Gwiazdor lekkoatletyki zastrzelił narzeczoną. Chce wcześniej wyjść z więzienia

2021-11-09 11:06
Oscar Pistorius, Reeva Steenkamp
Autor: East News

Słynny południowoafrykański lekkoatleta paraolimpijski Oscar Pistorius od kilku lat odbywa karę więzienia za zastrzelenie swojej dziewczyny Reevy Steenkamp. Startujący na protezach nóg zawodnik, który w swoim czasie był jedną z największych gwiazd sportu światowego, ma nadzieję, że uda mu się wywalczyć skrócenie wyroku. W tym celu musi się jednak spotkać z rodzicami ofiary.

Przypomnijmy: w lutym 2013 roku Pistorius zastrzelił Steenkamp w środku nocy w swojej willi w Pretorii, oddając cztery strzały z pistoletu przez drzwi toalety. Tłumaczył, że wziął swoją dziewczynę za włamywacza, ale tej wersji mało kto dawał wiarę. Powszechne było przekonanie, że doszło do kłótni pary zakończonej tragicznym finałem. Wymiar sprawiedliwości RPA też miał z tą sprawą problem, chodziło bowiem o skazanie słynnego celebryty. Proces rozpoczął się w marcu 2014 r., a pół roku później Pistorius został uznany za winnego, ale sąd wymierzył tylko 5 lat więzienia. Na dodatek, po roku odbywanie kary za kratkami zamieniono mu na areszt domowy. W wyniku apelacji doszło do zmiany kwalifikacji czynu na umyślne morderstwo. Początkowo Pistorius dostał 6-letni wyrok, ale w listopadzie 2017 r. został on podwyższony do 13 lat i 5 miesięcy.

Oscar Pistorius teraz staje przed szansą otrzymania zwolnienia warunkowego. Na drodze do takiej decyzji sądu pojawia się jednak konieczność odbycia spotkania z rodzicami ofiary, podczas którego wyraziłby skruchę i miał szansę na wyjaśnienie swoich działań. W angielskim systemie prawnym ta instytucja nosi nazwę „restorative justice” – sprawiedliwość naprawcza. Bez tego nie ma nawet co marzyć o skróceniu wyroku.

Polskie lekkoatletki pokazały skrzydła! Gorące zdjęcia w samej bieliźnie, padniecie z wrażenia

O przedwczesne zakończenie odsiadki Pistorius może się starać po odbyciu minimum połowy kary. Zadecyduje nie tylko spotkanie z najbliższymi Steenkamp, ale i opinie z zakładu karnego oraz specjalistów. Postępowanie w sprawie warunkowego zwolnienia mogłoby się rozpocząć w marcu 2023 roku. Jeśli zostałaby udzielona zgoda, Pistorius odbywałby resztę kary w domu i musiał się regularnie meldować władzom.

Zaskakujące informacje o polskich lekkoatletach. Nie zaszczepili się, mocno próbują ich do tego namówić!

Departament więziennictwa RPA potwierdził, że trwają rozmowy z rodziną Reevy Steenkamp na temat możliwego spotkania ze sprawcą zbrodni. Prawniczka rodziców Tania Koen potwierdziła w wypowiedzi dla stacji SABC, że jest wstępna wola dialogu pomiędzy bliskimi ofiary a sprawcą. – June (matka Reevy – red.) zawsze powtarzała, że wybaczyła Oscarowi, co nie oznacza, że nie musi on odpowiedzieć za swój czyn. Barry (tata zastrzelonej – red.) ma z tym większy problem, ale w odpowiednim czasie wyrazimy w tej kwestii zdanie. Choć minęło już sporo czasu, rana jeszcze się nie zagoiła – powiedziała Koen.

Maria Andrejczyk ujawniła skrywany przez wiele lat talent! Teraz wiedzą już o nim wszyscy

Sonda
Czy należy przywrócić stosowanie kary śmierci?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze