Koronawirus w ekipie Rafała Majki. W styczniu byli szczepieni, teraz to fałszywe testy?

2021-04-21 14:55 Marek Żochowski
Rafał Majka
Autor: East News Rafał Majka

W środowym męskim klasyku kolarskim Strzała Walońska nie wzięła udziału drużyna UAE-Team Emirates, której zawodnikiem od tego sezonu jest czołowy polski kolarz Rafał Majka. Okazało się, że w zespole przygotowanym do udziału w wyścigu wykryto dwa przypadki koronawirusa. Jeden dotyczył kolarza, drugi członka sztabu. Co ciekawe, po pierwotnie pozytywnym teście trzy kolejne dały negatywny wynik, a mimo to zespół z Emiratów nie został dopuszczony do startu.

Inna ciekawostka to fakt, iż kolarze z UAE-Team na początku tego roku zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Drużyna z Emiratów zaszczepiła swoich zawodników szczepionką przeciwko chorobie Covid-19. „Jesteśmy pierwszym zespołem, który przyjął szczepionkę” - potwierdził team w oświadczeniu. Jak dodano, została do tego celu użyta szczepionka chińskiej firmy Sinopharm CNBG, zatwierdzona do użytku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (nie jest na razie dopuszczona przez Europejską Agencję Leków). Pomyślnie przeszła ona testy w ZEA i uzyskano 86-procentową skuteczność ochrony przez koronawirusem i poważną postacią wywołanej przez niego choroby, natomiast nawet 100-procentową – przeciwko łagodnej postaci Covid-19.

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

Maja Włoszczowska wygrywa raz za razem. Hiszpańskie trasy świetnie jej służą

Fałszywie dodatni test?

Jak się szybko okazało, kolarz, u którego test przed Strzałą Walońską dał wynik pozytywny, Diego Ulissi, nie wziął udziału w styczniowym szczepieniu. Natomiast członek sztabu był zaszczepiony. Wszyscy reprezentanci UAE mieli wykonane dwa testy przed przyjazdem do Belgii i były one negatywne. Jeden belgijski test dał później wynik pozytywny. Potem dwóm potencjalnie zakażonym zrobiono kolejne testy: dwa antygenowe i PCR. One wszystkie dały już rezultaty negatywne. Niewykluczone więc, że badanie, które zdecydowało o wykluczeniu ekipy z zawodów, mogło przynieść fałszywie dodatni wynik.

Rafał Majka poza składem

Największa gwiazda UAE-Team, triumfator Tour de France Tadej Pogacar nie ukrywał frustracji. „Wszyscy mamy negatywne wyniki testów i nie jedziemy w Strzale Walońskiej. Mieliśmy wczoraj fałszywie pozytywny wynik, a potem trzy negatywne” - napisał Słoweniec na Twitterze. Dodajmy, że Rafała Majki nie było w składzie na wyścig Fleche Walonne, więc jego zamieszanie z testami nie dotyczyło.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze