Turniej szachowy

i

Autor: materiały prasowe

Ponad 1000 szachistów weźmie udział w turnieju w Katowicach. Kolejna wielka impreza na Śląsku

2022-09-14 16:44

Po raz kolejny ponad tysiąc uczestników zagra we wtorek, 20 września, w Synerise Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach. To szósta edycja tych niezwykłych zawodów, które corocznie odbywają się katowickim Spodku.

– Nasz turniej zaczęliśmy organizować w 2016 roku i wtedy w Spodku zagrało blisko półtora tysiąca młodych adeptów szachów. To był znak, że takie zawody są bardzo potrzebne, bo przecież młodych szachistów w Polsce jest bardzo wielu. I trzeba przyznać, że każdego roku liczba chętnych jest nadal imponująca – mówi Łukasz Brożek z UKS 21 Podlesie, dyrektor i pomysłodawca turnieju.

Młodzi zawodnicy będą mieli okazję rywalizacji na płycie najsłynniejszej polskiej hali sportowej, bardzo ważnego miejsca dla wielu dyscyplin sportu, choćby siatkówki, ale również dla szachów, gdzie w ostatnich latach odbywały się – i będą odbywać się także w tym roku – mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Start pięciogodzinnych zawodów zaplanowano na godz. 10.

W zawodach mogą wziąć udział wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zawodnicy będą w turnieju reprezentować przedszkola lub szkoły, do których uczęszczają. Zawodnicy grają podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych,  osobno chłopcy i dziewczęta.

– To turniej, w którym biorą udział osoby stawiające swoje pierwsze kroki w szachach, ale również zawodnicy, którzy, mimo młodego wieku, mają już doświadczenie i medale mistrzostw Polski na swoim koncie. Dla nas, jako miłośników szachów, jest to wielka przyjemność widzieć, jak wielu młodych ludzi pasjonuje się królewską grą – dodaje Ewa Brożek, organizatorka zawodów. Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły firma Synerise, miasto Katowice, sieć sklepów Żabka oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

– Bardzo cieszymy się, że sponsorem tytularnym zawodów została firma Synerise S.A., bo to najszybciej rozwijająca się polska spółka w sektorze technologii w Europie. Firma zajmuje się sztuczną inteligencją i big data. Jest laureatem wielu najważniejszych konkursów w zakresie sztucznej inteligencji, w których konkuruje z takimi podmiotami jak Nvidia, Stanford czy Intel. W tym roku planuje wejść na amerykańską giełdę NASDAQ – dodaje Szymon Walter, organizator.

Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze