Michał Kwiatkowski

Autor: AFP/EAST NEWS Michał Kwiatkowski podczas mistrzostw świata w Ponferradzie w 2014 roku

Michał Kwiatkowski zwycięzcą Wyścigu Dwóch Mórz. Wielki sukces polskiego kolarza

2018-03-13 17:27

Po raz pierwszy w karierze Michał Kwiatkowski zwyciężył w etapowym wyścigu World Tour. Polski kolarz okazał się najlepszy w siedmioodcinkowej imprezie Tirreno-Adriatico, nazywanej w kolarskim świecie Wyścigiem Dwóch Mórz. Kończący cały wyścig etap Polak ukończył na 12. pozycji.

Po sześciu etapach wyścigu najwyższego szczebla (zaliczanego do World Tour), Kwiatkowski był liderem klasyfikacji generalnej, a nad drugim Damiano Caruso miał trzy sekundy przewagi. Na ostatnim odcinku imprezy wszyscy spodziewali się polsko-włoskiej walki o zwycięstwo w Tirreno-Adriatico. Faworytem wtorkowej jazdy indywidualnej na czas był "Kwiato", ale on sam próbował ściągać z siebie presję. Siódmy etap kolarskich zmagań liczył nieco ponad dziesięć kilometrów, a zanim na linii staru pojawił się Kwiatkowski, asfalt został zroszony przez deszcz. Zawodnicy musieli więc jechać ostrożniej, by uniknąć wypadku.

"Kwiato" zaczął świetnie i pomknął włoskimi ulicami jak piorun. Na punkcie pomiarowym zanotował najlepszy wynik w całej stawce. Później spuścił nieco z tonu i dojechał na 12. miejscu, ale jego czas 11 minut i 34 sekund dał mu historyczne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej kolarskiego wyścigu, zaliczanego do serii World Tour. Dzięki naszemu kolarzowi usłyszeć mogliśmy Mazurka Dąbrowskiego, a fragment o ziemi włoskiej brzmiał jeszcze dumniej i podnioślej. Drugi w "generalce" był Damiano Caruso. Ostatni etap Tirreno-Adriatico wygrał zaś Rohan Dennis, który wyprzedził Josa Van Emdena i Jonathana Castroviejo.