Igrzyska Olimpijskie w Tokio

i

Autor: AP PHOTO Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Międzynarodowy Komitet Olimpijski dostał petycję, i to z Japonii: Odwołajcie te igrzyska!

2021-05-06 15:11

Od dłuższego czasu większość japońskiego społeczeństwa w sondażach wyraża sprzeciw wobec organizacji igrzysk letnich w dobie niezakończonej pandemii i wobec niepewności co do zapewnienia bezpieczeństwa przeprowadzenia tak wielkiej imprezy oraz jej wpływu na zdrowie lokalnych mieszkańców, a także ekonomię kraju. Dziesiątki tysięcy osób podpisało się pod opublikowaną kilka dni temu internetową petycją do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha, w której jej autor domaga się odwołania tegorocznych igrzysk w Tokio z powodu pandemii COVID-19.

Twórcą petycji jest adwokat Kenji Utsunomiya, który kilka razy startował w wyborach na gubernatora Tokio. W ciągu pierwszych 24 godzin pod jego apelem podpisało się ok. 50 tysięcy osób. Dokument zatytułowany jest: "Wezwanie do odwołania igrzysk w Tokio w celu ochrony ludzkiego życia i źródeł utrzymania". Zdaniem autora, zmagań olimpijskich nie da się przeprowadzić w bezpieczny sposób, a do tego impreza pochłania ogromne środki, które mogłyby zostać przeznaczone np. na program szczepień przeciwko COVID-19. "Aby zorganizować olimpiadę i paraolimpiadę w Tokio, trzeba do nich oddelegować dużą liczbę pracowników medycznych, placówki i wyposażenie medyczne oraz inne cenne zasoby" – napisał Utsunomiya.

Konferencja dotycząca bezpieczeństwa sportowców na 100 dni przed Igrzyskami Olimpijskimi

Petycja do szefa MKOl

Petycja skierowana jest do Bacha, który w połowie maja uda się z wizytą do Japonii. Ma obserwować sztafetę z ogniem olimpijskim w Hiroszimie 17 maja oraz udać się do Tokio, gdzie zapowiadane są protesty przeciwko igrzyskom. dotychczas zaszczepionych na COVID-19 jest około dwóch procent Japończyków. Z powodu choroby od początku pandemii zmarło ok. 10,5 tysiąca osób.

Sztangistka była mężczyzną. Teraz chce wystąpić na igrzyskach w Tokio

72 procent przeciw

W kwietniowym sondażu agencji Kyodo 72 procent mieszkańców kraju opowiedziało się za odwołaniem lub kolejnym opóźnieniem igrzysk. Z kolei w ankiecie gazety "Mainichi" takie samo zdanie wyraziło dziewięciu z 47 gubernatorów, a większość pozostałych odmówiła odpowiedzi tłumacząc, że nie do nich należy decyzja.

Stan wyjątkowy trwa

W niektórych regionach, m. in. w Tokio czy Osace, obowiązuje stan wyjątkowy związany z kolejną falą zachorowań. Ma on potrwać do 11 maja, choć coraz częściej nieoficjalnie mówi się o przedłużeniu go o kolejne kilka tygodni. Decyzja w tej sprawie może zapaść w piątek, 7 maja.

QUIZ. Piłkarz, koszykarz czy siatkarz? Same wielkie nazwiska, szansa na komplet

Pytanie 1 z 15
Gilberto Amauri de Godoy Filho czyli Giba to:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze