Władimir Putin

i

Autor: SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP Władimir Putin

Putin spotkał się z medalistami olimpijskimi. Obrzydliwe słowa rosyjskiego przywódcy, ciężko to znieść

2022-04-27 14:51

Już od ponad dwóch miesięcy Ukraina bohatersko broni się przed brutalną agresją ze strony Federacji Rosyjskiej. Wiele krajów i międzynarodowych organizacji zaczęło nakładać na Rosję sankcje, w tym te dotyczące sportu, dzięki czemu wielu zawodników z Rosji oraz Białorusi nie może startować w międzynarodowych zawodach. Dla Putina, który rozpoczął krwawą wojnę na Ukrainie, wykluczenie sportowców z Rosji to… pogwałcenie praw człowieka.

Nie kończy się dramat milionów Ukraińców, którzy walczą o swoje życie, tożsamość narodową i niepodległość swojego kraju. Rosjanie nie zamierzają się wycofywać, a obecnie najbardziej intensywne działania prowadzone są w rejonie Donbasu. Z powodu wojny na Rosję zostało nałożonych wiele sankcji, które objęły także sferę sportową – startować w zawodach międzynarodowych nie mogła m.in. reprezentacja Rosji w piłce nożnej i rosyjskie kluby, a ze startów wykluczono choćby skoczków narciarskich. Głośnym echem odbiło się także całkowite wykluczenie Rosjan z paraolimpiady, która odbyła się tuż po zakończeniu zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Wykluczenie sportowców skomentował przywódca Rosji, Władimir Putin, na spotkaniu z rosyjskimi medalistami olimpijskimi. I jak zwykle próbował on w bezczelny sposób postawić swój kraj w roli tego poszkodowanego.

Wojciech Fibak krytykuje organizatorów Wimbledonu! Zaskakująca postawa legendy tenisa

Putin ubolewa nad sytuacją rosyjskich sportowców. Bezczelnie odwołuje się do praw człowieka

 – Zawieszenie sportowców z Rosji i Białorusi nie tylko naruszyło podstawowe zasady sportu, ale także otwarcie i cynicznie pogwałciło podstawowe prawa człowieka, Powszechną Deklarację Praw Człowieka, przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 r. Tam wszystko jest napisane. Nie chodzi o status polityczny, prawny czy międzynarodowy kraju, który reprezentuje sportowiec. Chodzi o samego człowieka - sportowca. Prawa te zostały naruszone – powiedział Władimir Putin. Mimo że niewiele można spodziewać się po cynicznym przywódcy, który swoimi rozkazami skazał na śmierć dziesiątki tysięcy nie tylko Ukraińców, ale też i swoich żołnierzy, to wciąż trudno czyta się tak obrzydliwe wysługiwanie się ideą, którą sam pogwałca.

Kasparow ostro uderzył w Djokovicia. Poszło o słowa o Rosjanach

 – Nasi sportowcy byli dyskryminowani z powodów czysto politycznych – ze względu na ich obywatelstwo i narodowość. Nie jest to w żaden sposób zgodne z zasadami olimpizmu i paraolimpizmu. Rosja nieustannie ostrzega swoich partnerów przed stosowaniem podwójnych standardów i zasady zbiorowej odpowiedzialności w sporcie. Kierując się Kartą Olimpijską, przekonaliśmy się, że igrzyska nie są zawodami państw, ale sportowców, wzywających do oczyszczenia sportu z polityki, która konsekwentnie dewaluuje całą jego wartość i czyni z niego narzędzie manipulacji. Niestety spotykamy się z przypadkami, które doprowadzają to do absurdu – dodał Putin. Można mieć jedynie nadzieję, że wykluczanie rosyjskich sportowców faktycznie jest Putinowi mocno nie na rękę. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że również przez sport dokonywał on wybielania wizerunku swojego i Rosji. Im mniej będzie miał takich możliwości, tym lepiej.

Jan Tomaszewski MASAKRUJE Rybusa i Szymańskiego! Dostało im się za grę dla Rosji | Futbologia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze