MŚ Oberstdorf: Polska z BRĄZOWYM medalem! Marzenia były blisko, ale mistrzami są Niemcy

2021-03-06 18:55 dko
Reprezentacja Polski
Autor: Cyfra Sport

Polacy mają drugi medal na mistrzostwach świata w Oberstdorfie! W konkursie drużynowym biało-czerwoni wywalczyli brązowy krążek, ale do ostatniego skoku mieli szansę na zdobycie mistrzostwa świata. O wszystkim zadecydował nieco gorszy skok Dawida Kubackiego na zakończenie konkursu. Mistrzostwo świata zdobyli Niemcy, a srebro przypadło Austrii. Największymi przegranymi zawodów byli Norwegowie, którzy zajęli dopiero szóste miejsce.

Tradycyjnie na zakończenie mistrzostw świata w skokach narciarskich odbył się konkurs drużynowy. Te zawody zawsze dostarczają mnóstwo emocji, bo rywalizacja wśród najlepszych ekip idzie "na noże". Nie inaczej miało być i tym razem w Oberstdorfie. Jednymi z faworytów do medali byli rzecz jasna Polacy. W ostatnich dniach można było mieć jednak obawy, jak biało-czerwoni się zaprezentują, bo choćby Kamil Stoch i Andrzej Stękała skakali zdecydowanie poniżej oczekiwań.

W konkursie nie było jednak tak źle, jak można było zakładać. Kolejny raz zachwycił Piotr Żyła, który znów był najlepszym z Polaków i w obu seriach poszybował najdalej. Andrzejowi Stękale nie wyszedł zbyt dobrze skok w pierwszej odsłonie, kiedy to osiągnął 122,5 metra, ale w rundzie finałowej poleciał już zdecydowanie dalej, co spowodowało, że Polacy włączyli się w walkę o mistrzostwo świata.

Tę toczyli z Niemcami. Po trzech skokach drugiej serii biało-czerwoni prowadzili z przewagą punktu nad naszymi zachodnimi sąsiadami. W decydującym skoku świetnie spisał się Karl Geiger, który skoczył 136 metrów. Niestety nie dorównał mu Dawid Kubacki. Jego skok na odległość 127,5 metra sprawił, że Polacy spadli na trzecie miejsce i ostatecznie zdobyli brązowy medal. Największym rozczarowaniem byli natomiast Norwegowie, którzy zaprezentowali się fatalnie i zajęli dopiero szóste miejsce.

Na żywo

MŚ Oberstdorf konkurs drużynowy 6.03

Witamy w relacji na żywo z MŚ w Oberstdorfie! Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 17:00. Bądźcie z nami!

Dzień dobry! Zapraszamy na relację na żywo z konkursu drużynowego na mistrzostwach świata w Oberstdorfie!

Przed nami ostatni odcinek największej tegorocznej imprezy! Skoczkowie rywalizację indywidualną mają już za sobą i pozostała im jedynie walka o medale w zespole. W sobotnie popołudnie rozegrany zostanie bowiem konkurs drużynowy. I podobnie jak przed rywalizacją w Pucharze Świata, tak i teraz jednym kandydatów do medali jest reprezentacja Polski.

Na pewno szykuje się niebywale zacięta rywalizacja o miejsce na podium. Bo patrząc na reprezentacje, które wezmą udział w dzisiejszym konkursie, to bez wątpliwości można stwierdzić, że aż sześć drużyn może być zamieszanych w walkę o medale. Austria, Słowenia, Niemcy, Japonia, Norwegia i Polska - te ekipy będą rywalizowały o wielki sukces.

Niestety przed konkursem z Oberstdorfu docierają niezbyt optymistyczne informacje. Polacy w serii próbnej zaprezentowali się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Gdyby brać pod uwagę ich skoki, biało-czerwoni zajęliby szóste miejsce. A taki wynik byłby na pewno poniżej oczekiwań i samych zawodników, a tym bardziej kibiców.

Pewnym pozytywem jest to, że w serii próbnej daleko poszybował Kamil Stoch. Mistrz olimpijski uzyskał aż 135,5 metra, co  jest jego jednym z najlepszych skoków w ostatnim czasie. Słabo spisał się natomiast Piotr Żyła, który wylądował o 20 metrów bliżej od swojego kolegi z zespołu, ale jak wiadomo mistrz świata potrafi skumulować cała siłę na konkurs.

Zaczynamy pierwszą serię!

Po skokach czterech zawodników prowadzi reprezentacja Rumunii. Andrei Feldorean osiągnął 119,5 metra. Na razie wiadomo jedynie tyle, że dużą rolę będzie odgrywał wiatr, który wieje skoczkom pod narty. Ale z jego siłą bywa już różnie.

Całkiem niezła próba Niko Kytosaho. Fin wylądował na 118 metrze i daje swojej ekipie drugie miejsce, tuż za Rumunią.

Świetny lot Dominika Petera! Szwajcar poszybował aż 129 metrów i będzie to zdecydowanie prowadzenie.

A jeszcze dalej poszybował Yukiya Sato! Ale piękny lot! 141 metrów reprezentanta Japonii. Co to może być za konkurs!

Zdecydowanie krócej Cene Prevc. Nie był to jednak krótki skok, bo Słoweniec wylądował na 129 metrze.

Bardzo dobry skok Philippa Aschenwalda! 138 metrów osiągnął Austriak i z tego względu Austria na drugim miejscu, zaraz za Japonią.

W podobnych okolicach wylądował Piusch Paschke, który osiągnął 136,5 metra. Dostał bardzo wysokie noty za styl i Niemcy na trzeciej lokacie.

Świetnie Piotr Żyła! Bardzo dobre otwarcie Polaków! 139 metrów poleciał mistrz świata i to w najgorszych warunkach z czołówki. Biało-czerwoni na pierwszym miejscu!

Fatalnie, katastrofalnie Lindvik! Zaledwie 117 metrów, ale w fatalnych warunkach. Norwegia dopiero siódma! Sensacja!

Bardzo słaby skok Viktora Polaska. Ledwie 99 metry. Czesi mogą mieć problem z awansem do drugiej serii.

Andreas Schuler dużo bliżej niż jego kolega z zespołu. Szwajcar osiągnął tylko 109 metrów i poniosą spore straty.

Naoki Nakamura poleciał natomiast 129,5 metra, co sprawia, że Japonia zgłasza akces do walki o medale. Oczywiście na pierwszym miejscu jest obecnie ten zespół.

Zadowolony z siebie jest Peter Prevc, bo faktycznie poszybował daleko! 135,5 metra osiągnął wybitny zawodnik i Słowenia za plecami Japonii.

Jan Hoerl również daleko. Poleciał o pół metra dalej od Prevca, ale przy nieco mocniejszym wietrze. Austria na prowadzeniu.

Dużo krócej Severin Freund. W porównaniu do rywali, to nawet bardzo krótko. 127,5 metra sprawia, że Niemcy zanotują spore straty do czołówki. Obecnie są na trzeciej lokacie.

Krótko niestety również Andrzej Stękała. Polak trafił na trudne warunki, ale skoczył tylko 122,5 metra. I spadamy na czwarte miejsce.

A Norwegowie kompletnie bez formy. Daniel Andre Tande 119,5 metrów. Skandynawowie wyłączają się więc z walki o medale. Coś niesamowitego.

A Czesi nadal słabo. Tym razem nie popisał się Filip Sakala. Tylko 95 metrów.

Niezbyt daleko poszybował również Arttu Pohjola osiągając 104 metry. Finów może zabraknąć w drugiej serii.

Solidny skok Simona Ammanna. Najprawdopodobniej to właśnie Szwajcaria zajmie ósme miejsce. Mistrz olimpijski skoczył 127,5 metra.

128,5 metra osiągnął Keiichi Sato. Kolejna dobra próba reprezentanta Kraju Kwitnącej Wiśni. Rzecz jasna Japonia obejmuje prowadzenie.

Podobnie zaprezentował się Domen Prevc. Słoweniec osiągnął 129,5 metra. Nieco strat do Japonii odrobionych.

Daniel Huber nieco krócej niż koledzy z drużyny, ale to nadal daleki skok. Austriak poszybował 129 metrów, ale miał dużo odjętych punktów. Mimo tego pierwsze miejsce dla Austrii.

Daleko Markus Eisenbichler! Niemcy odrobią trochę start. 135 metrów osiągnął podopieczny Horngachera. Niemcy o 3,5 pkt. za Austrią.

Solidnie Kamil Stoch. Można było się obawiać o jego próbę, ale jest dobrze! 133 metrów mistrza olimpijskiego. Jesteśmy na trzecim miejscu, a do Austrii tracimy 11 punktów.

Johann Andre Forfang zdecydowanie najlepiej z Norwegów. Poszybował 136 metrów, ale zbyt wiele w sytuacji jego zespołu to nie zmieni. Norwegia na szóstym miejscu.

Za nami ostatni skok Czecha w tym konkursie, bo nasi południowi sąsiedzi w drugiej serii nie wystąpią. Cestmir Kozisek osiągnął zaledwie 107,5 metra.

Denis Korniłow zapewnił swojej drużynie udział w drugiej serii. Rosjanin skoczył 119,5 metra, mimo że musiał trochę poczekać na swój skok. Wiatr nieco się wzmaga.

Solidny skok Gregora Deschwandena. Helwet poszybował 129 metrów i Szwajcaria będzie co najmniej na siódmym miejscu po pierwszej serii.

Daleki lot Ryoyu Kobayashiego! 135,5 metra osiągnął zdobywca Kryształowej Kuli sprzed dwóch lat. Japonia pierwsza.

Doskonale Anże Lanisek! Słoweniec o półtora metra bliżej od Kobayashiego i Słowenia znów nieco odrabia do Japonii, bo Lanisek skakał z obniżonego rozbiegu.

Nieco bliżej od poprzedników wylądował Stefan Kraft. Mistrz świata pokonał w powietrzu 130 metrów, Austria na prowadzeniu, ale z mniejszą przewagą nad rywalami.

Zacisnął pięść Karl Geiger w geście triumfu. Osiągnął 133,5 metra i Niemcy na prowadzeniu!

Nie tak daleko poleciał Dawid Kubacki jak jego poprzednik. Ale nie był to słaby skok, bo Polak uzyskał 131 metrów i to w dodatku w gorszych warunkach. Polska na trzecim miejscu, ale w czołówce jest bardzo ciasno!

Dobrze skoczył Robert Johansson. 129,5 metra, ale nie poprawi to sytuacji Norwegów, którzy są na szóstym miejscu.

Zaczynamy rundę finałową!

Kolejny dobry skok Yukyi Sato! Japończyk skoczył 137 metrów. Walka o medale nabiera rumieńców!

Zdecydowanie bliżej Cene Prevc. To może utrudnić sprawę Słoweńcom. 126,5 metra i dość spore straty do Japonii. To już ponad 23 punkty.

Zdecydowanie dalej natomiast Philipp Aschenwald. Aż 136 metrów w wykonaniu Austriaka, co daje jego ekipie prowadzenie.

Bardzo podobnie zaprezentował się Pius Paschke. O cztery metry bliżej od Aschenwalda wylądował Niemiec i Austria pozostaje na prowadzeniu.

DALEKO, DALEKO Piotr Żyła! 139 metrów! Ale bomba Polaka, ogromna radość! Świetne oceny i odrabiamy do rywali i... przegrywamy o 0,2 pkt z Austrią! Coś niesamowitego.

Marius Lindvik zdecydowanie lepiej niż w pierwszej serii. Norweg osiągnął 133 metry, ale to nic nie zmienia w klasyfikacji.

126,5 metra osiągnął Naoki Nakamura, który jest zadowolony ze swojej próby. W dodatku dostał bonifikatę za wiatr i Japonia na pierwszym miejscu.

W tych samych okolicach wylądował Peter Prevc. 126 metrów w jego wykonaniu i Słoweńcy oddalają się od medalu.

Znów bardzo podobna odległość. Tym razem 126,5 metra osiągnął Jan Hoerl. Wiatr zdecydowanie osłabł, co widać po odległościach.

Nie był to rewelacyjny skok Severina Freunda. Nieco krócej od poprzedników, 123 metry. Niemcy na trzecim miejscu.

Brawo Andrzej Stękała! Wytrzymał to i poleciał daleko! Będziemy na prowadzeniu na dwa skoki przed końcem mistrzostw! Stękała skoczył 127 metrów! Wyprzedzamy Austrię o 0,9 punktów. Co tu się dzieje proszę państwa?!

Klapnął na dwie narty Daniel Andre Tande. 124,5 metra, niskie noty i wciąż szóste miejsce.

130 metrów Keiichi Sato i Japonia nie składa broni w walce o medal.

Pięknie Domen Prevc! 135 metrów osiągnął reprezentant Słowenii. Kilka punktów do Japonii odrobionych, ale o medalu raczej nie ma mowy.

Ładnie zaprezentował się Danie Huber. Poszybował 130,5 metra i teraz to Austria jest na pierwszym miejscu.

Ależ radość Markusa Eisenbichlera! Bo jest i z czego się cieszyć, 138,5 metra i to przy bezwietrznej pogodzie. Niemcy na prowadzeniu!

Nie tak daleko jak Eisenbichler, ale to była dobra próba Kamila Stocha. Nasz mistrz osiągnął 132,5 metra, dostał wysokie noty za styl i jesteśmy na... pierwszym miejscu. Punkt przed Niemcami! ALEŻ TO BĘDĄ EMOCJE!

128 metrów skoczył Johann Adnre Forfang, ale to jest mniej ważne. Polacy walczą o złoto!

Na pocieszenie Robert Johansson poszybował 134 metry. Norwegowie zostaną jednak na szóstym miejscu, co będzie największą sensacją dzisiejszego konkursu.

Równie dobry skok Anże Laniska. 133,5 metra i prowadzenie, czyli Słoweńcy najprawdopodobniej na piątej lokacie zakończą rywalizację.

128,5 metra Ryoyu Kobayashiego. Chyba ten skok przekreślił szansę Japonii na medal.

Ładny lot Stefana Krafta! Austria z co najmniej brązowym medalem! 133 metrów Krafta.

Karl Geiger poszybował 136 metrów! Trudne zadanie przed Dawidem Kubackim. Przypomnijmy... mieliśmy przewagę punktu nad Niemcami!

Niemcy MISTRZAMI ŚWIATA! Dawid Kubacki skoczył zaledwie 127,5 metra i Polska zdobywa brązowy medal! Jest niedosyt, jest duży niedosyt, ale mamy medal mistrzostw świata!

Przed konkursem były obawy, czy w ogóle zdobędziemy medal, dlatego wielkie gratulacje za brąz dla naszej ekipy!

To wszystko z naszej strony. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kolejne relacje na sport.se.pl! Dobranoc.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze