożni. Po remisie z Kazachstanem margines błędu został zminimalizowany. Biało-czerwoni musieli wygrać, bo inaczej już po dwóch seriach gier ich sytuacja mogła się okazać bliska beznadziejnej.

Dania zaczęła mocno. Simon Kjaer, Andreas Christensen i Jannik Vestergaard rozgrywali kolejne ataki pozycyjne, a wpływ na grę próbował też mieć Christian Eriksen. Nasi czekali. Adam Nawałka pozostawał jednak spokojny, tym bardziej, że jego wybory kadrowe okazały sie trafione. Od pierwszych minut Thiago Cionek pozostawał murem nie do przebicia dla snajperów duńskiego zespołu, a w strefie środkowej sporo zamieszania wprowadził Piotr Zieliński. To biegający po skrzydle, to znowu szukający kombinacji w środku.

Prawdziwi bohaterowie byli jednak inni. Pierwszy, oczywisty. Robert Lewandowski miał się przełamać i zrobił to w stylu dostępnym dla nielicznych. Trzykrotnie pokonał Kaspera Schmeichela i zwłaszcza przy trzecim goli pokazał, że jest prawdopodobnie najlepszym napastnikiem świata. Długie podanie, obrońca na plecach, zastawienie, start, odejście na kilku metrach, zejście w pole karne, wreszcie strzał. A później gol. Euforia. PGE Narodowy eksplodował, tym bardziej, że sytuację nakręcał elektryczny Kamil Grosicki. Turbo Grosik zrobił biało-czerwonym dwa pierwsze gole i momentami Peter Ankersen mógł tylko bezradnie spoglądać na plecy asa Rennes, który wręcz fruwał pomiędzy liniami. Raz środkową, raz końcową.

Polacy prowadzili, Polacy byli pewni zwycięstwa. Był początek drugiej połowy, boisko opuścił już lekko kontuzjowany Arkadiusz Milik, a Duńczycy wydawali się szukać sposobu, jak zapaść się pod ziemię. I wtedy nasi pokazali drugą twarz. Tą gorszą. Najpierw Kamil Glik w niegroźnej sytuacji przelobował Łukasza Fabiańskiego, zaraz potem krycie zgubił Łukasz Piszczek, a zawodnicy Hareide kolejny raz ruszyli do przodu. Tyle że na więcej nie pozwolili już Polacy.

Polacy, którzy w grupie eliminacyjnej wydają się mieć, jak dotychczas, tylko jednego rywala. Siebie. Bo do tej pory to nie przeciwnicy robili nam krzywdę. W drugim kolejnym meczu próbujemy zrobić ją sobie sami.

Polska - Dania 2:0
Lewandowski 20, 36 (k), 48 - Glik 49 (s), Poulsen 70

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Thiago Cionek, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski (88. Sławomir Peszko), Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki (74. Maciej Rybus) - Arkadiusz Milik (46. Karol Linetty), Robert Lewandowski

Dania: Kasper Schmeichel - Simon Kjaer, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard - William Kvist, Pierre Hojbjerg, Peter Ankersen, Riza Durmisi, Christian Eriksen - Viktor Fischer (75. Pione Sisto), Nicolai Joergensen (46. Yussuf Poulsen)

RELACJA NA ŻYWO Strona odświeża się automatycznie co 35 sekund

Witamy w relacji LIVE z meczu Polska - Dania! Przed nami być może najważniejsze spotkanie naszych piłkarzy drugiego półrocza! Tego nie wolno przegapić! Zapraszamy!

To mecz kluczowy. Polacy stracili dwa punkty w dalekim Kazachstanie i ewentualna wpadka w Warszawie postawi podopiecznych Adama Nawałki w trudnej sytuacji. Albo dramatycznej, jeśli dojdzie w sobotni wieczór do porażki polskich zawodników. Tym bardziej, że duński dynamit rozpoczął kwalifikacje od triumfu, a Rumunii poradzili sobie dzisiaj z Ormianami 5:0.

Znamy składy! I to chyba dobry moment, żeby sobie plany obu selekcjonerów przeanalizować.

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Thiago Cionek, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

Adam Nawałka nie chce kalkulować. Wychodzimy na Narodowy ofensywnie. Piotr Zieliński, Kamil Grosicki, Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski oraz Arkadiusz Milik - ta piątka będzie w sobotę nastawiona tylko na ofensywę. Poza tym większych zaskoczeń nie ma. Chyba że tak określimy zaufanie, jakim obdarzył selekcjoner Thiago Cionka. Tyle że akurat do stopera Palermo tak się już przyzwyczailiśmy, że dla nas to żadna sensacja. A ktoś w końcu Michała Pazdana zastąpić musiał.

Dania: Kasper Schmeichel - Peter Ankersen, Simon Kjaer, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Riza Durmisi - William Kvist, Pierre Hojbjerg - Christian Eriksen - Viktor Fischer, Nicolai Jorgensen

Jeśli chodzi o Danię, tak jak przewidywaliśmy przed spotkaniem. Age Hereide nie kombinował i posłał do boju sprawdzonych zawodników. Kluczowa więc będzie rywalizacja w strefie środkowej, gdzie Krychowiak z Zielińskim zmuszeni będą zatrzymać Christiana Eriksena, Pierre'a Hojbjerga oraz Willama Kvista.

Więcej na temat Duńczyków możecie przeczytać W TYM MIEJSCU.

Ciekawi też jesteśmy, czy akurat dzisiaj Adam Nawałka zaplanował sobie jakiś zmiany w składzie. W ostatnich miesiącach akurat roszady w trakcie meczów jakoś nie bardzo mu leżały i wiele osób miało oto sporo pretensji do selekcjonera. A przecież tym razem na ławce jest kilku kandydatów, którzy aż się palą do gry. Choćby Łukasz Teodorczyk, Kamil Wilczek czy Karol Linetty.

To co, dzisiaj przełamanie obu panów?

Lewandowski i Milik strzelili do tej pory w tym sezonie 16 goli. To jeden z najlepszych ataków na świecie. Tyle tylko, że w 2016 roku obaj panowie do tej pory wbili w kadrze tylko 3 bramki. I to właśnie na ich przełamanie czekamy bodaj najbardziej.

Martwić mogą tylko polskich kibiców wyniki innych spotkań w naszej grupie. Rumuni i Czarnogórcy wygrali swoje spotkania po 5:0 (odpowiednio z Armenią oraz Kazachstanem) i wysłali jasny sygnał, że również chcą się liczyć w walce o awans na mundial. Co oznacza, że rywalizacja może być zażarta aż do samego końca.

Jak się okazuje, bliski występu z Danią był... Michał Pazdan. - Przegrał wyścig z czasem. Decyzję podjęliśmy na dzisiejszym treningu - powiedział Adam Nawałka. To spore zaskoczenie, bo defensora Legii skreślano już jakiś czas temu. Tymczasem on walczył o miejsce w składzie do samego końca.

10 minut! Gotowi? Bo PGE Narodowy już rozpalony do czerwoności!

Sporo celebrytów na trybunach. Celebrytów, ludzi piłki, polityków. Nic dziwnego, że zabrakło biletów dla kibiców piłki nożnej.

Dywan na Narodowym. Czeka nas emocjonujące i szybkie widowisko.

Wychodzą!

Hymny! Najpierw Danii, później Mazurek Dąbrowskiego! Niech przejdą nas ciarki!

Długi, bardzo długi hymn Dwie zwrotki, uroczysta atmosfera, kartoniada na trybunach - nasi piłkarze muszą być teraz porządnie naładowani! No bo my zdecydowanie jesteśmy.

0' Zaczynamy!

1' Pierwsza akcja Duńczyków. Pokombinowali, spróbowali dłuższej akcji, a my... na razie spokojni. Obu jak najdłużej.

3' Fischer! Błąd Kamila Glika, wyjście do prostopadłej piłki napastnika Ajaksu Amsterdam, zejście w pole karne, uderzenie po długim słupku i szczęście, że niecelne! Ale źle zaczęliśmy ten mecz.

5' Duńczycy bawią się na razie piłką. Nasi głównie czekają, nie wiadomo tylko na co.

7' Gramy bardzo szybko. Szukamy okazji do kontry. Tylko po co? Gramy u siebie, możemy rozegrać futbolówkę. Mamy kandydatów, by to robić.

9' Wreszcie zaczynamy dyktować warunki gry. Tyle że Duńczycy w środku są bardzo mocni. Trzech mocnych pomocników u rywali, dwóch u nas. Rachunek wydaje się oczywisty.

10' Ależ było blisko! Grosicki uciekł obrońcom Danii, zszedł na prawą nogę, znalazł Milika na długim słupku bramki Duńczyków, ten uderzył głową, ale fenomenalną interwencją popisuje się Schmeichel!

12' Sporo walki i nerwowości. Przynajmniej na razie. Brakuje nam dokładności w strefie środkowej, co uniemożliwia nam na razie regularne zatrudnianie Schmeichela.

16' Zieliński! Mocne uderzenie z 20 metrów, z powietrza, z pierwszej piłki i niewiele brakowało! Dobrze dzisiaj wygląda pomocnik Napoli! I to jest bodaj najlepsza na razie informacja. Bo Zieliński w formie to piłkarz bezcenny.

18' Ależ akcja Zielińskiego! Fantazja, świeżość, odwaga! Powtarzamy, to jest nasza przyszłość! Niestety, akcja pomocnika Napoli zakończona została zbyt słabym uderzeniem Grosickiego.

20' Goooool! Robert Lewandowski! Fenomenalna akcja Kamila Grosickiego, zejście do linii końcowej, potężne zagranie w pole karne i tam już czekał snajper Bayerniu Monachium! Kasper Schmeichel bezradny, Simon Kjaer również!

20' Słabiutka interwencja Ankersena i Kjaera. Jeden puścił Grosickiego, drugi potknął się przy próbie wybicia i Christensen był już bezradny, a piłkę do siatki wpakował Lewy.

23' Świetnie wygląda dzisiaj Zieliński. Ależ on ma potencjał. To on uruchomił Grosickiego przy bramce, a teraz wręcz fruwa. Jest z lewej strony, z prawej, w środku... Rany, jakie on ma zdrowie.

Polska!

25' I kolejna akcja Polaków! Znowu Lewandowski uwalnia się spod krycia, schodzi na prawą nogę, mija dwóch rywali, uderza i w ostatnim momencie blokują go rywale. Wow, co za mecz snajpera Bayernu!

27' Duńczycy znowu rozgrywają. I to w trójkącie. Tym pierwszym: Kjaer-Christensen-Vestergaard. No z tego gola nam raczej nie strzelą.

28' I pierwsza od dawna akcja Dunczyków. Fischer minął Cionka, ten jeszcze zdążył go dogonić, zawodnik Ajaksu zacentrował, ale trafił wprost w ręce Łukasza Fabiańskiego!

31' Słabo wygląda dzisiaj natomiast Kamil Glik. Sporo błędów, teraz faul w niebezpiecznej odległości. Stoper Monaco ma przed sobą chyba ciężkie 90 minut. Oby takie, które nie będzie nas bolało.

33' Piłka w bramce Duńczyków po fenomenalnej akcji Grosickiego, ale sędzia nie uznaje bramki! Arbiter dopatrzył się ręki Lewandowskiego w polu karnym! Szkoda, wielka szkoda, ale znowu, podkreślamy to, znowu znakomicie akcję rozpoczął Zieliński, a pociągnął ją Turbo Grosik!

35' Kolejne cudowne dośrodkowanie Grosickiego, Milik idzie odważnie na piłkę, nie trafia w nią, ale arbiter nie ma wątpliwości! Rzut karny! Vestergaard faulował snajpera Napoli!

35' Lewandowski kontra Schmeichel!

36' Gooool! 2:0 dla Polski! Robert Lewandowski trafia ponownie! Kasper Schmeichel padł na kolana, Lewy uderzył w prawy róg i bramkarz Leicester nie miał szans!

38' Ależ mecz Grosickiego, ależ mecz Zielińskiego, jaka skuteczność Lewandowskiego, ile woli walki u Milika. Nasi rozjeżdżają na razie Duńczyków, którzy po dobrym początku zupełnie się pogubili. Mają atuty w strefie środkowej, rozgrywają przez obrońców i próbują długich podań.

41' Zwija się Milik przy linii bocznej. Oby to nie było nic groźnego.

42' Będzie zmiana. Niestety. Arkadiusz Milik zejdzie, a za niego pojawi się Karol Linetty.

45' Duńczycy zamknęli nas w hokejowym zamku. Ale co się dziwić, wciąż gramy w osłabieniu.

45' Koniec! Do przerwy Polacy prowadzą z Danią 2:0! Zapraszamy po krótkiej przerwie, życząc sobie i wam kolejnych bramek Roberta Lewandowskiego!

Wykonany prawidłowo czy nie? Trwają dyskusje czy Lewandowski nie złamał przepisów podczas wykonania jedenastki. Schmeichel twierdził, że złamał, za co otrzymał żółty kartonik.

I jeszcze mało przydatna informacja. Polacy zajmują obecnie trzecie miejsce w grupie. Do pozycji lidera tracimy trzy bramki. Damy radę?

Są zmiany. Linetty za Milika. U Duńczyków Jorgensen opuszcza murawę, a za niego Poulsen.

45' Gramy!

47' Lewandowski! Robert Lewandowski! Coś niesamowitego! 3:0 dla Polski! Kolejny fatalny błąd duńskiej defensywy, koszmarna interwencja Christensena, sprint snajpera Bayernu, zejście do środka, uderzenie przy bliższym słupku i znowu bezradny Schmeichel! Mamy to!

48' Odpowiedź Duńczyków natychmiastowa! Koszmarna interwencja Kamila Glika, próbował podać do Łukasza Fabiańskiego, a nieoczekiwanie przelobował go! Szkoda! Polska - Dania 3:1.

50' Znowu ruszamy do przodu. Teraz próba Krychowiaka z dystansu. Niecelna. Miejmy nadzieję, że ta pechowa interwencja Glika nie zmieni obrazu gry.

52' Jakoś straciliśmy koncepcję na grę. Nie szukamy okazji do kontry, nie staramy się zranić ponownie Duńczyków, głównie czekamy.

55' Duńczycy próbują uruchamiać boczne sektory boiska. Na szczęście i Durmisi, i Ankersen są na razie bezradni.

58' A teraz Poulsen! Kolejna składna akcja Duńczyków, ale na razie Fabiański musi interweniować tylko po uderzeniach Glika.

59' I znowu ten Poulsen! Błąd Polaków, wyjście snajpera Duńczyków przed Fabiańskiego, uderzenie z ostrego kąta, ale broni golkiper Swansea!

62' Groźna akcja Polaków! Najpierw efektowna szarża Grosickiego, po chwili centra Piszczka, Lewandowskiego wybiega do piłki, znowu ucieka obrońcom, ale heroiczną interwencją na przedpolu popisuje się Schmeichel!

63' Ustawiamy sobie Duńczyków. Ekipa Hareide nie ma możliwości zdominowania gry przez dłuższy fragment spotkania. Chyba więcej było przed meczem strachu, niż faktycznej siły rywali.

67' I kolejna akcja Ankersena. Za każdym razem jednak nadąża za nim bezbłędny dzisiaj na razie Jędrzejczyk.

68' Słabiej wygląda dzisiaj natomiast Grzegorz Krychowiak. Gubi się w rozegraniu, podejmuje ryzykowne decyzje, nie rządzi w odbiorze. To zasługa Zielińskiego, że tych błędów pomocnika PSG dzisiaj nie widać.

69' No i mamy nerwówkę! Ankersen zacentrował, pomylił się Piszczek, Poulsen dostał piłkę na piątym metrze i mamy już tylko gola przewagi! Zaczyna się horror! Polska - Dania 3:2.

70' Musimy wrócić do gry. Jeśli będziemy się bronić, Duńczycy w końcu nas ustrzelą. A to już będzie szczyt frajerstwa, drugi raz stracić pewne trzy punkty.

72' To w ogóle nieporozumienie, że Duńczycy strzelili tutaj dzisiaj dwa gole. Dominujemy, potrafimy łatwo przedostawać się pod bramkę Schmeichela, a tymczasem znowu będziemy czekać na ostatni gwizdek.

73' Zmiana. Grosicki opuszcza murawę, za niego Maciej Rybus! Szkoda, bo czekaliśmy na jeszcze jeden zryw Turbo Grosika!

77' Nerwowo. Przerastamy Duńczyków, ale wyglądamy, jakbyśmy chcieli sobie zrobić krzywdę. Coś niesamowitego.

79' Poulsen wychodzi w górę po centrze Hojbjerga, stadion na chwilę zamiera, ale na szczęście - piłka znowu mija głowę napastnika naszych przeciwników! Na szczęście!

82' Duńczycy stawiają wszystko na jedną kartę. Delaney za Vestergaarda. Zmiana ustawienia na czterech obrońców!

85' Niewiarygodne, jak nasi piłkarze potrafią popsuć sobie mecz. W tej chwili już tylko czekamy na ostatni gwizdek arbitra. Szkoda, wielka szkoda.

86' Świetny mecz Thiago Cionka. Nie daje pograć Sisto, zatrzymuje Poulsena. To dzisiaj nasza zdecydowanie pewniejsza część środka obrony.

88' Ostatnia zmiana u Polaków. Błaszczykowski schodzi, za niego Peszko!

90' Koniec! Wygrywamy z Duńczykami 3:2 i mamy 4 punkty po dwóch kolejkach gier eliminacji mistrzostw świata 2018! Byliśmy lepsi, a bohaterem starcia okazał się Robert Lewandowski, autor 3 goli! Brawo!
False 2988 True 0 2016-10-08 20:00:00 True 35
autor: Jędrzej Smykowski zobacz inne artykuły tego autora