Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto zdobyły złote medale mistrzostw świata w Dartmouth w Kanadzie i ME w Monachium w w olimpijskiej konkurencji czwórek K4 500 m. Ten kwartet nagrodzony został zasłużenie Złotymi Wiosłami 2022.
Naja i Puławska wywalczyły też złote krążki MŚ i ME w dwójkach K2 na 500 m. A dopełnieniem złotych połowów na wodnym torze był piąty tego roku medal z najcenniejszego kruszcu w konkurencji olimpijskiej czyli zwycięstwo Anny Puławskiej w jedynkach K1 500 m w monachijskich ME.
Trener Tomasz Kryk prowadzący od 2009 roku żeńską kadrę, wywalczył w tym czasie z podopiecznymi 78 medali igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.
A tegoroczny polski bilans zawodów kajakarskich rangi mistrzowskiej we wszystkich konkurencjach i kategoriach wiekowych to 136 medali, w tym 56 złotych.
Złote Wiosła wręczone zostały w Poznaniu dzień po gali lekkoatletycznych Złotych Kolców, która odbyła się na Stadionie Ślaskim w Chorzowie.
- Polskie kajaki dostrzegane są wtedy, gdy zdobywamy medale olimpijskie, czasami na mistrzostwach świata. A to zdecydowanie za rzadko - powiedział Grzegorz Kotowicz, prezes PZKaj, dawniej medalista wielkich imprez. - A poza tym, chcemy pokazać, że kajakarstwo to nie tylko konkurencje olimpijskie. Ogromny potencjał ma kajakarstwo turystyczne, nazywane też powszechnym. Co roku do kajaka wsiada około półtora do dwóch milionów ludzi [w Polsce], a to są nasi potencjalni kibice.
W pierwszej edycji Złotych Wioseł obok zawodniczek i trenera kadry uhonorowani zostali także: parakajakarz Mateusz Surwiłło, przedstawiciel freestyle Tomasz Czaplicki, sponsorzy, popularyzatorzy i kluby sportowe, w tym KKK Kraków m.in. za pomoc reprezentacji Ukrainy