Siatkówka, Tunezja, siatkarze, Hubert Jerzy Wagner, trener

i

Autor: FIVB, SE Siatkarze Tunezji podczas MŚ 2022 i słynny trener Hubert Wagner

Polska – Tunezja w siatkarskich MŚ 2022

Siatkarze grają z Tunezją, którą kiedyś prowadził... legendarny „Kat”. Dochodziło do rękoczynów!

2022-09-04 8:02

Polscy siatkarze w niedzielę 4 września o 21.00 grają w Gliwicach z Tunezją w 1/8 finału mistrzostw świata. Wygrana bez straty seta jest obowiązkiem podopiecznych Nikoli Grbicia, którzy wypatrują już najbliższego czwartku, kiedy to rozegrają ćwierćfinał (najpewniej z USA). Tunezyjczycy to etatowi mistrzowie Afryki, ale siła tamtejszej siatkówki nijak się ma do tego, co prezentuje czołówka światowa. Co nie znaczy, że w przeszłości nie ściągali trenerskich gwiazd – mało kto pewnie pamięta, że Tunezję w pewnym momencie prowadził sam Hubert Jerzy Wagner!

Legendarny „Kat”, który doprowadził Polskę do złota mistrzostw świata 1974 i mistrzostwa olimpijskiego dwa lata później, został zatrudniony w Tunezji jako selekcjoner kadry siatkarzy w drugiej połowie lat 80. Jak czytamy w biografii Huberta Wagnera pt. „Kat” autorstwa syna trenera Grzegorza i dziennikarza sportowego Krzysztofa Mecnera, do wyjazdu namówił go jeden z polskich trenerów lekkoatletyki, który pracował w Tunezji. W 1987 roku Wagner zdobył z Tunezją mistrzostwo Afryki, co dawało kwalifikację do igrzysk w Seulu rok później. Tunezja, podobnie jak obecnie, skazywana była z góry na porażkę. Znany z perfekcjonizmu i twardych zasad Wagner męczył się w środowisku, w którym takie słowa jak punktualność i dyscyplina były pojęciami abstrakcyjnymi. Pewnego razu miał nawet uderzyć podopiecznego za niesubordynację, co przywołuje w biografii trenera jeden z jego znajomych.

Mariusz Wlazły wypowiedział się na temat Bartosza Kurka

Jakub Kochanowski ocenia formę kadry siatkarzy

Wagner opowiadał przyjaciołom, że chciałby wygrać chociaż seta w turnieju w Korei. Nie udało się, zespół słynnego polskiego szkoleniowca przegrał wszystkie siedem meczów 0:3 i zajął ostatnie, 12. miejsce. Wagner pracował w Tunezji, wiedząc doskonale, że na sportowe laury nie ma co liczyć, ale kusiła możliwość dobrego zarobku. Nie był jedyny. Piłkarzy tego kraju prowadził w tamtym czasie ceniony trener Antoni Piechniczek.

Paweł Zatorski wprost o medalu mistrzostw świata! Libero reprezentacji Polski nie owijał w bawełnę

Siatkówka, drabinka, faza pucharowa, MŚ siatkarzy 2022

i

Autor: Info SE Faza pucharowa MŚ 2022

Turniej olimpijski w Seulu w 1988 roku możemy także przywoływać przez pryzmat wielu znanych postaci, które błyszczały w zawodach w Korei, a potem stały się znane w polskim światku siatkarskim. Przypomnijmy: brązowy medal wywalczyła wówczas Argentyna z późniejszym selekcjonerem Biało-Czerwonych Danielem Castellanim w składzie, najlepszym rozgrywającym został Ferdinando De Giorgi, także przyszły trener polskiej kadry, a jego kolega z drużyny Italii Andrea Gardini (asystent trenera reprezentacji Polski Andrei Anastasiego i mistrz Polski z Jastrzębskim Węglem) zgarnął laur dla najlepiej punktującego.

Tym zachwycił się Mateusz Poręba podczas debiutu na MŚ. Nie potrafił tego ukryć, mówi o ogromnych emocjach

QUIZ. Ile wiesz o siatkarskich mistrzostwach świata?!

Pytanie 1 z 15
Ile razy reprezentacja Polski siatkarzy została mistrzem świata?

Po raz ostatni polscy siatkarze zagrali z Tunezją w 2019 r. i to dwukrotnie. Najpierw w turnieju kwalifikacyjnym igrzysk w Tokio odbywającym się w Gdańsku i zgodnie z przewidywaniami, wygrali do zera w setach do 15, 19 i 19. Z tamtej ekipy prowadzonej przez trenera Vitala Heynena w składzie obecnej kadry pozostali: Karol Kłos, Paweł Zatorski, Mateusz Bieniek, Bartosz Kwolek, Aleksander Śliwka i Grzegorz Łomacz.

Marcin Możdżonek wytypował, kto zostanie mistrzem świata w siatkówkę

Półtora miesiąca później Polacy otwierali zmagania w PŚ 2019 właśnie starciem z Tunezyjczykami. I znowu wygrali 3:0 (16, 23, 12). W składzie na ten mecz byli z kolei – poza Kwolkiem, Łomaczem i Kłosem – Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek, Marcin Janusz, Tomasz Fornal i Jakub Popiwczak.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze