Polska gorsza w kosmicznym meczu. Brazylia o mały krok od Pucharu Świata

2019-10-13 12:10 DaO
Aleksander Śliwka, reprezentacja Polski
Autor: Cyfra Sport Aleksander Śliwka

W niedzielny poranek miał miejsce kolejny odcinek siatkarskiej wojny pomiędzy Polską, a Brazylią. Stawka, jak zawsze była wysoka, bo gra toczyła się o złoty medal Pucharu Świata. Obie drużyny zagrały wręcz nieprawdopodobne spotkanie. O jego rezultacie musiał zadecydować tie-break. W tym lepsi okazali się wicemistrzowie świata, którzy są o mały krok od Pucharu Świata.

Polska - Brazylia 2:3 (25:19, 23:25, 19:25, 25:16, 11:15)

Polska: Kubiak, Drzyzga, Wojtaszek, Komenda, Zatorski, Śliwka, Szalpuk, Kwolek, Kochanowski, Kłos, Muzaj, Bieniek, Leon, Kaczmarek

Brazylia: Bruno Rezende, Fernando, Maique, Thales, Alan, Douglas, Felipe, Flavio, Isac, Lucas, Mauricio Borges, Mauricio Souza, Lucarelli, Leal

Już od kliku dobrych lat najważniejsze mecze w siatkówce mężczyzn rozgrywane są pomiędzy biało-czerwonymi, a Canarinhos. Polska i Brazylia to niewątpliwie hegemonii piłki siatkowej, co potwierdza się również w Pucharze Świata. Wicemistrzowie świata przed niedzielnym spotkaniem byli w znacznie lepszej sytuacji, bo nawet porażka 0:3 nie odbierała im pierwszego miejsca w tabeli.

Podopieczni Vitala Heynena musieli wygrać za trzy punkty i w dodatku liczyć na pomoc rywali, jeśli myśleli o triumfie w Pucharze Świata. Spotkanie dla mistrzów świata rozpoczęło się znakomicie, bo od uzyskania przewagi. Pomogły w tym skuteczne bloki. Biało-czerwoni prowadzili niemal przez cały pierwszy set. Jedynie przy zagrywce Lucarelliego Brazylia zdołała odrobić część strat, ale Polacy nie dali wydrzeć sobie triumfu.

Podobnie rozpoczęła się druga odsłona spotkania. Zespół prowadzony przez belgijskiego szkoleniowca funkcjonował świetnie w każdym elemencie gry. Nasza postawa posypała się przy stanie 14:12. Na zagrywkę wszedł Yoandy Leal i mocno utrudniał nam życie. W dodatku Michał Kubiak popełnił dwa proste błędy w ataku i Canarinhos objęli prowadzenie w secie.

Akcją, być może decydującą o złotym medalu Pucharu Świata, był kontratak Polaków przy wyniku 23:23. Aleksander Śliwka miał czystą siatkę i mógł dać nam piłkę setową. Strzelił jednak w aut i w kolejnej akcji Brazylijczycy zablokowali Macieja Muzaja i wyszli na prowadzenie. W trzecim secie gra biało-czerwonych posypała się kompletnie. Canarinhos zaczęli wyśmienicie serwować, co mocno utrudniało nam grę.

W konsekwencji wicemistrzowie świata wygrali seta do 19 i już wtedy byli niemal pewni zwycięstwa w Pucharze Świata. Polacy zmotywowali się jednak i w czwartym secie rozbili Brazylię do 16. Przede wszystkim grali znakomicie w bloku. W tym elemencie brylował Karol Kłos. Biało-czerwoni doprowadzili do tie-breaka, gdzie znów zaczęli popełniać proste błędy.

Fabian Drzyzga dwukrotnie źle rozegrał, Wilfredo Leon strzelił na aut w kontrataku i brakowało bloku. Brazylia szybko wyszła na prowadzenie i przewagę utrzymała do końca partii. Zwycięstwo Canarinhos oznacza, że złoto w Pucharze Świata odebrać może im tylko kataklizm. Polacy natomiast stoczą korespondencyjną walkę o srebro z Amerykanami.

Na żywo

Polska - Brazylia

Początek meczu o godz, 8:00.

Spotkanie Polska - Brazylia rozpocznie się z kilkunastominutowym opóźnieniem ze względu na przedłużającą się rywalizację Włochów z Kanadą.

Dzień dobry! Zapraszamy na relację na żywo z meczu Pucharu Świata siatkarzy. Polska zmierzy się z Brazylią!

Na takie spotkania czeka się wiele miesięcy, dla takich spotkań siatkarze dzień w dzień wylewają siódme poty na treningach. Dla takich spotkań warto wstać skoro świt nawet w niedzielę! W decydującym meczu w Pucharze świata dojdzie do siatkarskiej wojny. Mistrzowie świata powalczą o triumf z wicemistrzami świata. A więc siatkarski klasyk: Polska - Brazylia!

Obie drużyny rozdzielają między sobą najważniejsze medale w ostatnich latach. Dość powiedzieć, że ostatnie finały mistrzostw świata to właśnie rywalizacja biało-czerwonych z Canarinhos. I co najważniejsze dwukrotnie padły one łupem Polaków. Z Brazylią zawsze gra się trudno, ale widocznie znaleźliśmy patent na tę drużynę, bo w ostatnich latach wygrywamy z nimi dość często.

Jednak co najważniejsze... Nawet jeśli podopieczni Vitala Heynena wygrają dzisiaj z wicemistrzami świata 3:0 nadal nie będą pierwsi w tabeli. Brazylia gra w Pucharze Świata znakomici i straciła do tej pory zaledwie dwa sety. I to one mogą okazać się kluczowe w całym turnieju. Przy założeniu, że biało-czerwoni wygrają dzisiaj za trzy punkty, będą musieli liczyć na pomoc innych drużyn.

Co prawda godzina już nieco nieaktualna, ale reszta się zgadza:

Musimy uzbroić się w cierpliwość i możemy zjeść spokojnie śniadanie, bo mecz Polska - Brazylia rozpocznie się za około pół godziny. Tak, jak informowaliśmy wcześniej spotkanie Kanada - Włochy przeciągnęło się. Przed chwilą zawodnicy spod znaku klonowego liścia pokonali Italię po tie breaku i Polacy oraz Brazylijczycy mogą rozpocząć rozgrzewkę na hali.

Biało-czerwoni będą musieli poradzić sobie dzisiaj bez... Bartosza Kurka. MVP ostatnich mistrzostw świata opuścił już Japonię. Dlaczego tak się stało, wyjaśniamy w TYM MIEJSCU. Wystarczy KLIKNĄĆ.

Jeszcze słowo o naszych rywalach. Tak, jak wspomnieliśmy Brazylia gra rewelacyjnie w tym turnieju. Wicemistrzowie świata rozbili nawet Amerykanów, z którymi Polacy przegrali. Wygląda to tak, jakby Canarinhos nastawili się na ten turniej. Dzisiejsze spotkanie jest również ważne z innego powodu. To będzie prawdopodobnie jeden z ostatnich meczów z Brazylią przed igrzyskami olimpijskimi. A niewykluczone, że obie drużyny i na tym turnieju rozdzielą medale między sobą. Warto mieć choć małą przewagę psychologiczną.

A tutaj możecie zerknąć, jak wygląda sytuacja w Pucharze Świata. Wszystko TUTAJ, KLIK!

Rozgrzewka już zakończona, przed nami hymny obu państw, a następnie zaczynamy wielkie siatkarskie emocje!

Biało-czerwoni rozpoczną spotkanie w ustawieniu: Muzaj, Leon, Drzyzga, Kubiak, Bieniek, Kłos i Zatorski na libero.

Zaczynamy!

3:1

Lucas nie trafił w boisko po ataku z krótkiej!

5:2

Muzaj nad blokiem w środek boiska.

8:5

Polacy musieli powtarzać akcję, ale w drugim ataku nie pomylił się Muzaj obijając brazylijski blok.

9:8

Leon nie trafia w boisko. Piłka nie otarła się również o palce rywali.

12:8

As Leona! Piłka spadła w dziewiąty metr! W następnej akcji Leon również huknął i utrudnił rozegranie Brazylijczykom. Alan nie trafił w boisko!

13:12

Kiwka Kubiaka została podbita i w kontrataku skutecznie Leal. Wydawało się, że piłka była do podbicia, ale Polacy tego nie zrobili.

14:13

Nieco problemów mamy w ostatnim czasie. Kubiak przepychał się na siatce z Alanem i na szczęście udało się to zrobić.

16:15

Aut po zagrywce Alana.

17:15

Leon zablokował Alana!

18:15

As serwisowy Kłosa!

19:15

Blok Leona na środku i Brazylijczycy popełniają błąd. Mauricio przekroczył linię środkową!

20:16

Potężna, ale autowa zagrywka Leala.

21:17

Co za atak Leona! Znalazł dziurę w bloku.

22:17

Aut Lucarelliego w ataku!

23:18

Roque w siatkę na zagrywce.

24:18

Świetny fol Bieńka i as naszego środkowego! Leal bezradny. Mamy piłki setowe!

25:19

Koniec seta! Lucarelli w aut na zagrywce.

Zaczynamy drugiego seta!

3:2

Kłos zablokowany, ale świetna asekuracja Wojtaszka. W powtórce Leon huknął po bloku.

5:3

As Muzaja! Nieporozumienie w brazylijskiej ekipie.

6:6

Blok na Leonie. Lucas świetnie przeczytał rozegranie Drzyzgi.

8:7

Lucarelli w siatkę na zagrywce.

10:8

Leal zablokowany przez Muzaja!

12:10

Leon mija potrójny blok przy sytuacyjnej piłce.

14:12

Bieniek pewnie atakuje ze środka.

15:16

Fatalnie Kubiak... miał w zasadzie czystą siatkę, Leal dolatywał z rękami do przodu i piłka odbiła się od jego dłoni, a następnie wpadła w dziewiąty metr. Potem kapitan kiwa w taśmę.

15:17

As serwisowy Lucasa.

16:18

Leal zablokowany, ale świetna asekuracja jego kolegów. Przyjmujący następnie oszukał naszych zawodników i kiwnął agresywnie. Piłka przeleciała przez ręce Drzyzgi.

17:19

Mauricio w linię z krótkiej.

18:20

Alan pewnie na pojedynczym bloku z prawego ataku.

20:20

Kłos z krótkiej, ale kapitalną pracę wykonał Leon na zagrywce! Trafił Alana, ale Brazylijczycy jakimś cudem przebili piłkę. Na szczęście biało-czerwoni odrobili straty!

20:22

Kaczmarek wyblokowany i w kontrze skutecznie Alan.

22:22

BLOOOOOOK Kłosa! Lucarelli dostał potężną czapę!

23:23

Atak Muzaja podbity, ale Śliwka w poprawce nie dał już rywalom szans.

23:24

Śliwka na czystej siatce w aut... Ciężko w to uwierzyć. Piłki setowe dla Brazylii.

23:25

Koniec seta! Muzaj zablokowany na lewym skrzydle.

Zaczynamy trzeciego seta!

1:3

Przyjmujemy na drugą stronę i Mauricio skutecznie w kontrataku.

4:4

Ależ błąd Alana. Atakujący na czystej siatce uderzył w taśmę.

4:7

Wojtaszek przyjął zagrywkę na drugą stronę i Rezende z przechodzącej piłki zdobywa punkt. Po chwili as Leala.

4:8

Raz jeszcze na drugą stronę przyjęliśmy zagrywkę. Alan świetnie po prostej.

6:9

Muzaj na czystej siatce w dziewiąty metr.

7:12

Atak po antence Muzaja w sytuacyjnej akcji.

9:13

Kubiak na pojedynczym bloku trafia w linię.

10:15

Mocny atak Leona po bloku.

11:17

Alan gra dziś znakomicie. Znów skuteczny atak w jego wykonaniu.

13:17

As Leona!

14:18

Ojej... Bolesna kontuzja Muzaja. Śliwka przy przyjęciu przewrócił się na kolegę, który upadł na lewą rękę. Na szczęście nie jest to nic groźnego.

15:19

Wisiał długo w powietrzu Alan i huknął po skosie.

16:20

Muzaj z drugiej linii pewnie w ósmy metr.

17:21

Alan łapie piłkę na niesamowitym zasięgu i atakuje po skosie.

17:22

Kolejny błąd w przyjęciu i kolejny punkt Alana.

17:23

Heynen wziął challenge w trakcie akcji. Sugerował, że Brazylijczyk wpadł w siatkę, ale tak nie było.

17:24

Szalpuk zablokowany. Piłki setowe dla Brazylii.

19:25

Koniec seta! Mauricio pewnie z krótkiej.

Zaczynamy czwartego seta!

2:0

As serwisowy Kłosa!

4:0

Seria błędów Brazylijczyków. Lucas atakuje po taśmie w aut.

5:0

Blok Bieńka na Lucasie!

7:2

Bardzo mocny atak Leona po skosie.

8:2

As Leona!

10:3

Polacy podbili atak Brazylijczyków i Muzaj skuteczny w kontrze!

12:3

Co za gra Polaków! Blok Kłosa na Douglasie!

13:5

Brazylijczycy prawie zerwali siatkę przy próbie bloku.

15:8

Myli się Douglas na zagrywce. Piłka wpadła w siatkę.

16:8

As w wykonaniu Kłosa!

17:8

Zły atak Isaca i potężne uderzenie Leona w kontrze!

18:9

Muzaj nie miał łatwej piłki, ale błąd w obronie popełnił Isac.

19:10

Alan myli się na zagrywce.

20:11

Kiwka Kubiaka skuteczna.

21:11

Blok Kłosa na środku na Flavio!

22:12

Mocny atak Kubiaka po skosie.

23:14

Kubiak sprytnie obił brazylijski blok.

24:15

Potężna czapa na Lealu! Mamy piłki setowe!

25:16

Koniec seta! Bieniek z krótkiej i o wszystkim zadecyduje tie-break!

Zaczynamy decydującą partię!

1:1

CO ZA AAAKCJA! Co tu się stało! Kubiak przebił piłkę zza band reklamowych, a Alan pomylił się w ataku! NIEPRAWDOPODOBNE!

2:2

Leon mocno obija podwójny blok.

2:4

As serwisowy Leala. Piłka spadła w narożnik boiska.

2:5

Niestety długa akcja dla Brazylii. Znów punkt Leala.

3:6

Leon w pół siatki na zagrywce.

4:7

Fatalny błąd Drzyzgi. Kłosa miał przed sobą, a rozegrał za siebie...

4:8

Złe przyjęcie Leona, oddaliśmy Brazylii piłkę, a kontrę skończył Lucas.

6:8

Świetna obrona Leona, a następnie skuteczny atak Kubiaka po prostej.

6:9

Nie można popełniać takich błędów! Zatorski za mocno wrzucił Drzyzgę w siatkę, a ten to samo zrobił z Muzajem. Atakujący wpadł w siatkę.

7:10

Leon na aut w kontrataku. Mogliśmy już prowadzić, gdyby nie błędy i to z kategorii tych niewybaczalnych.

8:11

Potężny atak Leala.

9:11

Ależ czapa na Lealu! Piłka wróciła mu pod nogi.

9:12

Kolejna nie skończona kontra Polaków. A Leal się nie myli.

10:13

Mauricio skutecznie z krótkiej.

11:13

Bieniek trafił w dziewiąty metr. Piłka spadła na linię.

11:14

Bieniek w siatkę na zagrywce i Brazylia ma piłki meczowe.

11:15

Koniec meczu! Kontratak Brazylii i Alan zamyka spotkanie.

To był naprawdę niesamowity mecz. Poziom gry z obu stron był niebotyczny i kto nie oglądał może pluć sobie w brodę. Niestety, Polacy popełnili za dużo błędów i muszą pożegnać się z marzeniami o złotym medalu Pucharu Świata. To wszystko z naszej strony. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kolejne relacje na sport.se.pl! Do zobaczenia.

Najnowsze