Siatkówka: Wilfredo Leon zagra dla Polski już na mundialu?! [GALERIA]

2017-11-02 3:00

W sierpniu br. Wilfredo Leon (24 l.), kubański siatkarz z polskim paszportem, otrzymał z Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB) zgodę na reprezentowanie biało-czerwonych barw. Światowa centrala nałożyła jednak dwuletnią karencję, co oznaczało, że z założeniem koszulki z orzełkiem gracz musi poczekać do lipca 2019 r. Okazuje się, że jest szansa na przyspieszenie tego procesu.

Gdyby udało się przeprowadzić wszystko po naszej myśli, Leon mógłby wystąpić w drużynie narodowej już w przyszłorocznych mistrzostwach świata! Do tej pory wszystko wskazywało, że pierwszą dużą międzynarodową imprezą, na której zobaczymy polskiego Kubańczyka, będą mistrzostwa Europy 2019.

Sporo jednak zmienia najnowsza decyzja FIVB w podobnej sprawie Yoandry'ego Leala (29 l.), kubańskiego przyjmującego, który ma brazylijski paszport i czeka na grę w ekipie Canarinhos.

Pierwotnie jego dwuletnia karencja miała się skończyć w połowie 2019 r., ale właśnie się dowiedział, że FIVB skróciła ten okres i Leal może reprezentować Brazylię już od marca 2018. To dwa lata od zgłoszenia chęci zmiany tzw. sportowego obywatelstwa w światowej federacji. Poprzednio za datę, od której biegnie karencja, uznawano moment wpłynięcia kompletu dokumentów, łącznie ze zgodą federacji macierzystej.

Przypadek Leona jest bardzo podobny. Jego zgłoszenie wpłynęło do FIVB w lutym 2016 r. Gdyby więc iść tym samym tokiem rozumowania co z Lealem, powinien dostać zielone światło na grę w kadrze od lutego przyszłego roku.

- Jadę w tych dniach do Rosji, będę się widział z Leonem - mówi "SE" menedżer siatkarza Andrzej Grzyb. - Porozmawiam też z osobami, które znają procedury FIVB. Niewykluczone, że i my doczekamy się pozytywnego rozstrzygnięcia.

Szok! Były rzecznik Legii Warszawa podejrzany o morderstwo partnerki

Tomasz Adamek: Wciąż liczę na wielką walkę

Ci sportowcy zmarli w minionym roku [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze