Narciarstwoi alpejskie, Mikaela Shiffrin, USA

i

Autor: AP Mikaela Shiffrin

Genialna alpejka z USA zadziwia świat

Miała wyrównać legendarny rekord. Nie udało się, Mikaela Shiffrin musi poczekać kilka tygodni

2023-01-29 15:41

W ostatnim tygodniu robiła furorę na narciarskich stokach, parła jak czołg w stronę rekordu sprzed ponad 30 lat legendarnego Ingemara Stenmarka, który wygrał w karierze 86 zawodów z cyklu Pucharu Świata. Mikaela Shiffrin, wybitna amerykańska narciarka alpejska, która była o krok od wyrównania osiągnięcia Szweda, musi jednak poczekać na swoją kolej.

Tylko ułamków sekund zabrakło Amerykance, by osiągnęła 86. wygraną. W niedzielę (29.01) podczas pucharowej rywalizacji w slalomie w czeskim Szpindlerowym Młynie Shiffrin skończyła na drugim miejscu, tuż za Niemką Leną Duerr, chociaż po pierwszym przejeździe prowadziła wyraźnie (0,67 s). Niemiecka alpejka zaledwie o 0,06 s wyprzedziła amerykańską konkurentkę.

Bezsilność wylewa się ze słów Kamila Stocha! Thomas Thurnbichler ujawnił, co usłyszał od lidera kadry. Trudne wyznanie

Tym samym licznik wygranych w PŚ Shiffrin zatrzymał się na liczbie 85. Trzeba przypomnieć, że w minionym tygodniu gwiazda z USA wygrała trzykrotnie z rzędu imprezy PŚ – we wtorek, środę i sobotę. W 22 startach w tym sezonie zwyciężyła 11-krotnie. Po drodze stała się najbardziej utytułowaną narciarką cyklu.

– Czułam, że podczas pierwszego przejazdu pojechałam bardzo dobrze, a w drugim też było całkiem nieźle — powiedziała Shiffrin, która 12 lat temu debiutowała w zawodach PŚ właśnie w tym czeskim mieście. – A 0,06 sekundy to niewiele. Lena jest mocna przez cały sezon i zasłużyła na zwycięstwo.

Pupilek Horngachera wybuchnął przed kamerami! Wściekły Eisenbichler zaczął rzucać mięsem

Shiffrin będzie musiała poczekać jeszcze pięć tygodni, zanim otrzyma kolejną szansę na wyrównanie rekordu Stenmarka. Kolejny start Amerykanka planuje na początku marca i wtedy rekord szwedzkiej legendy będzie znowu poważnie zagrożony. Sam Stenmark prognozował w zeszłym roku, że Shiffrin – która wygrała wyścigi Pucharu Świata we wszystkich sześciu dyscyplinach: slalomie, slalomie gigancie, zjeździe, supergigancie, kombinacji i slalomie równoległym – zakończy karierę z ponad 100 zwycięstwami na koncie.

Najnowsze