Jacek Płachta

i

Autor: gkskatowice.eu Jacek Płachta

Twórca sukcesów zostaje z drużyną

Nowe fakty w sprawie przyszłości trenera mistrzów Polski. Klub dopiął swego

2023-04-06 9:49

Ponad pół wieku obecna stolica Górnego Śląska czekała na to, by ponownie stać się także stolicą polskiego hokeja na lodzie. Udało się to już rok temu, dzięki powrotowi do macierzystego klubu – tym razem w roli szkoleniowca – Jacka Płachty. W niedawno zakończonym sezonie GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski, a tydzień po wielkim finale przedłużył swą umowę z klubem.

Katowiczanie do fazy play off obecnych rozgrywek startowali dopiero z czwartego miejsca po sezonie zasadniczym. Pokonywanie kolejnych rund było dla nich „drogą przez mękę”. W ćwierćfinale potrzebowali siedmiu meczów, by uporać się z GKS-em Jastrzębie, w półfinale – również po prawdziwym maratonie – pokonali ostatecznie 4:3 triumfatora fazy zasadniczej, Cracovię. Za to rozgrywka finałowa była już jednostronna: katowiczanie wygrali cztery mecze ze swym imiennikiem z Tychów i mogli świętować po raz drugi w ciągu dwunastu miesięcy.

W tej sytuacji celem numer jeden było dla klubu zatrzymane autora historycznych sukcesów. 53-letni Jacek Płachta był wychowankiem GKS-u, w którym na szczeblu seniorskim występował tylko przez cztery lata. W 1990 roku wyjechał do hokejowej Bundesligi, gdzie grał przez kolejnych 19 sezonów, sięgając m.in. po srebro i brąz w mistrzostwach Niemiec. Przez prawie dwie dekady był też podporą polskiej reprezentacji i jej długoletnim kapitanem, zaliczając z nią m.in. ostatni w przypadku Biało-Czerwonych turniej w światowej elicie.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, rozpoczął przygodę trenerską. W minionej dekadzie dwukrotnie prowadził GKS Katowice, szkolił także hokeistów GKS-u Tychy i KTH Krynica oraz pełnił rolę selekcjonera Biało-Czerwonych. Potem pracował w Crocodiles Hamburg, by w 2021 roku wrócić na Śląsk i ponownie objąć katowiczan, doprowadzając ich dwukrotnie do złota w krajowym czempionacie oraz ocenionego bardzo pozytywnie występu w Hokejowej Lidze Mistrzów.

Nowe fakty w sprawie przyszłości trenera mistrzów Polski

Po ostatnim triumfie Jacek Płachta zdecydował się przedłużyć swą umowę z katowickim klubem. - Nasz wspólny wysiłek dał nam sukces w postaci dwóch mistrzostw Polski. Jestem bardzo dumny z tego, że mogę tutaj pracować, czuję się dobrze w Katowicach i cieszę się na dalszą współpracę w przyszłości - tak w rozmowie z klubowymi mediami skomentował nowy kontrakt, mający obowiązywać do 2025 roku.

Klub dopiął swego - Jacek Płachta z nowym kontraktem

- Takiej decyzji chcieliśmy wszyscy, począwszy od zarządu, całego sztabu i zawodników aż po kibiców. Ani przez chwilę nie wahałem się nad przedłużeniem umowy z Jackiem Płachtą - podkreślił Krzysztof Nowak, wiceprezes GKS-u Katowice.

Sonda
Interesujesz się hokejem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze