Iga Świątek

i

Autor: AP Iga Świątek z pucharem dla mistrzyni Indian Wells

Ashleigh Barty skończyła karierę! Czy Iga Świątek została nową liderką rankingu WTA? Wyjaśniamy

2022-03-23 10:10

Ashleigh Barty zaszokowała sportowy świat, ogłaszając w środę, że kończy tenisową karierę. Australijka zrobiła to, będąc na szczycie i to dosłownie - mistrzyni Wimbledonu i Australian Open prowadzi w rankingu WTA i choć jej przewaga nad Igą Świątek zaczęła topnieć, jest wciąż bardzo duża. Wiceliderką notowania tenisistek jest Polka. Iga Świątek wskoczyła na pozycję numer 2 po triumfie w Indian Wells i spektakularnej serii aż 11 zwycięstw. Czy oznacza to, że nową liderką rankingu jest Iga Świątek? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja.

Ashleigh Barty ogłosiła koniec kariery! Australijka od początku pandemii grała niezwykle rzadko, selekcjonując swoje starty. Powodem były problemy z podróżowaniem (australijskie restrykcje), kłopoty ze zdrowiem, a teraz okazało się, że również wypalenie mentalne. - Brakuje mi tego, czego potrzeba, żeby rzucić sobie wyzwanie na najwyższym poziomie. Dałam tenisowi wszystko co mogłam. Jestem wyczerpana - przyznała Ashleigh Barty, ogłaszając swoją szokującą decyzję. - Wiem, jak wiele trzeba włożyć pracy, żeby wyciągnąć z siebie to, co najlepsze. Nie mam już w sobie tej siły. Oddałam temu pięknemu sportowi już wszystko i jestem szczęśliwa - dodała Barty.

ZOBACZ: Iga Świątek jest już w Miami i zdradziła, jak spędzi pierwszy dzień! Dla wielu to może być zaskoczenie!

Iga Świątek została liderką rankingu WTA? Co po decyzji Ashleigh Barty?

Ashleigh Barty już po raz drugi odeszła z zawodowego tenisa. W 2014 r. jako obiecująca zawodniczka nagle przerwała karierę i... zajęła się krykietem. Powodem było wypalenie mentalne, ale po latach Australijka wróciła nagle do cyklu i w ostatnich latach zdominowała konkurencję. Teraz znów stwierdziła, że ma dość. Czy Iga Świątek, wiceliderka rankingu WTA, została zatem nową liderką? To tak nie działa! WTA różnie postępowała w takich sytuacjach. Agnieszka Radwańska po zakończeniu kariery jeszcze przez kilka tygodniu była w notowaniu. Tenisowe władze mogą po prostu czekać, aż z konta Barty poznikają nieobronione punkty, zgodnie z zasadami notowania. A mogą równie dobrze za tydzień czy dwa wykasować Australijkę z rankingu. Kluczowa będzie tutaj opinia samej Barty, która sama może poprosić WTA o wykreślenie jej z notowania.

Iga Świątek tak czy inaczej byłaby faworytką w wyścigu o fotel liderki. Tym bardziej, że w Miami Open ma do obrony mało punktów (rok temu porażka w III rundzie). Jednak konkurencja nie śpi. W przypadku (odpukać!) nieudanego startu Polki na Florydzie, mogą wykorzystać to rywalki - Paula Badosa (Hiszpanka może Polke wyprzedzić), Maria Sakkari czy Aryna Sabalenka. Jednak jeżeli WTA już teraz nie wykreśli Ashhleigh Barty, to Iga Świątek nawet w przypadku triumfu w Miami, nie przegoni Australijki. Będzie wtedy bardzo blisko, ale wciąż za jej plecami.

NIE PRZEGAP: Kiedy zobaczyliśmy, ile Iga Świątek zarobiła w całej karierze, złapaliśmy się za głowy! Co za FORTUNA!

Bardzo istotne jest to, że Ashleigh Barty rok temu wywalczyła mnóstwo punktów na początku sezonu na mączce, triumfując kolejno w Stuttgarcie i w Madrycie. Zatem jeżeli wciąż będzie w notowaniu, w kwietniu z jej konta poznikają ważne punkty, co może wykorzystać Iga Świątek. Potem jednak to Polka będzie bronić swojej zdobyczy w Rzymie (1000 pkt za zwycięstwo). Iga Świątek jest teraz faworytką w wyścigu o tenisowy tron, ale koronowanie jej na liderkę jest jeszcze przedwczesne. Polka rywalizację w Miami Open zacznie w piątek meczem ze Szwajcarką Viktoriją Golubic lub z Belgijką Kirsten Flipkens.

QUIZ: Jesteś kibicem tenisa? Rozpoznasz te tenisistki? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 20
Na początek coś łatwego Tenisistka na zdjęciu to...
Serena Williams
Najnowsze