Bartosz Kurek nie jest jedyny. Oni też odnosili sukcesy mimo problemów osobistych

2016-10-04 10:06

Siatkarski świat jest w szoku po tym, jak Bartosz Kurek (28 l.) zawiesił karierę w momencie sportowego rozkwitu i gdy dostał lukratywny kontrakt w lidze japońskiej. Atakujący reprezentacji Polski postanowił odpocząć od siatkówki. Problemy Bartka z motywacją i chęcią do rywalizacji nie są niczym nowym w świecie sportu.

Wiele gwiazd z absolutnego topu miało podobne przejścia i wychodziło z nich z powodzeniem. Syndrom wypalenia lub stany depresyjne dotykały największych.

- Zdecydowałem się zawiesić karierę, bo czuję się zmęczony siatkówką - tak napisał. wcale nie Kurek, tylko Matthew Anderson (29 l.), amerykański gwiazdor występujący na co dzień w Zenicie Kazań.

W październiku 2014 r. postanowił zrobić sobie przerwę od sportu, twierdząc, że zbyt długo był poza domem, odczuwa stres i musi odzyskać pasję do rywalizacji sportowej. Jak potem przyznał, miał objawy podobne do depresji i myślał, że sam da sobie z nimi radę. Ostatecznie przerwa Andersona w grze potrwała tylko dwa miesiące. Wrócił do Rosji i znowu jest jednym z najlepszych siatkarzy świata.

Polski atakujący miał zarobić w JT Thunders Hiroszima ponad pół miliona euro za sezon. Przedłożył jednak zdrowie ponad profity. Kurek podkreśla, że Japończycy podeszli do sprawy w profesjonalny sposób.

- Zasługują na zawodnika, który będzie wzmocnieniem w ciągu całego sezonu, a wiem, że w tym momencie nie jestem tego w stanie obiecać i zagwarantować - oświadczył Kurek. - Byłem zawsze przygotowany, żeby dać z siebie 100 procent w każdym kolejnym meczu. W chwili obecnej chciałbym skorzystać z czasu wolnego na odpoczynek i odbudowanie się, tak żeby kiedy wrócę na parkiet, prezentować się jeszcze lepiej niż przed przerwą - zapowiada lider reprezentacji. Bartek, jesteśmy z tobą, wyjdziesz z tego i wrócisz jeszcze mocniejszy!

Oni odnosili sukcesy mimo problemów osobistych:

Matthew Anderson (29 l.), siatkówka
Pod koniec 2014 roku lider reprezentacji USA postanowił wyjechać z Rosji i wrócić do domu, bo nie mógł znieść rozłąki z domem i ponurych myśli. Za zgodą płacącego mu nawet milion dolarów za sezon Zenitu Kazań przerwał karierę klubową i postanowił odpocząć od stresów. Oderwał się od sportowego życia i po kilku tygodniach odzyskał głód siatkówki.

Justyna Kowalczyk (33 l.), biegi narciarskie
W połowie 2014 roku, w którym zdobyła olimpijskie złoto w biegu na 10 km, zdradziła w wywiadzie prasowym, że od kilkunastu miesięcy zmaga się z depresją i miała myśli o rzuceniu kariery w kąt. Wyznała też, że była w ciąży, ale w maju 2013 r. poroniła, a lekarze stwierdzili u niej stany depresyjne.

Lindsey Vonn (32 l.), narciarstwo alpejskie
Piękna narciarka z USA na zewnątrz wydawała się królową życia. To były pozory. Jak przyznała w rozmowie z magazynem „People”, od lat walczyła z depresją przyjmując leki. Podobnie jak Kowalczyk, kupiła sobie pieska (suczkę Lucy), który pozwala jej zapominać o problemach. Mimo życiowych zakrętów, zdobywała kolejne tytuły.

Ian Thorpe (34 l.), pływanie
Najsłynniejszy australijski pływak, 5-krotny mistrz olimpijski, wyznał, że mierzył się z depresją już jako nastolatek. Potem, w czasie sportowej kariery, wcale nie było lepiej. Miewał dni, w których nie chciało mu się wstawać z łóżka i wychodzić z domu, izolował się od otoczenia. W autobiografii napisał, że zastanawiał się nad odebraniem sobie życia.

Gianluigi Buffon (38 l.), piłka nożna
Legendarny włoski bramkarz stoczył najważniejszy mecz wcale nie na piłkarskiej murawie. Miał okres w sportowym życiu, gdy... bał się wyjść na boisko i trzęsły mu się nogi. Między 2003 a 2004 rokiem miał stwierdzone przez specjalistów kliniczne objawy depresji. Pracował z psychologiem, by wyjść z tarapatów i mu się udało.

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze