PŚ Zakopane: Fenomenalny konkurs Polaków! Stoch wygrał, Kubacki trzeci

2020-01-26 17:31 MSo
Dawid Kubacki
Autor: Marek Zieliński/Super Express Dawid Kubacki

Polscy skoczkowie nie zachwycili w sobotnim konkursie drużynowym. Kibice liczyli na pojawienie się Biało-czerwonych na podium, ale ci zajęli dopiero piąte miejsce. To, co nie udało się wczoraj, udało się w niedzielnym konkursie indywidualnym! W czołowej dziesiątce znalazła się trójka Polaków, w tym dwóch na podium. Konkurs wygrał Kamil Stoch, a trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki! Podopiecznych Michala Doleżala podzielił Stefan Kraft.

Cóż to był za konkurs w wykonaniu Biało-czerwonych! Polscy skoczkowie zachwycili w pierwszej serii. Niestety, kolejny raz do drugiej serii załapała się tylko nasza najlepsza trójka - Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Ani Aleksander Zniszczoł, ani Maciej Kot nie mieli okazji zaprezentować się także w rundzie finałowej.

To, co zrobiło trio Żyła-Kubacki-Stoch sprawiło, że Wielka Krokiew rozpłynęła się w ekstazie. Najlepsi fani na świecie, jak określił ich po konkursie Kamil, zachwycali się fenomenalnymi skokami. Najdalej w pierwszej turze pofrunął triumfator Turnieju Czterech Skoczni. Trzeci był Dawid, a na siódmym miejscu znalazł się Piotr Żyła.

W drugiej serii żaden z Polaków nie zachował swojego miejsca. Nieco za krótko skoczył Żyła, który skończył konkurs na ósmej pozycji, dzięki słabszym próbom rywali. Fenomenalną próbą popisał się Kamil Stoch, który po locie na 140 metrów był pewny stanięcia na podium. Gdy swoją próbę zawalił Stephan Leyhe wiadomo było, że jeden z podopiecznych Michala Doleżala odsłucha Mazurka Dąbrowskiego!

Wszyscy byli niemal przekonani, że będzie to Dawid Kubacki. Niestety, minimalnie spóźniony skok był za krótki. 133 metry pozwoliły mu tylko stanąć na najniższym stopniu podium! Co najważniejsze, i tak udało mu się przejść do historii. Tak jak Matty Nykaenen stawał na "pudle" w dziewięciu konkursach z rzędu!

Na żywo

PŚ Zakopane konkurs indywidualny 26.01

Co najważniejsze, usłyszymy dziś Mazurka Dąbrowskiego! Polscy kibice z pewnością odśpiewają go z wielką dumą.

40 lat temu Stanisław Bobak wygrał pierwszy konkurs Pucharu Świata w Zakopanem! A dziś na najwyższym stopniu podium stanął Kamil Stoch! Trzeci jest Dawid Kubacki, a ósmy Piotr Żyła.

Ucichły trybuny... Za krótko poleciał Dawid Kubacki, by zająć pierwsze miejsce. 133 metry... Trzecie miejsce!

ZA KRÓTKO! LEYHE! POLAK WYGRA DZIŚ KONKURS! STOCH CZY KUBACKI?!

PIĘKNIE! DALEKO POFRUNĄŁ KAMIL STOCH! 140 METRÓW! WYSOKIE NOTY! Jest pierwszy! Stoch stanie dziś na podium!

Wysokie noty dla Stefana Krafta po skoku na 138 metrów! Mamy nowego lidera!

134 metry Ryoyu Kobayashiego. Krzywił się Karl Geiger, ale Japończyk nie wyprzedził go. Niemiec dalej liderem! Czterech skoczków do końca konkursu.

Króciutko Daniel Andre Tande. Nie doleciał nawet do punktu konstrukcyjnego.

131 metrów Piotra Żyły to za mało, by zachować siódme miejsce w konkursie. Jest trzeci!

Za krótko Philipp Aschenwald, by wyprzedzić Geigera i Lindvika. Dopiero trzeci jest Austriak!

130 metrów Petera Prevca - najprawdopodobniej za krótko, by pozostać w czołowej dziesiątce. Jest trzeci!

Jako pierwszy z ostatniej dziesiątki rusza lider Pucharu Świata. 136 metrów Karla Geigera. Ponad dziesięć punktów dodanych za wiatr. To wystarczy do objęcia prowadzenia.

Świetny skok Mariusa Lindvika! 137,5 metra! Najdłuższa próba w drugiej serii. 8,3 punktu przewagi nad Schmidem! Została ostatnia dziesiątka, a w niej trzech Polaków.

132,5 metra Piusa Paschke daje mu prawo wierzyć, że wskoczy na pierwsze miejsce. Miał jednak zbyt dobre warunki w porównaniu z Eisenbichlerem. Zabrakło mu pięciu punktów! Jest drugi.

Jesteśmy w połowie drugiej serii. Forfang skacze tylko pół metra dalej niż w pierwszej serii (129 m). Daje mu to trzecie miejsce. A tak wygląda piękna Wielka Krokiew.

136 metrów Markusa Eisenbichlera! Niemiec otrzymał bardzo wysokie noty, skorzystał z dobrych warunków i jest nowym liderem. Tuż za nim Robert Johansson, który poleciał na 131,5 metra.

Nie powalczy o czołową piętnastkę Domen Prevc. 127 metrów Słoweńca i jest czwarty ex aequo z Yukiyą Sato.

Pierwsza dziesiątka skoczków za nami. Liderem Roman Koudelka, przed Hayboeckiem i Sato!

Daleko poszybował Roman Koudelka! 131 metrów w bardzo trudnych warunkach (+10,8 punktu za wiatr) i jest nowym liderem! Miał wyższe noty od Hayboecka i to one zadecydowały o lepszym miejscu Czecha.

Michael Hayboeck skoczył 133 metry i otrzymał trzy osiemnastki od sędziów. Jest nowym liderem. Wyprzedza Sato o 6,5 punktu.

Pierwsi skoczkowie poszybowali już dwa razy w dzisiejszym konkursie. A my jeszcze raz spójrzmy na niesamowitą próbę Dawida Kubackiego. Jego skok można zobaczyć POD TYM LINKIEM!

Keiichi Sato pofrunął na 133 metry! Japończyk będzie nowym liderem i to z dużą przewagą. Ile utrzyma się na miejscu dla najlepszego skoczka?

Zaczynamy rundę finałową z szesnastej belki. Jako pierwszy Antti Aalto. 127 metrów Fina i to do jego noty będą w tej chwili porównywani kolejni zawodnicy.

O 17:08 ma rozpocząć się druga seria dzisiejszego konkursu.

Wygląda to znakomicie! Panowie, utrzymajcie to!

Za krótka próba Karla Geigera! Niemiec po skoku na 134 metry jest dopiero dziesiąty! Kamil Stoch trzeci, Dawid Kubacki liderem konkursu po pierwszej serii.

W tym samym miejscu ląduje Stefan Kraft. Austriak nie zagrozi Polakom! Czwarte miejsce, spycha Piotra Żyłę na siódmą lokatę.

136 metrów Ryoyu Kobayashiego to zbyt krótko, by zagrozić Polakom! Jest czwarty, tuż za Kamilem Stochem.

KUBACKI TEŻ SIĘ CIESZY! Daleeeeko pofrunął Dawid - 140 metrów to najdłuższa próba w konkursie. Świetne noty od sędziów. Jest liderem!

Cieszy się Kamil Stoch i ma do tego prawo! 137,5 metra! Ma dodane ponad cztery punkty za wiatr, świetne noty od sędziów. Zabrakło 0,6 punktu do objęcia pierwszego miejsca.

Świetne noty od sędziów dla Daniela Andre Tandego. Po skoku na 134,5 metra jest nowym wiceliderem. 

Jest w formie Philipp Aschenwald! 136 metrów Austriaka i jest trzeci - on również ustępuje Piotrowi Żyle. Traci do Polaka 0,4 punktu.

135 metrów to najlepszy skok Petera Prevca w ten weekend. Słoweniec oddał drugą, najdłuższą próbę w tym konkursie i... jest trzeci. Piotr Żyła nadal drugi.

Czwartą dziesiątkę zamyka Anże Lanisek. Tylko 124 metry Słoweńca, które pozwalają mu jednak wejść do drugiej serii. 17 miejsce w tym momencie zajmuje Lanisek.

139 METRÓW STEPHANA LEYHE! Znakomity skok Niemca i to on teraz ogląda przy swoim nazwisku jedynkę.

Nie myślał dziś wiele Piotr Żyła w trakcie lotu i to się opłaciło! 134 metry polskiego skoczka! Wysokie noty od sędziów i cieszy się "Wiewiór"! Polak nowym liderem.

Coraz dalej skaczą zawodnicy. Daniel Huber poleciał na 130,5 metra i jest trzeci! Liderami są Schmid i Paschke.

133 metry Constantina Schmida! Niemiec odfrunął po fotel lidera. Świetne noty i ma szansę zakręcić się koło czołowych miejsc po pierwszej serii.

Zelżał wiatr i to zadziałało na korzyść Daikiego Ito! 129,5 metra Japończyka daje mu drugie miejsce za Piusem Paschke!

Do boju rusza czołowa dwudziestka Pucharu Świata! Timi Zajc po skoku na 125,5 metra jest szósty. Zdecydowanie rozczarował za to Gregor Schlierenzauer. 121,5 metra i nie jest pewny awansu!

Killian Peier nie ma jeszcze awansu do serii finałowej. Dopiero jedenaste miejsce Szwajcara po skoku na 118,5 metra. Jest drugi w kolejce oczekujących.

Mamy nowego lidera. Pius Paschke szybuje na 126,5 metra. Bardzo dobre noty dla Niemca!

Dobra próba Romana Koudelki! Czech pofrunął na 122,5 metra, ale ma aż 12 punktów dodanych do noty ogólnej. Jest trzeci.

Drugi najdłuższy skok w tym konkursie w wykonaniu Markusa Eisenbichlera! 125 metrów Niemca daje mu fotel lidera.

Totalnie zawalił swój skok Junshiro Kobayashi. Zaledwie 111,5 metra Japończyka. Piąty w kolejce oczekujących do awansu do drugiej serii jest Aleksander Zniszczoł!

121,5 metra Jewgienija Klimowa. Rosjanin zajmuje drugie miejsce, a pierwszy w finałowej serii melduje się Vladimir Zografski.

Druga dziesiątka za nami! Zamykał ją Robin Pedersen. 120 metrów Norwega przy bardzo niekorzystnym wietrze (+13,6 pkt za wiatr) daje mu miejsce drugie.

Richard Freitag wraca do niemieckiego zespołu, ale w fatalnym stylu. Tylko pół metra dalej niż Sabrizhan Muminow. 108,5 metra sprawia, że Niemiec może wracać już do hotelu.

Tylko 116 metrów Macieja Kota. Zdecydowanie nieudana próba... Jest jedenasty po piętnastu skoczkach. Kompletnie nieudany weekend.

Znacznie pogorszyły się warunki. Antti Aalto poleciał na 120 metrów i jest nowym wiceliderem.

Vladimir Zografski jako pierwszy przekroczył punkt K. 126 metrów Bułgara pozwala mu zasiąść w fotelu lidera.

Mamy nowego lidera! Jako dziesiąty skakał Gregor Deschwanden. Szwajcar wylądował na 121,5 metra i wyprzedził Stursę o... 0,1 punktu.

Pierwsi zawodnicy mają problemy z osiągnięciem punktu konstrukcyjnego. Vojtech Stursa dalej liderem, drugi ex aequo z Jarrko Maattą.

Nowym liderem Vojtech Stursa, który w dużo trudniejszych warunkach skoczył 121 metrów. Na razie najkrótszy skok autorstwa Sabrizhana Muminowa - 108 metrów.

ZACZYNAMY KONKURS!

121,5 metra Aleksandra Zniszczoła. Przyzwoita próba, ale o wejście do drugiej serii będzie ciężko.

Jeżeli triumfator Turnieju Czterech Skoczni stanie dziś na podium, wyrówna rekord Mattyego Nykaenena. Fin stawał na podium w dziewięciu konkursach z rzędu.

Zdaniem bukmacherów, faworytem do zwycięstwa w konkursie jest... Dawid Kubacki! 

Dawid Kubacki jest czwartym zawodnikiem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata! Do pozycji wicelidera traci na ten moment 40 punktów. Czy nadrobi je już dziś?

Dokładnie 40 lat temu miało miejsce pierwsze zwycięstwo Polaka w Zakopanem! Oby Biało-czerwoni uczcili to dziś godnie!

25 tysięcy kibiców jest dziś na skoczni w Zakopanem! Trybuny wypełnione po brzegi!

Atmosfera w Zakopanem od lat jest znakomita! Jak tym razem bawią się polscy kibice? Sprawdźcie w materiale wideo TUTAJ!

Czy modły kibiców zostaną dziś wysłuchane?

Na Wielkiej Krokwi swoje skoki odda dziś pięciu skoczków. Oprócz Dawida Kubackiego, Kamila Stocha i Piotra Żyły będą to Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł!

Atmosfera na Wielkiej Krokwi z pewnością będzie dziś niesamowita. Okazuje się, że nie wszystkim ona dopisuje. Jeden ze skoczków, Mackenzie Boyd-Clowes chciałby zakazać kibicom korzystania z... Sprawdźcie o co chodzi!

W serii próbnej Polacy znowu błyszczeli. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki, piąte Kamil Stoch! Najdalej poszybował Stephan Leyhe.

Po sobotnim konkursie drużynowym, apetyty kibiców są rozbudzone. Choć kadra zajęła dopiero piąte miejsce, to Kamil Stoch i Dawid Kubacki indywidualnie radzili sobie znakomicie!

Zapraszamy na relację na żywo z konkursu indywidualnego w Zakopanem! Początek rywalizacji w Pucharze Świata po godzinie 16:00.

Najnowsze