Kamil Stoch, igrzyska olimpijskie, skoki narciarskie

i

Autor: East News Kamil Stoch

Pjongczang 2018: Polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich

2018-01-21 22:30

Zimowe igrzyska olimpijskie nigdy nie były porównywalne z letnimi pod względem liczby medali, które zdobywali Polacy. Nigdy nie byliśmy potęgą w sportach zimowych i od wielu lat ten stan rzeczy nie ulega zmianie. Do igrzysk w Vancouver w 2010 roku polskich medalistów mogliśmy policzyć na palcach dwóch dłoni. W ostatnich latach sytuacja nieco się polepszyła, ale tylko trochę.

Igrzyska olimpijskie Pjongczang 2018 będą XXIII zimowymi igrzyskami. W klasyfikacji medalowej wszechczasów, pod względem ilości zdobytych medali,  przewodzi Norwegia z 329 krążkami olimpijskimi. Reprezentacja z Półwyspu Skandynawskiego to niekwestionowana potęga sportów zimowych. Niemal w każdej dyscyplinie ma swojego faworyta do medalu, o ile nie do końcowego triumfu.

Zaraz za Norwegią plasują się Stany Zjednoczone z 281 medalami i Austria, która uzbierała 218 krążków. Próżno szukać na czołowych pozycjach Polski. Jesteśmy dopiero na 23. miejscu z dorobkiem 20 medali. Pierwszym Polakiem, który stanął na podium olimpijskim, był Franciszek Gąsienica Daniel. W 1956 roku w Cortinie D'Ampezzo w kombinacji norweskiej zdobył brązowy medal.

Na złoto musieliśmy czekać aż do 1972 roku i legendarnego występu Wojciecha Fortuny w Sapporo. Skocznia w japońskiej miejscowości była szczęśliwa dla polskiego skoczka, bowiem w tym samym roku zdobył na niej mistrzostwo świata. Może ciężko w to uwierzyć, ale medal Fortuny w 1972 roku, był... ostatnim w XX wieku dla Polski na igrzyskach.

Na przełamanie tej czarnej serii musieliśmy czekać aż do igrzysk olimpijskich w Salt Lake City. O konkursach w 2002 roku nie trzeba chyba przypominać żadnemu fanowi skoków narciarskich. Adam Małysz uchodził wówczas za wielkiego faworyta. Ale największy skalp zebrał młodziutki Simon Ammann, który zdobył dwa złote medale. Małysz musiał się zadowolić brązowym i serbrnym krążkiem.

Na medal z najcenniejszego kruszcu czekaliśmy do igrzysk w Vancouver w 2010 roku. W biegu na 30 km stylem klasyczny wywalczyła go Justyna Kowalczyk. Był to jeden z trzech medali, które zdobyła polska biegaczka. W biegu łączonym zajęła trzecie miejsce i zgarnęła brąz, natomiast w sprincie w stylu klasycznym zdobyła srebro.

Prawdziwym fenomenem były ostatnie igrzyska olimpijskie w Soczi w 2014 roku. Na arenach w Rosji zdobyliśmy aż cztery złote medale. Padły one łupem Zbigniewa Bródki w łyżwiarstwie szybkim, Justyny Kowalczyk i dwukrotnie Kamila Stocha, na którego liczymy również podczas igrzysk w Pjongczangu.

Polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich:

Brązowy medal:

- Franciszek Gąsienica Daniel, kombinacja norweska (Cortina D'Ampezzo 1956)
- Helena Pilejczyk, łyżwiarstwo szybkie (Squaw Valley 1960)
- Adam Małysz, skoki narciarskie (Salt Lake City 2002)
- Justyna Kowalczyk, biegi narciarskie (Turyn 2006, Vancouver 2010)
- Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska, łyżwiarsto szybkie, bieg drużynowy (Vancouver 2010)
- Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański, łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy (Soczi 2014)

Srebrny medal:

- Elwira Seroczyńska, łyżwiarstwo szybkie (Squw Valley 1960)
- Adam Małysz, skoki narciarskie (Salt Lake City 2002, Vancouver 2010 dwa medale)
-
Tomasz Sikora, biathlon (Turyn 2006)
- Justyna Kowalczyk, biegi narciarskie (Vancouver 2010)
- Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska, łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy (Soczi 2014)

Złoty medal:

- Wojciech Fortuna, skoki narciarskie (Sapporo 1972)
- Justyna Kowalczyk, biegi narciarskie (Vancouver 2010, Soczi 2014)
- Zbigniew Bródka, łyżwiarstwo szybkie (Soczi 2014)
- Kamil Stoch, skoki narciarskie (Soczi 2014 dwa medale)

Zobacz również: Pjongczang 2018: Rekordy zimowych igrzysk olimpijskich!

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze