Kamil Stoch

i

Autor: AP PHOTO Kamil Stoch

Ponadczasowa rywalizacja

Kamil Stoch przebił Adama Małysza. Przed nim już tylko jedna legenda skoków

2023-01-23 15:47

Kamil Stoch nie wskoczył na podium w żadnym z konkursów w Sapporo, ale wskoczył na podium historii. Wyprzedził Adama Małysza w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wszech czasów. Skoczek z Zębu na Okurayamie zajmował kolejno 4., 8. i 23. miejsce. Sobotnia ósma lokata sprawiła, że dobił do 13 077 punktów Pucharu Świata w całej historii występów w cyklu – o siedem oczek więcej niż Adam Małysz.

Adam Małysz pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył 4 stycznia 1995 r. w Innsbrucku. Kamil Stoch miał wtedy niecałe 8 lat. Za niedzielne skakanie trzykrotny mistrz olimpijski zapisał sobie kolejnych osiem punktów. Przewaga nad obecnie panującym prezesem PZPN będzie rosnąć, bowiem Stoch wciąż skacze.

A przed nim już tylko Janne Ahonen. Fin, który wiele razy rzucał narty do skakania w kąt i potem brał je z powrotem na skocznię, ostatecznie wyśrubował 15 786 punktów. Po raz trzeci (i ostatni) zakończył karierę w 2018 r.

Dawid Kubacki rozliczył się z beznadziejnym konkursem w Sapporo. Padły jasne słowa, przyznał się do błędów

Dopadnięcie „Maski z Lahti” może być trudne, ale Stoch wciąż goni za 40. zwycięstwem w Pucharze Świata. Ostatnie odniósł 9 stycznia 2021 roku na Hochfirstschanze w Titisee-Neustadt. Wtedy wydawało się, że kwestią czasu jest prześcignięcie Adama Małysza również i pod względem liczby wygranych konkursów, a tak od 745 dni trwa „zwycięski remis” 39:39 Stocha z Małyszem.

Przed Stochem i spółką zmiana japońskiego klimatu na austriacki. Ostatni raz na podium lotów w Bad Mitterndorf był 15 stycznia 2012 r. To właśnie po jednym ze skoków na tym „Mamucie” z ust Stocha padło słynne: „No i co tam, Panie Borku”. Wtedy Stoch nie zgadzał się z decyzjami wicedyrektora PŚ, oby tym razem latał w dobrym humorze. I po kolejne punkty!

Kompromitujące występy polskich sztafet. Obie zostały zdublowane

Klasyfikacja PŚ wszech czasów

  1. Janne Ahonen (Finlandia) 15 786 pkt
  2. Kamil Stoch (Polska) 13 085 pkt
  3. Adam Małysz (Polska) 13 070 pkt
  4. Simon Ammann (Szwajcaria) 12 778 pkt
  5. Noriaki Kasai (Japonia) 11 978
Małysz czy Stoch. Kto jest lepszy? Kibice w Zakopanem zdecydowali!
Sonda
Czy Kamil Stoch wygra po raz 40. w tym sezonie Pucharu Świata?
Listen on Spreaker.
Najnowsze