Były piłkarz Wigier Suwałki ma rzadki nowotwór. Iwan Todorow walczy o życie

2020-03-23 22:20 Tania Wasilewa, Marcin Szczepański
Iwan Todorow, były piłkarz Wigier Suwałki
Autor: Archiwum prywatne Iwana Todorowa Iwan Todorow, były piłkarz Wigier Suwałki

Przed dwunastoma laty grał w Wigrach Suwałki z Łukaszem i Rafałem Gikiewiczami. Spotkał tam także Piotra Stokowca, który kończył piłkarską karierę. Potem losy Bułgara układały się różnie. Dziś Iwan Todorow (36 l.) ma inne priorytety. Marzy o tym, aby móc normalnie żyć. Walczy bowiem z rzadkim rodzajem nowotworu. - Kocham życie ponad wszystko i chcę żyć! Dlatego jestem gotowy na wszystkie ofiary i poświęcenie bez żadnych ograniczeń - zapowiada były napastnik Wigier Suwałki.

Jego przygoda z naszym krajem zaczęła się w 2005 roku, gdy przyjechał z zespołem z Sofii na turniej Puchar Regionów UEFA. Jego drużyna doszła do finału, w którym przegrała z Hiszpanami 0:1. Wtedy jeden z kibiców nazwał go bułgarskim... Zlatanem Ibrahimoviciem, który miał za sobą pierwszy rok w Juventusie Turyn. To określenie bardzo rozbawiło Iwana.

Finał Ligi Mistrzów i Ligi Europy oficjalnie PRZEŁOŻONE. UEFA nie podała nowych dat

Po dwóch latach Iwan Todorow znów zawitał do Polski. Tym razem na testy do Wigier Suwałki, które wtedy występowały w trzeciej lidze, a trenerem był Zbigniew Kaczmarek, były obrońca reprezentacji Polski. - Pamiętam pierwszy dzień: nic nie rozumiałem - opowiada nam Todorow. - Ale poradziłem sobie. To był fajny okres dla mnie. Poznałem tam braci Gikiewicz. Rafał teraz świetnie spisuje się w Bundeslidze w Unionu Berlin. Odwiedziłem go kiedyś, gdy grał w Śląsku Wrocław. Z kolei z Łukaszem po latach spotkaliśmy się w mojej ojczyźnie, gdy trafił do Lewskiego Sofia. Po roku w Polsce wróciłem do Bułgarii. Wigry to był mój ostatni klub, bo później przez kontuzje już nie grałem. Miałem pecha. Gdy pojawiło się zapytanie z Loko Sofia, to odniosłem kontuzję kolana. Później wiele razy przyjeżdżałem do Polski. Byłem u Cwetana Genkowa, gdy grał w Wiśle czy u Michaiła Aleksandrowa z Legii, z którym dorastałem. Byłem na EURO 2012. Mam wielu znajomych w Warszawie czy Krakowie - przypomina bułgarski napastnik, który w Wigrach wystąpił w 23 meczach i strzelił sześć goli w trzeciej lidze.

Piłkarski gwiazdor rzucił żonę i wziął ekspresowy ślub z jej siostrzenicą. ZADZIWIAJĄCY powód

Ostatnie lata nie są dla niego najlepsze. Pojawiają się pierwsze problemy ze zdrowiem. Dowiedział się bowiem o potwornej chorobie. W nodze wykryto rzadki nowotwór tzw. mięsak. Najpierw walkę z chorobą rozpoczął w Bułgarii, a później wyjechał na zabieg do Turcji. Z pomocą przyszli znajomi, którzy pomogli w zebraniu 50 tysięcy euro. Tyle bowiem kosztowała operacja w klinice w Stambule. Zorganizowano m.in. turniej charytatywny, a znana bułgarska gimnastyczka artystyczna Katrin Tasewa sprzedała swoje maczugi i medal. Jeden z biznesmenów zakupił je za pięć tysięcy euro. Kwota została przekazana na leczenie Iwana.

Jagiellonia Białystok wsparła pogotowie ratunkowe w walce z KORONAWIRUSEM [WIDEO]

W Wigrach Suwałki Iwan Todorow (z lewej) grał z bramkarzem Rafałem Gikiewiczem
Autor: Archiwum prywatne Iwana Todorowa W Wigrach Suwałki Iwan Todorow (z lewej) grał z bramkarzem Rafałem Gikiewiczem

Wydawało się, że sytuacja została opanowana, ale niestety na początku 2020 roku jego stan się pogorszył. W połowie stycznia pojechał do Stambułu na kontrolę. Przeprowadzono kolejne badania po których okazało się, że nastąpił nawrót choroby. - Byłem zdruzgotany, gdy usłyszałem wyniki - powiedział nam Todorow. - W ostatnim roku przeszedłem operację nogi - przyznaje Bułgar. - Mogę określić to jednym słowem: cud. Potem przeżyłem kolejne dwa zabiegi. Chemioterapia była dla mnie koszmarem. Po tym wszystkim doszedłem do tego, że znów jestem na początku drogi i dalej muszę toczyć tę bitwę! Będę walczył, bo nigdy się nie poddaję! Chcę powiedzieć jedno: chcę żyć. Dlatego jestem gotowy na wszystkie ofiary i poświęcenie bez żadnych ograniczeń. Kocham życie ponad wszystko i chcę żyć! - podkreśla były piłkarz polskiego klubu.

Kamil Glik dotknięty skutkami pandemii koronawirusa. Straci duże pieniądze

Tym razem pomoc przyszła z Chin, gdzie zdecydowano się zastosować nowatorskie leczenie przez wszczepienie radioaktywnych komórek. Na początku lutego Todorow wyjechał do Guangzhou, gdzie przebywa sam od ponad 40 dni. Ma ograniczony kontakt z personelem szpitala. W takich odosobnionych warunkach musi być w sumie przez prawie dwa miesiące.

PRZERAŻAJĄCE słowa piłkarza z koronawirusem. Mówi o wielkim CIERPIENIU

W Bułgarii zostali najbliżsi: żona i syn. Znajomi organizują różne akcje, turnieje, aby pozyskać niezbędne fundusze. Koszt leczenia i rehabilitacji to ok. 50 tys. dolarów. Zaangażował się w to mocno m.in. Georgi Hristow, przewodniczący fanklubu Realu Madryt w Bułgarii. Bo Todorow jest wielkim sympatykiem "Królewskich". - My, jego przyjaciele i znajomi, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc mu zebrać potrzebne pieniądze i raz na zawsze pozbyć się tej podstępnej choroby. Chcemy, żeby wkrótce znalazł się wśród nas i zobaczyć uśmiech na jego twarzy! - tłumaczył w zamieszczonym wpisie Hristow.

Koronawirus: Robert Lewandowski przekaże FORTUNĘ polskim szpitalom. Znamy SZCZEGÓŁY

Iwan Todorow jest wielkim fanem Realu Madryt
Autor: Archiwum prywatne Iwana Todorowa Iwan Todorow jest wielkim fanem Realu Madryt

To własnie on wysłał list do hiszpańskiego giganta, w którym opisał sytuację chorego Iwana. Władze Realu zareagowały błyskawicznie. Wysłały do fanklubu koszulkę królewskich z autografami całego zespołu! Koszulka dotarła do Bułgarii tuż przed El Clasico, w którym Real pokonał Barcelonę 2:0 na Santiago Bernabeu. Następnie została wystawiona na licytację, z której cały zysk trafi na konto Todorowa. Ponadto można wylicytować medal oraz piłkę z autografami zawodników madryckiego klubu z finału Ligi Mistrzów 2018 w Kijowie, a także długopis z logiem hiszpańskiej drużyny.

Link do licytacji TUTAJ

Konto pod którym można wspierać Iwana Todorowa, byłego napastnika Wigier Suwałki

BG86CECB979010B6433100
Iwan Todorow, Central Cooperative Bank

Materiał o Iwanie Todorowie w bułgarskiej gazecie Meridian Match
Autor: Archiwum prywatne Iwana Todorowa Materiał o Iwanie Todorowie w bułgarskiej gazecie "Meridian Match"
Najnowsze