Ma zaledwie 29 lat. Kolarka Anna Plichta schodzi z trasy

2021-12-07 19:33
Anna Plichta
Autor: East News Anna Plichta

Przez ponad 100 kilometrów jechała po medal igrzysk olimpijskich. Zabrakło niespełna 5 km. Po skończonym sezonie reprezentacyjna kolarka Anna Plichta (29 l.) niespodziewanie obwieściła koniec wyczynowej kariery.

Na olimpijskiej trasie wyścigu szosowego w Japonii zawodniczka belgijskiej grupy Lotto-Soudal brała udział arcydługiej ucieczce, w której przez lwią część trasy liczyły się tylko trzy kolarki. Do mety jako triumfatorka dojechała Austriaczka Anna Kiesenhofer, która wcześniej oderwała się od Anny Plichty i Izraelki Omer Shapiry. Krótko przed metą Polka i Izraelka zostały doścignięte przez grupę pościgową. Na metę Plichta wjechała jako dwudziesta siódma, ostatnia z trzech Polek, ponad 3 minuty za triumfatorką.

25/07/2021  Tokio 2020: Pierwszy medal dla Polski był o włos. Heroiczna walka Niewiadomej i Plichty

W tej sytuacji jej największymi sukcesami pozostaną tytuły mistrzyni Polski 2019 i 2020 w jeździe indywidualnej na czas.

Jej kontrakt grupa Lotto-Soudal, podpisany rok temu, opiewał także na sezon 2022. Jej nazwisko zostało niedawno podane jako uczestniczki grupy w sezonie 2022. Zaledwie 29-letnia kolarka podjęła jednak inna decyzję częściowo wyjaśniając, skąd się ona bierze.

„Zawsze sprawiało mi przyjemność być zawodowym kolarzem; ciężko trenować i walczyć w wyścigach. Ale w zeszłym roku zdałam sobie sprawę, że straciłam trochę [sportowej] złości, poczucia chęci rywalizacji i odwagi do podejmowania ryzyka – wyjaśniła Anna Plichta. - Nadal mogłam bardzo ciężko trenować, być skoncentrowaną i zmotywowaną, ale nie miałam już tego uczucia szczęścia, gdy zbliżał się dzień wyścigu. Uświadomiło mi to, że coś się w mojej głowie zmienia i że może powinnam pomyśleć o swojej przyszłości. Kilka tygodni temu podjąłem decyzję o zaprzestaniu jazdy na rowerze. Zawsze obiecywałem sobie, że odejdę na emeryturę jeszcze, kiedy wciąż będę lubić jazdę na rowerze. W tej chwili czuję, że nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok i spróbować czegoś nowego. Miłość do kolarstwa na zawsze pozostanie, ale pora na zmianę i nowe wyzwania. (…) Chciałabym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie w mojej karierze oraz wielkie podziękowania dla grupy Lotto Soudal za zrozumienie mojej decyzji i umożliwienie mi obrania innej drogi.”

Anna Plichta urodziła się w Wadowicach, rodzinnym mieście św. Jana Pawła II.

25/07/2021 Anna Plichta - kim jest polska kolarka? Tokio 2020: Sylwetka Anny Plichty

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze