Pożar lasów deszczowych Amazonii

Autor: AP PHOTO/LEO CORREA Pożar lasów deszczowych Amazonii

Sędzia przerwał mecz przez pożar Amazonii. Płomienie zbliżały się do stadionu [WIDEO]

2019-08-28 10:59

Płonące tzw. "zielone płuca Ziemi" są jednym z najważniejszych tematów ostatnich tygodni. Pożary w Brazylii są zmartwieniem nie tylko dla ekologów, ale także... lokalnych klubów, które nie mogą w normalnych warunkach rozgrywać swoich spotkań. Ostatnio dotknęło to dwa trzecioligowe zespoły.

Podczas meczu trzeciej ligi brazylijskiej Atletico Acreano - Luverdense doszło do nietypowych scen. Do stadionu zbliżały się nie tylko kłęby dymu z płonących lasów deszczowych Amazonii, ale także płomienie. Arbiter zmuszony był do przerwania meczu i poproszenia piłkarzy o zejście z boiska.

Na materiałach wideo z relacji z tego spotkania doskonale widać, że ogień z pożaru znajdował się już zaledwie kilka metrów od stadionu. Jak informuje Xinhuanet.com, mecz został wznowiony po dwudziestu minutach przerwy. Część piłkarzy w tym czasie wymagała opieki medycznej.

Gospodarze spotkania Atletico Acreano po powrocie na boisko pokonało Luverdense 3:2. Końcówka meczu była szalona. W 90. minucie piłkarz gości Douglas Felisbino de Oliveira doprowadził do remisu. W drugiej minucie doliczonego czasu gry wynik na 3:2 dla miejscowych ustalił Geovani.

Jak informuje brazylijski rząd, tylko w sierpniu w Amazonii było 26 tysięcy więcej pożarów niż rok temu, jest to największa liczba takich incydentów od sierpnia 2010 roku. Ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.