Iga Świątek zarabia za mało na reklamach? Jest komentarz Polki, mocne słowa!

i

Autor: Artur Hojny Iga Świątek zarabia za mało na reklamach? Jest komentarz Polki, mocne słowa!

Burza po rankingu Forbes

Iga Świątek zarabia za mało na reklamach? Jest komentarz Polki, mocne słowa!

2022-12-24 14:16

Iga Świątek w 2022 roku zdominowała konkurencję, wygrywając aż osiem turniejów w tym dwa Szlemy i budując ogromną przewagę w rankingu WTA. Dlatego opublikowany właśnie przez Forbes ranking najlepiej zarabiających atletek na świecie, wywołał duże emocje. Wynika z niego, że aż trzy tenisistki zarobiły w kończącym się 2022 r. więcej niż Iga Świątek. I to dużo więcej! Polka została poproszona w Dubaju o komentarz do tych rewelacji. Iga Świątek nie owijała w bawełnę.

Iga Świątek w 2022 roku zarobiła ogromne pieniądze. Z oficjalnych danych WTA wynika, że z turniejowych premii Polka uzbierała w minionym sezonie w sumie dokładnie 9,875 mln dolarów (ok. 43 mln złotych). To oczywiście kwoty brutto, od których trzeba zapłacić duży podatek. Zarobki Igi Świątek były jednak imponujące, nawet w męskim tenisie, gdzie mimo promowanego równouprawnienia premie są nieco wyższe, tylko Novak Djoković zarobił trochę więcej niż Iga Świątek, wyprzedzając ją rzutem na taśmę w ostatnim meczu w sezonie (finał ATP Finals 2022).

Iga Świątek ZAROBKI Ile zarobiła w 2022 roku?

Iga Świątek na korcie nie miała sobie równych. Mimo to z opublikowanego właśnie przez Forbes rankingu najlepiej zarabiających atletek na świecie wynika, że aż trzy tenisistki wzbogaciły się w 2022 roku bardziej niż polska dominatorka. Iga Świątek zajęła w tym notowaniu 5. miejsce z 14,9 mln dolarów na koncie. Poniżej czołówka rankingu Forbes.

  • 1. Naomi Osaka (tenis, Japonia) - 51,1 mln dolarów
  • 2. Serena Williams (tenis, USA) - 41,3 mln
  • 3. Eileen Gu (narciarstwo akrobatyczne, Chiny) - 20,1 mln
  • 4. Emma Raducanu (tenis, W. Brytania) - 18,7 mln
  • 5. Iga Świątek (tenis, Polska) - 14,9 mln

Serwis Forbes w szczegółowym omówieniu rankingu podzielił zarobki sportowych gwiazd na te uzyskane w sportowej rywalizacji (premie, nagrody pieniężne) oraz wpływy z kontraktów reklamowych. Iga Świątek do 9,9 mln dolarów zarobionych na korcie miała zatem dołożyć dokładnie 5 mln dolarów z reklam. To dużo ale znacznie mniej niż wpływy z umów sponsorskich w przypadku Naomi Osaki, Sereny Williams czy Emmy Raducanu, które grały w tym sezonie dużo mniej i bez porównania dużo gorzej niż Polka.

Ile zarobiła Iga Świątek w 2022 roku - premie plus reklamy

Iga Świątek została zapytana o ten ranking przez dziennikarkę Reem Abulleil, pracującą akurat w Dubaju w czasie rozgrywek World Tennis League dla agencji AFP. - Pieniądze nie są dla mnie motywacją - powiedziała Polka. - Najwięcej frajdy na korcie mam wtedy, gdy właściwie nie myślę o takich rzeczach. Cieszę się, że moje życie zmieniło się tak bardzo, że mogę rywalizować na najwyższym poziomie i zarabiać na tym tak dużo pieniędzy, ponieważ jest to również coś, co naprawdę pomaga nam docenić sport - dodała Iga Świątek, przyznając równocześnie, że ma w planach rozszerzenie działalności biznesowej i na polu marketingu sportowego.

Iga Świątek może zarobić na kontraktach reklamowych kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie?! Ciekawa analiza eksperta!

Temu właśnie ma służyć kontrakt podpisany przez Igę Świątek z agencją IMG. Gigant na rynku marketingu sportowego ma poprawić osiągnięcia Polki również na tym polu. Na razie główni sponsorzy naszej gwiazdy to PZU, Rolex, Xiaomi czy Asics, a wkrótce mają pojawić się kolejni. Nie brakuje głosów, że Iga Świątek nie do końca wykorzystuje marketingowy potencjał po tak spektakularnych sukcesach. Na pewno jako Polce, czyli zawodniczce pochodzącej z kraju dużo mniejszego niż USA, Chiny, Wielka Brytania czy Japonia, naszej tenisistce jest trudniej niż Osace, Raducanu czy Williams. A Iga Świątek sama podkreśla, że ważniejsze dla niej są wyniki sportowe. Mówił o tym również w rozmowie z "Super Expressem" jej ojciec Tomasz Świątek.

Daria Abramowicz: Jestem dumna z Igi Świątek, w sporcie nie ma cyborgów
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze