Szybowcowe mistrzostwa Europy

Autor: materiały prasowe Szybowcowe mistrzostwa Europy

Wielki sukces

Polacy podbili mistrzostwa Europy. Biało-czerwoni z licznymi medalami, ogromne osiągnięcie

2024-08-19 10:15

Fantastycznie spisali się nasi piloci rywalizujący pod czeskim niebem podczas 22. Szybowcowych Mistrzostw Europy w klasach Standard, Club i 15-metrowej. Polacy indywidualnie zdobyli najwyższe trofea – dwa złote medale i jeden srebrny. Na tym nie koniec. W klasyfikacji zespołowej mistrzostw zdecydowanie wygrała Polska zdobywając złoty medal.

W 22. Szybowcowych Mistrzostwach Europy w klasie Standard, Club i 15-metrowej wystartowało 100 zawodników, reprezentujących 18 krajów. Wśród nich polscy piloci szybowcowi, którzy od 3 sierpnia walczyli w Czechach o tytuły mistrzów Europy. Rywalizacja do samego końca była zaciekła, ale kunszt i determinacja Polaków pozwoliły zdobyć im najwyższe miejsca. W najliczniej obsadzonej klasie Club, w fenomenalnym stylu zdecydowanie wygrał Jacek Flis (Aeroklub Ziemi Zamojskiej) zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Europy. Prowadził w klasyfikacji generalnej prawie nieprzerwanie od pierwszej konkurencji. Wygrał trzy z jedenastu rozegranych konkurencji. Latał na własnym szybowcu LS 3. Drugi nasz zawodnik Mikołaj Zdun (Aeroklub Leszczyński) wywalczył dobre 6. miejsce, latając na własnym szybowcu LS 3.

Quiz. Rozpoznasz polskich mistrzów sportu z PRL-u? 15/15 to obowiązek kibica!

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od jednej z największych legend. Trzykrotna mistrzyni olimpijska, która przez lata dzierżyła rekord Polski w biegu na 400 m to...
Irena Szewińska

W klasie 15-metrowej wygrał Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski) zdobywając złoty medal i broniąc tytułu Mistrza Europy. Ten wynik wylatał na aeroklubowym, polskim szybowcu klasy 15-metrowej Diana 2. Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński) również z polskim szybowcem Diana 2, po wspaniałym finiszu zakończył mistrzostwa na doskonałym 2.,  zdobywając srebrny medal i tytuł Wicemistrza Europy. Tym samym nasi zawodnicy powtórzyli sukces z poprzednich Mistrzostw Europy rozgrywanych na Litwie w 2022 roku.

Warto dodać, że pierwsza konkurencja w tej klasie była wyjątkowo nieudana dla naszych pilotów (zajęli odległe 18. i 21. miejsce) z powodu lądowania poza lotniskiem w początkowej fazie trasy, co przełożyło się na duże straty punktowe. Polacy jednak nie poddali się, fantastycznie współpracowali i systematycznie odrabiali straty, dokonując prawie niemożliwego. Udowodnili, że są zawodnikami najwyższej klasy.

W klasie Standard na tegorocznych Mistrzostwach Europy wystartowało dwóch polskich pilotów. Niestety początek był bardzo pechowy. Podobnie jak w klasie 15-metrowej obydwaj wylądowali w początkowej fazie trasy, ponosząc ogromne straty punktowe (zajmując odległe 31. i 33. miejsce). Kolejne konkurencje pokazały jednak, że umiejętności i ambicja pozwalają osiągnąć wiele – Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski) zakończył mistrzostwa na 11. a nasz najmłodszy zawodnik, debiutant Maciej Kowalski (Aeroklub Kielecki), na 15. miejscu. Obaj latali na aeroklubowych szybowcach Discus 2a. W klasyfikacji zespołowej, po pierwszej konkurencji, Polacy znajdowali. się na odległym 14. miejscu. Dzięki niezwykłemu kunsztowi i ogromnej woli walki wszystkich naszych zawodników Polska systematycznie pięła się do góry. Już po piątej konkurencji biało-czerwoni objęli prowadzenie. W kolejnych zwiększali przewagę nad rywalami. W klasyfikacji zespołowej mistrzostw zdecydowanie wygrała Polska, zdobywając złoty medal.