Szwajcarzy rewelacją MŚ w hokeju. Kto ich wreszcie pokona?

2022-05-23 19:42
Andres Ambuhl
Autor: AP Szwajcar Andres Ambuhl (nr 10) uczcił 120 mecz w mistrzostwach świata golem strzelonym Francji

Po sześciu kolejkach mistrzostw świata mężczyzn w hokeju na lodzie jedynym zespołem bez porażki pozostała niespodziewanie Szwajcaria. W szóstym swoim występie Helweci pokonali Francję 5:2. Do fazy ćwierćfinałowej awans obok nich zapewnili sobie jak dotąd: Niemcy, Kanada, Finlandia, Szwecja i Czechy. Z czempionatu wykluczone są ekipy krajów najeźdźców - Rosji i Białorusi.

Szwajcarscy hokeiści dokonują cudów na lodowisku w Helsinkach, gdzie rozgrywa swoje mecze grupa A. Pokonali drużynę ojczyzny hokeja czyli Kanadę, pokonali też eks-mistrza świata, Słowację. Ich gracz, 38-letni Andres Ambuhl jako weteran mistrzostw świata ustanowił dwa historyczne rekordy: jako pierwszy hokeista po raz szesnasty(!) występuje w mistrzostwach, a przeciw Francji rozegrał już 120 mecz w tej rywalizacji.

W tabeli grupy A Szwajcarzy prowadzą z kompletem 18 pkt, przed Niemcami – 15 oraz Kanadą -12, która niespodziewanie przegrała w poniedziałek z Danią 2:3, ale nie podważyło to obrońcom tytułu awansu do 1/4 finału. Dania i Słowacja w bezpośrednim meczu rozstrzygną sprawę ostatniego miejsca premiowanego awansem z grupy. Słowaków usatysfakcjonuje tylko zwycięstwo w regulaminowym czasie, każdy inny rezultat da promocję Duńczykom.

W grupie B, która toczy zmagania w Tampere, liderem po 6 kolejkach jest gospodarz turnieju, Finlandia – 16 pkt, przed Szwecją – 15 i Czechami – 13. Nasi południowi sąsiedzi pokonali zespół USA 1:0 zapewniając sobie miejsce w ćwierćfinałach. Natomiast awans Amerykanów zależy od ich wtorkowego zwycięstwa nad Norwegią. Ich rywalami do awansu są Łotysze.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze