IHF postanowiła posłuchać głosu opinii publicznej zarzucającej federacji seksizm w rozporządzeniu, które ustalało zasady ubioru w plażowej piłce ręcznej. Pierwotna wersja przepisów zakładała bowiem, że o ile mężczyznom wolno zakładać szorty i luźne koszulki, to kobiety mają obowiązek noszenia wyciętego bikini i krótkiego obcisłego topu odsłaniającego brzuch. Zawodniczki zaczęły protestować, że są traktowane instrumentalnie oraz w sposób seksistowski. Żeńska reprezentacja Norwegii, która nie dostosowała się do zasad w trakcie ME 2021 w Bułgarii, została ukarana grzywną w wysokości 1500 euro za to, że miała na sobie szorty. Od tego zaczęła się coraz głośniejsza debata na temat kontrowersyjnych przepisów. Pojawiła się nawet w przestrzeni publicznej petycja postulująca zmianę regulaminu, którą podpisało ponad 60 tys. osób.
Tuż przed Wszystkich Świętych Karolina Małysz pokazała wymowne zdjęcia. Będzie daleko od bliskich?
Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF), która orzekła karę podczas mistrzostw Europy, zachowała się zresztą z klasą – postanowiła przekazać całą sumę na fundację zajmującą się równouprawnieniem płci w sporcie. Jak tłumaczyła EHF, nie mogła nie wyegzekwować przepisów, rozumie jednak postawę Norweżek i będzie robić wszystko, by przepisy IHF zostały zmienione. Głos w sprawie zabierały znane osobistości, m.in. piosenkarka Pink, czy ministrowie sportu kilku europejskich krajów.
To może być potężny cios dla polskiej kadry. Selekcjoner wyjawił całą prawdę, gwiazda wypadnie?
SZOK! Reprezentanci kraju oskarżeni o ustawienie meczów mistrzostw Europy. Mogą trafić za kratki
Wszystkie te działania i gesty nie pozostały bez echa. W ostatnich tygodniach IHF po cichu dokonała zmian w regulaminie. Zamiast bikini i obcisłych krótkich topów, panie mogą teraz zakładać dłuższe spodenki w typie kolarskich strojów oraz koszulki, które sięgają do pasa. Nadal pozostają jednak delikatne wątpliwości, bo w przepisach dotyczących strojów plażowych piłkarek ręcznych pada sformułowanie: „opinające ciało”, podczas gdy nie ma o tym mowy w przypadku uniformów męskich.