Piotr Lisek HME Stambuł

Autor: Cyfrasport Piotr Lisek HME Stambuł

Sukces w Stambule

Piotr Lisek znowu to zrobił! Polski mistrz tyczki z kolejnym medalem HME, uratował honor lekkoatletów

2023-03-05 18:53

Piotr Lisek wrócił do wielkiej formy! Polski mistrz skoku o tyczce został halowym wicemistrzem Europy w Stambule. Srebrny medal wywalczył ex aequo z Grekiem, Emanuilem Karalisem, z którym wspólnie trenuje. Polak zawdzięcza ten sukces odważnej decyzji o przeniesieniu jednej z prób na wysokość 5,80 m, którą później zaliczył. Jest to jego najlepszy wynik w tym sezonie! Złoto zdobył Norweg, Sondre Guttormsen.

Wszyscy medaliści osiągnęli wysokość 5,80 m, a taki sam wynik zaliczył też czwarty Niemiec, Torben Blech. O kolejności decydowała więc liczba zrzutek, bowiem żaden z tyczkarzy nie poradził sobie z 5,85 m. Najlepiej w niedzielę skakał Guttormsen, który do 5,80 nie zepsuł żadnej próby i dzięki temu zdobył złoto. Organizatorzy będą musieli przygotować dwa srebrne medale, ponieważ Lisek i Karalis wypadli identycznie. Polak zepsuł skok na 5,70 m, ale postawił wszystko na jedną kartę i przeniósł dwie pozostałe próby na 5,80 m, a ten rezultat osiągnął w pierwszym skoku. Już wtedy medal był blisko, ale emocje trwały do samego końca. Dopiero po trzeciej zrzutce Blecha na 5,85 m Lisek był pewien kolejnego medalu HME!

Piotr Lisek znowu to zrobił! Polski mistrz tyczki halowym wicemistrzem Europy

Dla 30-latka występ w Stambule to najlepszy rezultat w tym sezonie. Przy okazji jest to jego piąty medal HME, w tym drugi srebrny. W 2017 r. w Belgradzie Lisek cieszył się ze złota, a dwa lata później w Glasgow przegrał jedynie z Pawłem Wojciechowskim. Teraz wywalczył kolejne srebro, a pozostałe dwa brązowe krążki odbierał w Pradze (2015) i Toruniu (2021). Co ważne, medal Liska jest dopiero pierwszym wywalczonym przez polskiego lekkoatletę w Stambule. Polska ma już na koncie sześć miejsc na podium, ale wcześniej sukces odnosiły jedynie kobiety. Na dorobek Biało-Czerwonych składają się trzy srebrne i trzy brązowe medale.

5 marca HME dobiegną końca. Niewykluczone, że do tyczkarza dołączy jeszcze któryś z płotkarzy. To właśnie finał biegu na 60 m ppł. zakończy imprezę w Stambule, a w stawce zawodników walczących o medale jest aż dwóch Polaków!

Czy lekkoatletyka to wciąż królowa sportu?
Aniołek Matusińskiego testuje słynną turecką kanapkę Tombik. Super Express zabrał Małgorzatę Hołub-Kowalik na niezwykłego kebaba