AIU uznała, że Santos dopuścił się sfałszowania swojego wieku w celu wzięcia udziału roku w lekkoatletycznych mistrzostwach świata juniorów w Barcelonie w 2012 roku (dziś te zawody nazywa się mistrzostwami świata do lat 20). Reprezentant Dominikany zdobył w tej imprezie złoty medal w biegu na 400 m, ale w wyniku postępowania wyjaśniającego pozbawiono go tytułu.
Paweł Fajdek po długim czasie zdecydował się pokazać to wideo. Straszna męka i wysiłek
Okres zawieszenia Santosa w startach biegnie od 11 marca 2023 r. do 10 marca 2026 r. Jedyną pociechą dla biegacza pozostaje fakt, że nie pozbawiono do krążka za igrzyska w Londynie (2012), w których zajął drugie miejsce w biegu na jedno okrążenie.
Według AIU Santos przyznał się do sfałszowania swojej daty urodzenia. W jego paszporcie widniała informacja, że urodził się 12 listopada 1993 r., podczas gdy w rzeczywistości urodził się tego dnia w 1992 r., co uniemożliwiało mu start w zawodach, przekraczał bowiem wiek juniora. Zgodnie z regulaminem zawodów na rok 2012, młodzi sportowcy w dniu 31 grudnia w roku zawodów musieli mieć ukończone 18 lub 19 lat. Santos miał w rzeczywistości 20 lat.
Zmysłowe zdjęcie Ewy Swobody trafiło do sieci. 26-letnia biegaczka niczym miss mokrego podkoszulka
Miał dwa paszporty, w tym jeden prawdziwy
Szef AIU Brett Clothier powiedział, cytowany przez insidethegames.biz: – Nasze dochodzenie ujawniło oszustwo poprzez manipulację wiekiem, które wypaczyło wyniki zawodów lekkoatletycznych juniorów na najwyższym poziomie. W tym przypadku mistrz świata juniorów został niesprawiedliwie koronowany, a prawowity zwycięzca został pozbawiony należnej mu chwili chwały.
Santos kilka miesięcy temu w mediach społecznościowych wyraził ubolewanie z powodu przeszłych działań i potwierdził, że w pełni uszanuje ostateczną sankcję AIU. – Głęboko żałuję tego, co się wówczas wydarzyło – powiedział.
Kolejny raz Anita Włodarczyk zaskoczyła swoim wyglądem. Wylały się jednoznaczne komentarze
Biegacz ujawnił w przesłuchaniach przed AIU, że władze Dominikany poinstruowały go, aby uzyskał „specjalny paszport” wydany z datą urodzenia 12 listopada 1993 r. tylko na potrzeby zawodów, podczas gdy paszport z prawdziwą datą urodzenia został zarezerwowany do innych celów oficjalnych.