Szachy

i

Autor: P. Skraba

Szachy

Już we wtorek ponad tysiąc młodych szachistów zagra w katowickim Spodku. Czas na największy turniej dla dzieci i młodzieży

2023-09-25 18:27

To już we wtorek! Prawie tysiąc dwustu młodych szachistów zagra w SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli, które odbędą się w katowickim Spodku. Uczestnicy grają podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych, osobno chłopcy i dziewczęta, a najmłodszy zgłoszony uczestnik ma zaledwie cztery lata!

– Oczywiście głównym punktem naszego wtorkowego spotkania w Spodku jest rywalizacja przy szachownicach, ale przygotowaliśmy także bardzo wiele innych atrakcji. Gośćmi imprezy będą wybitne postaci polskiej nauki i biznesu, których będzie można posłuchać na katowickim Kongresie Edukacyjnym. Przygotowaliśmy też atrakcyjne pakiety startowe i osiemset pamiątkowych medali. Nikt nie wróci do domu z pustymi rękami, a na najlepszych czekają wyjątkowe szachowe puchary – mówi Ewa Brożek, organizator mistrzostw.

To już ósma edycja tej imprezy, która od samego początku spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem wśród dzieci, bo miejsca wyczerpują się każdego roku błyskawicznie. Także w tym roku zapisy odbyły się błyskawicznie.

– W SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli może zagrać każdy, zarówno ten, który dopiero zaczyna swoją przygodę z szachami, ten, który dopiero szuka swojej sportowej drogi i pomyślał o szachach, ale też i ten, który ma już doświadczenie z innych dużych imprez. Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów, a ta liczba z roku na rok rośnie – dodaje Łukasz Brożek, dyrektor turnieju. Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły m.in. firma Synerise, Enea, grupa MOKATE, PKO Bank Polski i EY.

– Z ogromną radością powitamy w Katowicach po raz kolejny młodych szachistów. Nieprzypadkowo nazywamy Katowice stolicą polskich szachów, bo rzeczywiście szachy są bardzo często obecne w życiu miasta. Cieszę się, że dzieci i młodzież pojawią się w Spodku, by przez cały dzień rywalizować przy szachownicach. Szachy, jako szlachetny sport, uczy podejmowania decyzji, strategicznego myślenia, ale też szacunku do rywala – mówi Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice.

Rywalizacja w Spodku rozpocznie się we wtorek o godz. 10. Około 10.45 zaplanowana jest uroczysta ceremonia otwarcia, a ostatnia runda powinna zakończyć się ok. 14.30. Wtedy nastąpi też dekoracja zwycięzców oraz oficjalne zamknięcie turnieju. A laureatów będzie sporo, bo aż sześćdziesięciu. Nagrody otrzyma po trzech najlepszych zawodników z każdej kategorii.

Więcej szczegółów na temat SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach na facebookowym profilu „Gramy w szachy”.  

Nasi Partnerzy polecają