Ryszard Szurkowski nie żyje

i

Autor: Artur Hojny Ryszard Szurkowski nie żyje

Nowe fakty ws. śmierci Ryszarda Szurkowskiego. Nie zmarł w domu

2021-02-01 9:40

Odeszła wielka legenda polskiego sportu, która w ostatnich latach toczyła walkę o zdrowie po tragicznym wypadu rowerowym Ryszard Szurkowski zmarł w poniedziałek 1 lutego rano wieku 75 lat, o czym poinformowała PAP jego żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska.

Jego potworny wypadek z czerwca 2018 roku wstrząsnął całą kolarską społecznością. Były zawodnik został sparaliżowany, walczył o powrót do zdrowia, musiał poświęcić na to mnóstwo czasu i siły, wspierany przez najbliższych i przyjaciół ze świata sportu. Niestety, walka słynnego zawodnika zakończyła się w poniedziałek nad ranem. Jak przekazała Arkuszewska-Szurkowska, jeden z najwybitniejszych polskich sportowców zmarł w szpitalu w Radomiu.

Szurkowski w 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. Interesowały się nim czołowe grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której występował słynny Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później w igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11).

Żona Szurkowskiego: Zabieram Ryśka na święta do domu, bo tęskni za Julką [TYLKO W SE]

W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tak Ryszard Szurkowski WALCZY o powrót do zdrowia

Od dwóch i pół roku był częściowo sparaliżowany i walczył o powrót do pełnej sprawności. Jego dramat wydarzył się 10 czerwca 2018 roku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed Polakiem przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę. W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą kontynuował w kraju. Długo ukrywał przed opinią publiczną tę historię. Postanowił zabrać głos dopiero po pięciu miesiącach, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze