Kamil Stoch

i

Autor: Cyfrasport Kamil Stoch

Daleka podróż

Kamil Stoch tęsknił za tym miejscem. Skoki wracają tam po trzech latach, wszyscy kochają tą skocznię

2023-01-17 19:55

Trzy długie lata czekali polscy skoczkowie, by wyruszyć na podbój Okurayamy w Sapporo. Puchar Świata wraca na słynną skocznię w Sapporo, co bardzo cieszy Kamila Stocha. – Lubię tam być i lubię ten obiekt, chociaż potrafi być kapryśny – mówi trzykrotny mistrz olimpijski, do którego należy rekord Okurayamy - 148,5 metra.

Japończycy byli bardzo ostrożni, odwołując konkursy w ostatnich dwóch sezonach z powodu pandemii. Ostatnie zawody Pucharu Świata w Sapporo odbyły się w lutym 2020 roku. Wtedy Kamil Stoch zajął tam 9. i 21. miejsce. Do Azji poleci, mając świeżo w pamięci siódme miejsce w Zakopanem i wygraną walkę z przeziębieniem. – Przy takich skokach, gdzie popełniałem błędy, a konkurs był niezwykle trudny i na wysokim poziomie, to moje 7. miejsce przyjąłem z podniesioną głową. O tym, czy w 2. serii zostałem puszczony w dobrych warunkach wolę nie mówić, bo te słowa mogą zostać użyte przeciwko mnie – powiedział ze spokojem w głosie Stoch.

Uniwersjada 2023. Konderla w złocie, Rajda w brązie. Podwójne podium polskich skoczkiń

W Sapporo stał aż pięć razy na podium: wygrał w 2017 roku, trzy razy był drugi i raz na trzeci. – Tęskniłem za Sapporo. Lubię tam być i lubię ten obiekt, chociaż potrafi być kapryśny. Pomimo tego cieszyłem się na myśl, że tam jedziemy – tłumaczył skoczek z Zębu.

Trener Thomas Thurnbichler od dawna powtarza, że w bardzo spokojny sposób przygotowuje Stocha na jego „najlepsze skakanie”. Sam zainteresowany zdaje sobie sprawę z tego procesu, opisując pierwsze kilka konkursów jako obietnicę lepszych czasów w drugiej połowie sezonu. – Było dobrze, było solidnie. Bez przebłysków na które czekam, bez takich super skoków, które chciałbym by same ze mnie wyszły. Uważam, że wykonuję solidną pracę, dużo mnie ona kosztuje, bo chciałbym więcej, ale wiem, że metoda małych kroków doprowadzi mnie na dłuższą metę dużo dalej. Dlatego staram się tę pracę kontynuować. Najważniejsze, że mam narty na nogach i mogę jechać w dół – opisał.  

Oby w Sapporo Stoch dołożył kolejne kroki w kierunku eksplozji formy, bo MŚ w Planicy coraz bliżej…

Piotr Żyła wrócił do domu po skokach w Zakopanem i zastał to... Ukochana polskiego skoczka stanęła na wysokości zadania

Polskie sukcesy w Sapporo:

  • Wojciech Fortuna – złoto IO w 1972 r.
  • Adam Małysz – zwycięstwa w PŚ w 1997, 2001  w r. (dwa razy), złoto MŚ w 2007 r. na K-90
  • Kamil Stoch – zwycięstwo w PŚ w 2017 r.
  • Maciej Kot – zwycięstwo w PŚ w 2017 r. 

Polacy w Pucharze Świata w Sapporo:

  • 5 zwycięstw (Adam Małysz x3, Kamil Stoch, Maciej Kot)
  • 3 razy na 2. miejscu (3x Kamil Stoch)
  • 3 razy na 3. miejscu (Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Adam Małysz)

Koniec skoków narciarskich, które znamy? Szykują się potężne zmiany, jasna deklaracja dyrektora Pucharu Świata

Małysz czy Stoch. Kto jest lepszy? Kibice w Zakopanem zdecydowali!
Sonda
Czy Kamil Stoch wygra po raz 40. w tym sezonie Pucharu Świata?
Najnowsze