Alan Banaszek

Autor: Instagram/Alan Banaszek Alan Banaszek

Alan Banaszek mistrzem Europy! Wspaniały sukces polskiego kolarza

2021-10-09 8:59

Czwarty dzień mistrzostw Europy w kolarstwie torowym okazał się dla reprezentacji Polski niezwykle udany. Impreza rozgrywana we szwajcarskim Grenchen z pewnością zapisze się w pamięci Alana Banaszka, który podczas niej zdobył złoty medal! Osiągnął ten sukces w wieloboju, choć przed ostatnią konkurencją zajmował trzecie miejsce. Fantastyczny występ w wyścigu punktowym przyniósł mu mistrzostwo Europy, które przeszło do historii polskiego kolarstwa.

Wyścig omnium, inaczej wielobój, składa się z czterech konkurencji. Wyniki uzyskane podczas scratchu, tempo race’u, wyścigu australijskiego i wyścigu punktowego są sumowane, a ostatecznie medale zdobywają najlepsi zawodnicy klasyfikacji łącznej. Alan Banaszek rozpoczął rywalizację w Szwajcarii od piątego miejsca w scratchu. W drugiej konkurencji popisał się znakomitym początkiem, gdyż wygrał sześć lotnych premii, a to przyniosło mu drugie miejsce w tempo race. Lepszy od niego był tylko Duńczyk Matias Malmberg. W wyścigu australijskim Polak zajął trzecią pozycję, tuż za Francuzem Thomasem Boudatem i ponownie Malmbergiem. Przed ostatnią konkurencją omnium Duńczyk prowadził w klasyfikacji ze 116 punktami. Drugi był Boudat, a trzeci Banaszek. Polski kolarz tracił do Francuza 2 punkty, a do lidera 10 „oczek”. Wyścig punktowy okazał się jednak popisem Banaszka.

Zaatakowali kolarza maczetą! Mocne zdjęcia, wchodzisz na własną odpowiedzialność!

Alan Banaszek jest bratankiem Dariusza Banaszka

Historyczny sukces na torze

Już podczas pierwszej premii Banaszek finiszował pierwszy, w związku z czym wyprzedził Boudata. W czwartej minucie wyścigu Polak znalazł się w grupie ośmiu kolarzy, którzy nadrobili nad resztą stawki okrążenie, co przyniosło mu 20 dodatkowych punktów. W gronie tym nie było żadnego z najgroźniejszych rywali, więc niespełna 24-latek objął prowadzenie w wieloboju. Drugi sprint także padł jego łupem, przez co powiększył swoją przewagę nad przeciwnikami. W 22. minucie wyścigu trzech kolarzy zdublowało resztę stawki, a wśród nich był Belg Fabio van den Bossche, który dzięki temu przesunął się na drugie miejsce w klasyfikacji omnium. Tracił do Polaka 8 punktów, a na ostatnim sprincie uzyskał kolejne dwa „oczka”. Nie wystarczyło to jednak, by wyprzedził Banaszka, więc warszawianin został mistrzem Europy!

Kolarka w ciąży jechała po medal olimpijski w Tokio

Alan Banaszek jest pierwszym Polakiem, który zdobył złoty medal mistrzostw Europy w dwóch konkurencjach kolarstwa torowego. W obecnej formie są one rozgrywane od 2010 roku, a niespełna 24-latek wygrał w 2017 r. wyścig punktowy. Teraz okazał się najlepszy w wieloboju, a w karierze ma także sukces w ME juniorów w wyścigu ze startu wspólnego na szosie. Ostatni złoty medal dla reprezentacji Polski na torze wywalczył w 2018 r. Wojciech Pszczolarski, który wygrał wówczas w wyścigu punktowym.