Halina Konopacka KIM BYŁA
Halina Konopacka to legenda polskiej lekkoatletyki i pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Urodziła sie 26 lutego 1900 roku w Rawie Mazowieckiej. Była znakomitą dyskobolką. W 1928 roku wywalczyła złoty medal Igrzysk Olimpijskich Amsterdam 1928. Ustanowiła wtedy rekord świata wynikiem 39,62 m. Komentatorzy sportowi nadali jej przydomek "Czerbieta". To dlatego, że występowała w czerwonym berecie. Halina Konopacka imponowała nie tylko wynikami na lekkoatletycznych zawodach. Była również znana z ogromnej urody. W plebiscycie dziennikarzy sportowych została uznana za Miss Igrzysk w Amsterdamie. Do końca kariery nie została pokonana w rzucie dyskiem w żadnych zawodach. Karierę zakończyła w 1931 roku. Zmarła 1989 roku w Daytona Beach (USA).
KIM BYŁA Halina Konopacka, Miss Igrzysk
Mateusz Morawiecki na gali programu stypendialnego „100 na 100” im. Haliny Konopackiej i Ignacego Matuszewskiego uhonorował legendarną lekkoatletkę pięknymi słowami. "Nie byłoby polskiej niepodległości, gdyby nie wielki wysiłek społeczników, literatów, sportowców czy artystów. To piękna droga do wolności, której wtedy doświadczyliśmy" - powiedział premier podczas uroczystości. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja LOTTO i Totalizator Sportowy uhonorowali 100 wyjątkowych studentów stypendiami na łączną kwotę 1,5 mln zł. Program skierowany jest do studentów, którzy m.in osiągają dobre wyniki w nauce, osiągają sukcesy sportowe lub artystyczne, podejmują dodatkową aktywność w zakresie nauk ścisłych lub humanistycznych, oraz angażują się społecznie. W ramach programu przyznawane jest roczne stypendium, wynoszące 1250 zł brutto miesięcznie.
Halina Konopacka SUKCESY CO OSIĄGNĘŁA
Premier Mateusz Morawiecki pogratulował stypendystom i wyraził nadzieję, że bez względu na to na jakiej drodze życiowej się znajdą zawsze będą mieli Polskę w sercu, tak jak patroni programu stypendialnego, Halina Konopacka i Ignacy Matuszewski. "Mieli pewną charakterystyczną cechę, która jest też i waszą cechą, a mianowicie wszechstronność, głód wiedzy, dążenie do osiągania kolejnych szczebli, kolejnych etapów życia, twórczości, kreatywności i przedsiębiorczości" - zaznaczył premier.