Francja, zamieszki, olimpizm, rozruchy

i

Autor: AP Spalone autobusy pod olimpijskim centrum pływackim

Rozruchy we Francji

Wandale uszkodzili pływalnię wybudowaną na igrzyska olimpijskie w Paryżu, groza na ulicach

2023-06-30 14:48

Francją wstrząsają gwałtowne zamieszki uliczne połączone z niszczeniem mienia i obiektów publicznych. Ucierpiało wiele budynków, a rozróby nie ominęły aren sportowych. Poinformowano o zniszczeniu fasady paryskiego centrum wodnego, w którym w 2024 roku odbędą się treningi pływaków uczestniczących w olimpijskich zmaganiach.

Poinformowała o tym firma Solideo odpowiedzialna za infrastrukturę igrzysk. „Autobusy zaparkowane w pobliżu placu budowy centrum wodnego Aubervilliers zostały podpalone. W rezultacie fasada budynku została lekko uszkodzona” – powiedział agencji Reuters przedstawiciel firmy Solideo. Jak dodał, firma rozważa podjęcie dodatkowych środków bezpieczeństwa na wszystkich placach budowy igrzysk olimpijskich, aby zapobiec dalszym szkodom.

Zamieszki w miastach, 40 tysięcy policjantów na ulicach

W nocy z czwartku na piątek podczas zamieszek na przedmieściach francuskich miast, w tym w Marsylii, Lyonie, Pau, Tuluzie i Lille, rannych zostało 249 policjantów i żandarmów. Policja zatrzymała 667 osób, w tym 307 w regionie paryskim – podało w piątek ministerstwo spraw wewnętrznych. Protestujący atakowali również dziennikarzy, którzy relacjonowali zamieszki.

Polskie służby złapały rosyjskiego szpiega! Grał w klubie z I ligi, sport był tylko przykrywką dla prawdziwej działalności

W sumie władze zmobilizowały 40 tys. funkcjonariuszy na całym terytorium, z czego 5 tys. w Paryżu. Gwałtowne zamieszki wybuchły we wtorek po zastrzeleniu przez policję 17-latka pochodzenia algiersko-marokańskiego, który odmówił poddania się kontroli drogowej. Śmierć chłopca, którego zidentyfikowanego tylko jako Nahel M., ożywiła długotrwałe napięcia rasowe we Francji.

Saudyjskie petrodolary w kieszeniach polskich piłkarzy? Nasz człowiek w Arabii nie ma wątpliwości w tej kwestii

Wprowadzono godzinę policyjną w gminach wokół Paryża, a w Lille i Tourcoing zarządzono zakaz zgromadzeń publicznych. Noc była naznaczona plądrowaniem sklepów, w tym oddziałów Nike i Zara w Paryżu. Celem ataków były również budynki użyteczności publicznej. Podpalono szkołę podstawową i urząd dzielnicy w Lille, a w posterunek policji w Pau trafiono koktajlem Mołotowa.

Rok Wojny: Władysław Kozakiewicz
Najnowsze